G41MT-S2 - Core 2 Duo E4600 otomatik kapanma sorunu

kochrn

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yukarıdaki parçalara eş olarak 4GB DDR3 HyprX RAM tek modül ve Gigabyte GT630 2GB ekran kartı takılı.

Bilgisayar açılıyor, masaüstü geliyor 3-5 dakika sonra görüntü komple gidiyor. Devamında PC kendini resetliyor veya boşa çalışmaya devam ediyor. BIOS'ta sıcaklıklara baktığımda işlemci 38 dereceden başlıyor BIOS'ta olmama rağmen git gide yükselere 41-43 derecelere ulaşıyor. Aynı şekilde fan dönüş hızı da giderek artıyor.

Tanıdığım bir bilgisayarcı abim, Core2Duo'ların ortalama sıcaklık değerleri 20-30 arası olmalı işlemci fanında sorun vardır muhtemelen dedi. Fakat emin değilim. İşlemcide bir problem olma ihtimali var mıdır? Siz ne önerirsiniz?

Kolaydan başla, RAM. Al diye demiyorum, alma zaten, uyumlu başka RAM dene.
Mevcut RAM'in tam bilgisini verir misin?
RAM olayı da ayrı bir muamma. Kingston'un tek modül 4GB'lik düz RAM'iyle sistem hiç başlamıyordu. Boşta arabaya gaz verir gibi boşa dönüp duruyordu fanlar. Kingston HyprX 2*2GB'nin tek modülünü taktık. Daha doğrusu 4 diye taktık sonra öğrendik ki 2*2 şeklindeymiş tek olunca 2 olmuş oldu. Diğerini de alacağım. RAM başka bilgisayarda sorunsuz çalıştı.
Tam modeli :
Kingston KHX1600C9D3K2/4GX HyperX Genesis 4GB (2x2GB) 1600MHz DDR3 CL9 XMP

RAM bilgisini vermedin. İlk mesajında da 4GB RAM var demiştin.
Yukarıda anlattığım gibi 4 diye biliyordum takıldığında, evde sorun yaşayınca RAM'i çıkarıp baktım tekrar 2*2gb toplamda 4GB olarak satıldığını gördüm. Modeli düzenlemiştim, tekrar vereyim "
Kingston KHX1600C9D3K2/4GX HyperX Genesis 4GB (2x2GB) 1600MHz DDR3 CL9 XMP" bu modelin tek modülü takılı sisteme. Ayrıca bir harddisk takılı değil.

RAM bilgisini vermedin. İlk mesajında da 4GB RAM var demiştin.
Başka anakartta çalışması çok önemli değil, başka anakart aynı markanın aynı modeli miydi?
Bu arada anakartın birden çok versiyonu var, doğru versiyona ait driverları indir.
Anakartımız revizyonu 1.3, ona göre indirip kurdum zaten.
RAM'i denediğimiz diğer anakart benimkiyle aynı model değildi.

RAM olayı biraz garip, yani özellikleri uygun diye her anakartta çalışmayabiliyorlar.
Sendeki durumu bilemiyorum, bilemem de zaten. Anakart üreticileri test ettikleri RAM listesini sitelerinde paylaşıyorlar.

Listede olmayanlar çalışmaz diye birşey yok (çalışmayabilir de) ama bunlar garanti çalışır diyor anakart üreticisi.

GIGABYTE - Motherboard, Graphics Card, Notebook, Slate, Mini PC, Server, PC Peripherals and more / GA-G41MT-S2 (Rev. 1.3)(Anakart,Yonga Seti G41,Soket 775) /

Mevcut durumda daha da fazla söylenebilecek birşey yok.
Bir arkadaşınla bir araya gelip, onun bilgisayara seninkinin parçalarını ya da tersini yapacaksın.

RAM, HDD, PSU, ekran kartı vs..

Şanssız bedevi durumu da olabilir, yeni aldığın parçalar da arızalı olabilir, yani kesin sağlamlar gözüyle bakma.

RAM olayı biraz garip, yani özellikleri uygun diye her anakartta çalışmayabiliyorlar.
Sendeki durumu bilemiyorum, bilemem de zaten. Anakart üreticileri test ettikleri RAM listesini sitelerinde paylaşıyorlar.

Listede olmayanlar çalışmaz diye birşey yok (çalışmayabilir de) ama bunlar garanti çalışır diyor anakart üreticisi.

GIGABYTE - Motherboard, Graphics Card, Notebook, Slate, Mini PC, Server, PC Peripherals and more / GA-G41MT-S2 (Rev. 1.3)(Anakart,Yonga Seti G41,Soket 775) /

Mevcut durumda daha da fazla söylenebilecek birşey yok.
Bir arkadaşınla bir araya gelip, onun bilgisayara seninkinin parçalarını ya da tersini yapacaksın.

RAM, HDD, PSU, ekran kartı vs..
Yukarıda paylaştığınız listede benim modelini verdiğim RAM yok maalesef. Fakat tam modelini bilmiyorum, Kingston DDR3 tek modül 4gb'lık düz RAM'ini taktığımızda sistem hiç açılmamıştı. Garip bir durum söz konusu..

Tekrarlıyorum, listede olmaması çalışmaz demek değil, yanlış anlaşılmasın.
Tamirciyle aran iyi ise orada deneme yap tercihen 800 veya 1066 Mhzlik, 1.5V'luk RAM ile.
Ve sadece RAM'e yoğunlaşma, yukarıdaki şekilde yapma imkanın varsa öyle yap.(arkadaş ile)
Kolay gelsin.

Tekrarlıyorum, listede olmaması çalışmaz demek değil, yanlış anlaşılmasın.
Tamirciyle aran iyi ise orada deneme yap tercihen 800 veya 1066 Mhzlik, 1.5V'luk RAM ile.
Ve sadece RAM'e yoğunlaşma, yukarıdaki şekilde yapma imkanın varsa öyle yap.(arkadaş ile)
Kolay gelsin.
Hocam son olarak gördüğüm fakat dikkatimi yeni çeken bir şeyi paylaşayım. RAM'in üzerinde 1.65V yazıyor BIOS'da ise DRAM Voltage 1.5V yanında da [AUTO] yazıyor. Bununla alakalı olabilir mi? Bi süre sonra voltajın RAM'e yetersiz kalması gibi bir durum? Burada 1.6 / 1.7 / 1.8 yapabiliyorum. Yapayım mı?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı