G.Skill Trident Z alınır mı?

RX 5700XT ve Ryzen 5 5600X oyun testlerine baktım 16 GB 4000MHz RAM kullanıyorlar sabit Fortnite'de 400FPS alıyordu peki bende 1080P Low'da kaç FPS alırım
Hocam, kaç FPS alabileceğinizle ilgili bir fikrim yok ama Low ayarlara getirmenizin, size bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Oyun içi ayarlarınızı ne kadar yüksek tutarsanız, yük o kadar ekran kartına biner. Bu da işlemcinizin yükünü hafifletir. Dolayısıyla ekran kartınızı sıkışmadan daha rahat besleyebilir. Ama şöyle bir durum var. AMD sistemlerde RAM frekans değerinin önemi büyük derler. Özellikle de bunu Recep Baltaş her fırsatta vurgular. Yani yüksek frekanslı bir RAM kiti ile daha yüksek FPS'lere erişilebilir ama burda tezat olan şey stabilitenin yüksek frekanslarda sağlanamamasıdır. Benim daha önce AMD bir sistem tecrübem olmadığı için çokta biliyormuşcasına size bir şeyler söylemek istemem. Nacizhane bilgilerim dahilinde size yardım etmek istedim. Yine de en son karar sizin olacaktır.

Ben 3200 MHz RAM kitini 3800 MHz kullanıyorum. Prime95, AIDA64, Memtest64 yetmedi üzerine TM5 ile test ettim. Bir sorun görünmüyor. (Sorun olduğu zaman zaten bir noktada belli ediyor kendisini, eskiden voltaj ayarlamayı bilmiyorken çok sorun ile karşılaştım.) XMP hızında çalışırken bile bellekleri basit bir stres testine sokmak yararınıza olur kafanızda soru işareti kalmaması için.

RAM 4200 MHz diye o hızda kullanmak zorunda değilsiniz kendiniz el ile hızı ve timing değerlerini düşürebilirsiniz. Genelde 4000+ MHz hızları görebilen RAM'ler düşük timing değerlerinde çalışabiliyor daha düşük hızlarda çünkü en kaliteli RAM'lerden seçiliyor genelde bu kitler.
5600X'in IF'si çok rahat kaldırır 3600 MHz'yi. 3200 MHz almak gibi bir hataya düşmeyin.

3200 CL16 gerçekten paranız varsa yüzüne bakılmayacak bir hız.

Son düzenleme:
Ben 3200 MHz RAM kitini 3800 MHz kullanıyorum. Prime95, AIDA64, Memtest64 yetmedi üzerine TM5 ile test ettim. Bir sorun görünmüyor. (Sorun olduğu zaman zaten bir noktada belli ediyor kendisini, eskiden voltaj ayarlamayı bilmiyorken çok sorun ile karşılaştım.) XMP hızında çalışırken bile bellekleri basit bir stres testine sokmak yararınıza olur kafanızda soru işareti kalmaması için.

RAM 4200 MHz diye o hızda kullanmak zorunda değilsiniz kendiniz el ile hızı ve timing değerlerini düşürebilirsiniz. Genelde 4000+ MHz hızları görebilen RAM'ler düşük timing değerlerinde çalışabiliyor daha düşük hızlarda çünkü en kaliteli RAM'lerden seçiliyor genelde bu kitler.

3200 CL16 gerçekten paranız varsa yüzüne bakılmayacak bir hız.

Yükesk FPS için 16 GB 4000MHz besler mi? Yoksa 3200MHz ya da 3600MHz iyi mi?

Yükesk FPS için 16 GB 4000MHz besler mi? Yoksa 3200MHz ya da 3600MHz iyi mi?

Muhtemelen 4000 beslemez işlemciniz, düşürmeniz gerekir.

3600 MHz Trident Z Neo kiti olacak CL16-16-16 gecikmelere sahip yanlış hatırlamıyorsam, bulursanız o kiti alabilirsiniz AMD için optimizedir. 3200 MHz alırsanız CL16 almayın, CL16 çöptür o hızda, CL14 bakın.

Muhtemelen 4000 beslemez işlemciniz, düşürmeniz gerekir.

3600 MHz Trident Z Neo kiti olacak CL16-16-16 gecikmelere sahip yanlış hatırlamıyorsam, bulursanız o kiti alabilirsiniz AMD için optimizedir. 3200 MHz alırsanız CL16 almayın, CL16 çöptür o hızda, CL14 bakın.

3600MHz alacağım rahat beslerse FPS artışı olur değil mi dediniz kiti alacağım

3600MHz alacağım rahat beslerse FPS artışı olur değil mi dediniz kiti alacağım.

Oynadığınız oyuna ve ayarlara bağlı olarak devasa farklar olmasa bile gözle görülür farklar elde edersiniz. 3200 MHz CL16 ile kıyaslayınca aşağı yukarı %5'lik bir FPS farkı beklerim. Bu fark işlemciye çok ağır yüklenen oyunlarda artabilir.

Aslında Ryzen 5000 ile 4000 MHz çalıştırma ihtimaliniz var bu arada, fakat garantisini veremiyorum, kendim test etmedim. Ryzen 3000 serisi ile ben stabil olarak en yüksek 3800 MHz çalıştırabildim, diğer çoğu kullanıcı için durum aynı. Ryzen 5000 ile 4000 MHz çalışması gerekiyor teorik olarak ama BIOS desteği şu an şüpheli ve 3600 MHz çok daha popüler, kolay bulunur ve çalıştırması çok daha kolay olduğunu düşününce bu hızı önermek bana daha mantıklı geliyor.

C16 16-16-36 TR gelmiyor TR de C16 19 19 39 vardır:D arasındaki fark sadece 2-3 FPS'dir bazen o bile kayboluyor:D değişkenlik gösteriyor :D bazen CL 19 19 39 yer yer geçebiliyorda :D anlamak zor farkı:D

Geri
Yukarı