FX 9370 GTA 5 kasma sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Mr. Beko

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba Arkadaşlar;
Ben de oyun videoları çekip YouTube a yükleyen biriyim. AMD Fx 8300 işlemci ve GTX 770 Rog Poseidon Platinum ile Far Cry 4 ve Titanfall benzeri oyunlarda video çekerken fps 40 ın altına düşüyordu.

En son GTA 5 çekmeye başladığımda en düşük ayarlarda oynanamayacak kadar fps düşüşü oluyordu. Hatta en son çözünürlüğü 1080 den 720 ye indirerek çekmeyi denedim ancak o şekilde oynanabilir bir hale gelmişti. Bu fps sorununa bir son vermek için işlemcimi AMD Fx 9370 olarak değiştirdim. Fakat bu işlemci diğerine göre daha fazla güç tükettiği için güç kaynağımı da yükseltmek zorunda kaldım. Onu da Xigmatek in 750 watt 80+ Silver güç kaynağıyla değiştirdim. GTA 5 e girdim, ayarlar en düşükte rahat 120 fps aldım.

Fakat kaydet tuşuna bastıktan sonra fps belli sürelerle sabit 25 e düşmeye başladı. Örn: 30 saniye 60fps sabit giderken 15 saniye 25fps e düşüyor. Bir süre sonra normal oynarken bile 25 fps e düşmeye başladı. Eski işlemciyle sadece ani fps düşüşleri olyordu fakat yeni işlemciyle belli bir süre düşük fps oluyor. Bunun nedeni ne olabilir sizce.

Eğer bir fikri olan varsa lütfen paylaşsın. Ne yapacağımı şaşırdım cidden. Bu 2 parçaya toplam 1000 tl verdim ve sonucunu bu şekilde almak çok büyük bir hayal kırıklığı oldu. :( :( :( :( :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Görev Yöneticisini açın. GTA V adlı oyunu seçin. Sag tıklayın "Ayrıntılara Git" deyin. Orada tekrar sag tıklayın ve "Benzeşmeyi Ayarla" deyin. Karşınıza sekiz adet işlemci birimi gelecek. Bunlardan son iki tanesini devre dışı bırakın. Daha sonra video çektiginiz programa aynı işlemleri uygulayın onda da ilk altı çekirdege devre dışı bırakın. Kısacası iki uygulamayı aynı kaynaklardan faydalandırmayacagız. Sonucu yazarsınız.

Öncelikle cevapladığınız için teşekkürler. İlk okuduğumda çok mantıklı bir yöntem demiştim. Dediğinizi yaptım işe yaradı gibi gözüküyor. 1080p için pek faydası olmadı, 720p için de 25 FPS'ye sabitlenme sorunu ortadan kalktı fakat bu sefer de arada bir FPS dropları olmaya başladı. İdare eder mi peki ? Tabi ki eskisinden çok daha iyi oldu. Çok teşekkürler. Fakat bu FPS droplarına da bir çözüm bulabilirsek çok güzel olacak. Çekirdek oranını 6/2 değil de 7/1 olarak değiştirdim ama pek bir şey değişmedi. Tekrar teşekkürler, iyi sosyaller :)

Öncelikle cevapladığınız için teşekkürler. İlk okuduğumda çok mantıklı bir yöntem demiştim. Dediğinizi yaptım işe yaradı gibi gözüküyor. 1080p için pek faydası olmadı, 720p için de 25 fps e sabitlenme sorunu ortadan kalktı fakat bu sefer de arada bir fps dropları olmaya başladı. İdare eder mi peki ? Tabiki eskisinden çok daha iyi oldu. Çok teşekkürler. Fakat bu fps droplarına da bir çözüm bulabilirsek çok güzel olacak. Çekirdek oranını 6/2 değilde 7/1 olarak değiştirdim ama pek bir şey değişmedi. Tekrar teşekkürler, iyi sosyaller :)

GTA V ve video çektiginiz program için tekil çekirdek performansı önemli bu yüzden işlemcinize Oc yapmanız lazım.

O.C mi ? İyi de bu daha yeni ve AMD'nin en hızlı 2. işlemcisi neden overclocka ihtiyaç duysun ki ? Bu video çekimlerini 8350 ile de rahat yapanlar var. Sorun acaba ekran kartından ya da anakarttan mı kaynaklanıyor ? Çünkü video çekmiyorken de çekerkenki kadar olmasa da FPS düşüşleri oluyor ve GTA 5 için önerilen işlemcinin çok üstünde bir işlemci.

MSI 970 Gaming.

Oc mi ? İyide bu daha yeni ve amd nin en hızlı 2. işlemcisi neden overclocka ihtiyaç duysun ki ? Bu video çekimlerini 8350 ile de rahat yapanlar var. Sorun acaba ekran kartından yada anakarttan mı kaynaklanıyor ? Çünkü video çekmiyorken de çekerkenki kadar olmasa da fps düşüşleri oluyor. Ve gta 5 için önerilen işlemcinin çok üstünde bir işlemci.

FX serisinde modül sistemi kullanıldıgı çekirdek ayarlamarını iyi tutturmak lazım. Görününen her iki çekirdek bir çekirdek aslında burada sizin biraz denemeniz gerek. OC işine gelecek olursak FX 9370 in tek çekirdek performansı İ3 4160 in oldukca altında. GTA V olsun gerek diger program olsun tekil çekirdek performansına önem veren uygulamalar. Bu yüzden gerekli.

Anakartınızın destek listesinde FX 9370 göremedim ben hocam ? Oc yapmayın sakın. Bu işlemci + anakart kombinasyonunu nereden aldınız ?

MSI Türkiye - Bilgisayar, Dizüstü, Notebook, Masaüstü, Anakart, Ekran Kartı ve dahası...

Ben sistemi toplarken bu anakarta 8350 takmayı hedefliyordum. Fakat gittiğim Mağaza'da o işlemci bulunmadığı için 8300 almıştım. O da yetersiz geldiği için bir süre sonra yükseltmeye karar verdim. Yükseltmişken de tam yükselteyim dedim ve 9370 aldım. Anakartın uyumluluk kısmına hiç bakmamıştım sadece anakart AM3+ destekli ve işlemci de AM3+ destekli diye bunu aldım. Peki bu şekilde O.C yaparsam ne olur ? Ya da destekli işlemcilere göre ne kadar fark eder ? Ayrıca durum eğer çok kötü ise işlemciyi Vatan'dan alalı 1 hafta olmadı. Geri iade mi etmeli ve destekli bir işlemci almalı mıyım ?

FX 8300'ü OC etmeyi denediniz mi ? 95 Watt ve 8 çekirdekli bir canavardır kendisi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı