Çözüldü Intel Core 2 Duo E4600 1.20GHz çalışma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

milk

Kilopat
Sistemim:
  • Intel Core 2 Duo E4600 işlemci
  • Gigabyte GA-8i945GZME-RH anakart
  • Kingston 3GB DDR2 RAM
  • Samsung 80GB SATA harddisk
  • Sapphire AMD R7 240 ekran kartı
Anakartım: http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-8i945gzme-rh/overview/

Ben aylar önce, Pentium D925 işlemcimden yeterli performans alamadığım için anakartımın desteklediği en iyi işlemci olan Core 2 Duo E4600 işlemciyi internetten ikinci el olarak satın aldım ve geçiş yaptım. Sistemi hiçbir ayar yapmadan çalıştırdım, sorunsuz bir şekilde açtım. Bilgisayarı açtığımda Bilgisayar > Özellikler'e girdiğimde aşağıdaki görselle karşılaştım:

Screenshot_2.png

Gördüğünüz gibi işlemcim 2.40 GHz 1.20 GHz hızlarında çalışıyor fakat sadece 1.20GHz kullanıyor. Aynı işlemciyi kullanan farklı kişilerde bu işlemci 2.40GHz ile 2.40GHz hızında çalışıyor. Aynı zamanda işlemcim görev yöneticisi olsun, CPU-Z gibi farklı programlarda olsun hep 1.20 GHz'de çalışıyor ve ben gerçekten bir verim alamıyorum.

Screenshot_1.png

Bu sorunu düzeltebilmem için gerçekten yardımlarınıza ihtiyacım var. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

@Asım Demir Yorumunuz için teşekkür ederim. Verdiğiniz bağlantıdan Sürücü>Chipset>Intel INF installation kurulumunu yapıp bilgisayarımı yeniden başlattım. Kurulumu yaptıktan sonra biraz geç açıldı ve sistem açıldıktan ilk 3 saniye sonra hafif bir kasma oldu ancak sorunum hala düzelmedi. Yapmam gereken farklı bir ayar var mıydı?

Adsız.png Screenshot_4.png

BIOS'u sıfırlamayı denedin mi? Ve güncellemesi varsa yap.

Çözüm
Gerçekten harika bir şey bu! Technopat makalelerinden bir tanesiyle BIOS'umu güncelledim. Bir de ne göreyim? Yıllardır 4 GB RAM'im varmış, bundan haberim bile yok! Sorunum tamamen çözüldü!

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    36,8 KB · Görüntüleme: 170
  • 132123.png
    132123.png
    3,5 KB · Görüntüleme: 119
Gerçekten harika bir şey bu! Technopat makalelerinden bir tanesiyle BIOS'umu güncelledim. Bir de ne göreyim? Yıllardır 4 GB RAM'im varmış, bundan haberim bile yok! Sorunum tamamen çözüldü!

Not: 32 Bit işletim sistemler (yeni Windows 10 hariç) 3, 25 GB RAM kullanır.
4 GB ve üzeri için 64 Bit işletim sistemi kullanmak gerekiyor.

Geri
Yukarı