G41MT-S2 - Core 2 Duo E4600 otomatik kapanma sorunu

kochrn

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yukarıdaki parçalara eş olarak 4GB DDR3 HyprX RAM tek modül ve Gigabyte GT630 2GB ekran kartı takılı.

Bilgisayar açılıyor, masaüstü geliyor 3-5 dakika sonra görüntü komple gidiyor. Devamında PC kendini resetliyor veya boşa çalışmaya devam ediyor. BIOS'ta sıcaklıklara baktığımda işlemci 38 dereceden başlıyor BIOS'ta olmama rağmen git gide yükselere 41-43 derecelere ulaşıyor. Aynı şekilde fan dönüş hızı da giderek artıyor.

Tanıdığım bir bilgisayarcı abim, Core2Duo'ların ortalama sıcaklık değerleri 20-30 arası olmalı işlemci fanında sorun vardır muhtemelen dedi. Fakat emin değilim. İşlemcide bir problem olma ihtimali var mıdır? Siz ne önerirsiniz?

1600 Mhz için gereken değer o, dökümanda yazıyor.
Hocam, belki gereksiz çok uzattım ama bir gelişme var.

Sabah da açılmayınca çıktım evden öyle. Az önce gelebildim, dedim bir deneyeyim bakayım kurulacak mı.
Windows 8 başarıyla kurdum, masaüstü geldi- ekran kartı ve HWmonitor'ü kurdum hemen. Peşine ses ve yonga driverlarını da kurdum o sırada PC kendini resetledi ve devamında kapandı. Benim sorum şu?

HWMonitor'ü sürekli takip ederken Min - Max değerler veriyordu. Buradaki Max değere ulaştığında bilgisayarın kendini kilitlemesi mümkün müdür?
Şöyle ki CPU 'da value - min - max yazıyordu. Value şuanki durumu gösteriyordu. Max olarak ise 58 derece görünüyordu programda.
Kurulumları yaparken flan sürekli bir gözüm işlemci sıcaklığındaydı ve 57-58'e 2-3 kere ulaştığını gördüm. Devamında kısa bir süre sonra da PC resetlemeye başladı. Ondan dolayı olması mümkün müdür ?

Bu ısınma problemine bu kadar takmamdaki sebep de şu. 4-5 saat PC çalıştırmayıp da açınca yarım saat kadar kapanmıyor fakat bu süre giderek kısalıyor.

Ayrıca HWMonitor'de en yukarıdaki Temp değerleri sanıyorum ki Anakart sıcaklığını temsil ediyor. 47 dereceler normal midir?

Şu sıralar başka bir pc'yle bütün parçaları tek tek denemek pek mümkün değil. Maalesef.

Son düzenleme:
1.Anakartı ikinci el mi aldın?

2.Hayır ise niye versiyon numarası eski, bir fikrin var mı?

3.Mouse ve klavye sorunun tamamen kalktı mı?

4.İşlemcini tarattın mı? (64 bit windows kurduğunu varsayıyorum)

Intel® Download Center

5.BIOS içinde hata arama araçları vardır, RAM ve HDD için, RAM'ini memory diagnostics ile tarat. Belki işlem bitene kadar kapanır gene ama belki öncesinde hata varsa görme şansın olur.

6. Tek tek taratman parçaları pek olası değil demişsin ama en azından bir arkadaşından RAM ödünç alabilirsin sanırım.

7. Daha önce anakart, ekran kartı ve RAM başka bir bilgisayarda test edildi demiştin, onu nasıl yapmıştın?

8. RAM'i diğer slotta çalıştırıp dene.

Cevaplarını paragraf olarak değil yukarıdaki maddelere göre olabildiğince evet-hayır şeklinde verirsen benim için daha rahat olur.

Benim en çok kuşkulandığım iki parça RAM ve anakart. Bahsettiğin değerler kapanmasına neden olacak kadar yüksek değerler değil. Anakart ikinci el ise iade et, yeni ise garantiye ver ama farklı RAMlerle denedikten sonra.
Cevaplarını paragraf olarak değil yukarıdaki maddelere göre olabildiğince evet-hayır şeklinde verirsen benim için daha rahat olur.

Benim en çok kuşkulandığım iki parça RAM ve anakart. Bahsettiğin sıcaklık değerleri kapanmasına neden olacak kadar yüksek değerler değil.

9. Eski anakartın duruyor mu?

Cevaplarına göre belki birşeyler daha söyleyebilirim.

Benim en çok kuşkulandığım iki parça RAM ve anakart. Bahsettiğin değerler kapanmasına neden olacak kadar yüksek değerler değil. Anakart ikinci el ise iade et, yeni ise garantiye ver ama farklı RAMlerle denedikten sonra.

1.Anakartı ikinci el mi aldın?

2.Hayır ise niye versiyon numarası eski, bir fikrin var mı?

3.Mouse ve klavye sorunun tamamen kalktı mı?

4.İşlemcini tarattın mı? (64 bit windows kurduğunu varsayıyorum)

Intel® Download Center

5.BIOS içinde hata arama araçları vardır, RAM ve HDD için, RAM'ini memory diagnostics ile tarat. Belki işlem bitene kadar kapanır gene ama belki öncesinde hata varsa görme şansın olur.

6. Tek tek taratman parçaları pek olası değil demişsin ama en azından bir arkadaşından RAM ödünç alabilirsin sanırım.

7. Daha önce anakart, ekran kartı ve RAM başka bir bilgisayarda test edildi demiştin, onu nasıl yapmıştın?

8. RAM'i diğer slotta çalıştırıp dene.

Benim en çok kuşkulandığım iki parça RAM ve anakart. Bahsettiğin sıcaklık değerleri kapanmasına neden olacak kadar yüksek değerler değil.

9. Eski anakartın duruyor mu?

Cevaplarına göre belki birşeyler daha söyleyebilirim.

1- Evet, anakartı ikinci el aldım.

2- -----------------------

3- Mouse ve klavye sorununu BIOS'ta USB Mouse&Klavye vardı Disabled'di. Onu etkinleştirerek aştım.

4- Şimdi tarattım. Tarama bittiğinde sol alt köşede Yeşil bir bölümde kocama PASS yazıyor.

5- Dediğiniz aracı BIOS için bulamadım.

6- RAM için çevreme bir bakınacağım.

7- Anakartı almadan hemen önce çalışır halini gördüm biliyorum, RAM'i takmadan hemen önce başka bir bilgisayarda çalıştığını gördüm, biliyorum. Ekran kartı'nı farklı bir bilgisayarda denedik, sorunsuz çalıştı.

8- RAM şuanda diğer slotta, aynı şekilde bilgisayar kendini resetledi yine.

9- Eski anakartım DDR2 idi ve arızalıydı. Çöpte.

Son ihtimal tekrar montajını yapan bilgisayarcıya getireceğim, sorunu neyse kendisinin bulup halletmesini isteyeceğim. Başka seçenek kalmıyor maalesef.

Şu an senin makinanda da çalışıyor bahsettiğin parçalar, daha sonra patates oluyorlar.
Kesinlikle bildiğimden değil ama kişisel tecrübeden tahmin yapsam ya RAM ya da RAM slotlarını anakarta bağlayan lehimlerde sıkıntı var derdim.

Bu arada software ile işlemcin de taranmış oldu. Biraz ondaki şüphen azalmıştır.

Sen bir tamirciyi yokla, anakart elinde patlar da gözden çıkarırsan başka bir fikrim de var. :D
Şu an paylaşmayayım.

Belki işlemci voltajını düşürebilirsin (undervolting) programlar ile ama o ayarı yaparken makinan sürekli kapanacağından doğru değerleri belirleyemezsin.

Şu an senin makinanda da çalışıyor bahsettiğin parçalar, daha sonra patates oluyorlar.
Kesinlikle bildiğimden değil ama kişisel tecrübeden tahmin yapsam ya RAM ya da RAM slotlarını anakarta bağlayan lehimlerde sıkıntı var derdim.

Bu arada software ile işlemcin de taranmış oldu. Biraz ondaki şüphen azalmıştır.

Sen bir tamirciyi yokla, anakart elinde patlar da gözden çıkarırsan başka bir fikrim de var. :D
Şu an paylaşmayayım.

Belki işlemci voltajını düşürebilirsin (undervolting) programlar ile ama o ayarı yaparken makinan sürekli kapanacağından doğru değerleri belirleyemezsin.
Hocam sen anakartla ilgili fikrini söyle bana. Bilgisayarcı anakartta sorun var dedi, MSI'n 41 chipset anakartını getirtecek. Ona göre farklı bir şey söyleyeyim. Ben anakartta sorun olduğunu çok düşünmüyordum ama bilgisayarcı yeni anakarta rağmen sorun devam ederse geri iade alırım problem yok dedi. Seni bekliyorum.

Bir şey daha sorayım müsaadenle hocam.
Şimdi LGA775 anakarta 180tl para vereceğim, tamam dersem. Yakında kredi kartı çıkaracağım, biraz daha bekleyip daha iyi bir anakart+işlemci almam daha mı mantıklı olur. Halihazırda 4gb DDR3 ram ve sıfır GT630 ekran kartı almışken.. Çok maliyetli olmamak kaydıyla var mıdır sizin öneriniz?
Misal H81-P33 anakart ve G3258 CPU 325tl Vatan'da. Biraz daha bütçeyi zorlayabilirim hatta.

@Silinen üye @Silinen üye

İmkanın varsa tabii ki daha iyi olur, sonuçta eski işlemci ve ona uygun anakart alıyorsun. Eski sistemi oyun için toparlamaya çalışıyorsan güncel oyunlar zaten senin için sıkıntılı olacaktır. Çıtır çerez işler için ise sıkıntı olmaz.
180 lira hem de eski sistem anakarta o kadar vermektense, h81m-33 ve 3258 işlemci 325 lira. O zaman biraz bekleyeyim kredi kartı gelsin direk yükselteyim. Benim oyunla pek işim yok aslında. Kız kardeşim için bir Sims yüklerim, ben Mac Os kurup Adobe Photoshop serisi, edius, sony vegas gibi programlarda kullanacağım. Normal işlerim için kendi dizüstüm var zaten. Fm, Pes vs oynuyorum onlarda da sorun olmuyor dizüstümde.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı