G.Skill Ripjaws 4000MHz RAM bulunan sistemde XMP çalışmıyor

A4tech

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524409729
Elimdeki mevcut RAM'lerimin 3600MHz CL16'da stabil çalışamamasından dolayı dün sipariş ettiğim G.Skill Ripjaws 4000MHz CL18 RAM'ler XMP 4000 MHz CL 18 profilinde çalıştıramadım.
Sistemim ASUS B450 TUF Plus Gaming, Ryzen 5 3600, RTX 2060, FPS Hydro 700Watt güç kaynağından oluşmakta.
RAM'larda sıkıntı var ise servise göndermeli miyim?

Dosya Ekleri

• ram.png
    ram.png
    35 KB · Görüntüleme: 102
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, bu anakartta 4400 MHz desteği var. Bu doğru. Fakat işlemciye göre değişebilir. 3600 ile deneyin. Bu işlemciyle 3600 çalışabilir.

Eki Görüntüle 793792
En fazla 3200 MHz diyor. Bu değer biraz artabilir belki. Ancak RAM'den %100 verim alabilme imkanınız yok. Ama bir sıkıntı oluşturmaz.

İnternette bir sürü test var ve Ryzen sistemlerde RAM frekansı artıkça performans da artıyor. Önceki ramimde 3533 MHz CL16 sıkıntısız çalışıyordu.
Hocam, bu anakartta 4400 MHz desteği var. Bu doğru. Fakat işlemciye göre değişebilir. 3600 ile deneyin. Bu işlemciyle 3600 çalışabilir.

3600 MHz CL16 22, 22, 22, 42 1.45V vererek denedim lakin menü gelmeden crash yiyorum.

İnternette bir sürü test var ve Ryzen sistemlerde RAM frekansı artıkça performans da artıyor. Önceki ramimde 3533 MHz CL16 sıkıntısız çalışıyordu.
Dual Channel yaptıktan sonra size 5 FPS'den fazlasını sağlamaz. Hatta o kadar bile sağlamaz çünkü bundan sonrası oyunlar için değil render programları için performans artışı sağlar. Bu aynı şu dönemde 32 GB RAM kullanmakla aynı şey gibi düşünebilirsin.
Anakart 4000Mhz desteklemiyor olabilir mi 3466 dener misiniz ?
Hayır destekliyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video 3733MHz CL16 değerlerinde çok rahat bu işlemciyle çalıştığı gözüküyor ve performans artışı bayağı iyi. Buradan yola çıkarak yüksek frekanslı RAM aldım ve 3733MHz CL16'da çalıştırmak istemiştim.

Dakika 15:20'den sonrasıın izleyiniz.
Anakart 4000MHz desteklemiyor olabilir mi 3466 dener misiniz?

Orasını hiç düşünmemiştim. Eğer öyle bir durum söz konusu ise bu RAM'leri boşuna aldım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu video 3733MHz CL16 değerlerinde çok rahat bu işlemciyle çalıştığı gözüküyor ve performans artışı bayağı iyi. Buradan yola çıkarak yüksek frekanslı RAM aldım ve 3733MHz CL16'da çalıştırmak istemiştim.

Dakika 15:20'den sonrasıın izleyiniz.

Orasını hiç düşünmemiştim. Eğer öyle bir durum söz konusu ise bu RAM'leri boşuna aldım.
öncelikle stres etmek istemem ama anakartın sitesinde bir tablo var XMP destekleri yazılmış 4000 göremediğimden söyledim yanlış da olabilir bana göre hareket etmemenizi öneririm. Ayrıca GSkill kutuları tekrar kutulanabilir şekilde geliyor bence geri iade edebilirsiniz eğer içinize sinmez ise.

Öncelikle stres etmek istemem ama anakartın sitesinde bir tablo var XMP destekleri yazılmış 4000 göremediğimden söyledim yanlış da olabilir bana göre hareket etmemenizi öneririm. Ayrıca G.Skill kutuları tekrar kutulanabilir şekilde geliyor bence iade edebilirsiniz eğer içinize sinmez ise.

Gerçekten şu an içime oturdu 1000 TL küsur para verdim ve eski RAM'lerimden daha kötü performans alıyorum. Neye göre RAM almalıyım peki.

Yeni konular

Geri
Yukarı