G.Skill RAM bulunan sistem XMP ayarında açılmıyor

emenike

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Bilgisayarı yeni topladım. Gigabyte B550M DS3H anakart, Ryzen 5600G işlemciye sahibim. Vatan Bilgisayar'dan G.Skill 3600 MHz RAM aldım. Ancak hem XMP ayarlarını kullandığımda hem de manuel olarak RAM frekansını 3600'e getirdiğimde bilgisayar açılmıyor. BIOS pilini çıkarıp takarak açıyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Ayrıca bilgisayar açılmadan önce 3 kere ışıklar ve fanlar kapanıp açılıyor, bunun da RAM ile ilgisi var mıdır?

Arkadaşlar belirtmem gerek, BIOS sürümüm güncel, RAM'leri 2. ve 4. slotlara taktım, anakartın söylediği gibi.

Son düzenleme:
Hocam ilginçtir DUAL kanal ram almama rağmen CPU-Z programında SINGLE yazıyor. Ben anakartın söylediği gibi A-2 ve B-2 slotlarına RAM'leri taktım. Acaba A-1 ve B-1 slotlarına mı takmam gerek. Yoksa bana gönderilen RAM'lerde bir sorun mu var? Vatan Bilgisayar'ı arayıp iade mi talep etmeliyim?

Hocam ilginçtir Dual kanal RAM almama rağmen CPU-Z programında Single yazıyor. Ben anakartın söylediği gibi A-2 ve B-2 slotlarına RAM'leri taktım. Acaba A-1 ve B-1 slotlarına mı takmam gerek. Yoksa bana gönderilen RAM'lerde bir sorun mu var? Vatan Bilgisayar'ı arayıp iade mi talep etmeliyim?

Slotlarını değiştirip denemedin mi hocam? Vatan Bilgisayar'dan aldığın hem de G.Skill marka RAM'lerin sorunlu ve sahte olması imkansız, onu direkt eleyelim. BIOS'ta FCLK Frequency gibi bir ayar var. XMP'yi kapatıp buradan manuel olarak 1800 MHz yapıp dener misin?

Aynı sorunu yaşıyorum vatandan almıştım iadede bulundum üstüne geri yolladılar 😃
Nasıl ya sattıkları ürün DUAL RAM değil ki .
Slotlarını değiştirip denemedin mi hocam? Vatan Bilgisayar'dan aldığın hem de G.Skill marka RAM'lerin sorunlu ve sahte olması imkansız, onu direkt eleyelim. BIOS'ta FCLK Frequency gibi bir ayar var. XMP'yi kapatıp buradan manuel olarak 1800 MHz yapıp dener misin?
Hocam slot da değiştirdim ancak yine SINGLE RAM olarak görünüyor. BIOS'ta hem XMP ile hem de manuel olarak söylediğiniz gibi denedim ancak sonuç aynı.
Hocam şimdi 1. ve 3. slota takılı haldeyken XMP açtım ve 5 6 kere bilgisayar kendini yeniden başlattıntan sonra XMP modu aktif hale geldi ancak RAM frekansı yine aynı kaldı 3600 MHZ olmadı.

Son düzenleme:
Nasıl ya sattıkları ürün Dual RAM değil ki.

Hocam slot da değiştirdim ancak yine Single RAM olarak görünüyor. BIOS'ta hem XMP ile hem de manuel olarak söylediğiniz gibi denedim ancak sonuç aynı.
Hocam şimdi 1. ve 3. slota takılı haldeyken XMP açtım ve 5 6 kere bilgisayar kendini yeniden başlattıntan sonra XMP modu aktif hale geldi ancak RAM frekansı yine aynı kaldı 3600 MHz olmadı.

FCLK Frekansı kaç görünüyor hocam şu an?

Yeni konular

Geri
Yukarı