G4560 ve 1050 Ti sistemi yükseltmek veya yeni sisteme geçmek

Bütçe
FİYAT / PERFORMANS SINIR YOK

we1N

Decapat
Daha fazla  
G4560, 1050 Ti, 8RAM(2133) sistemim bu.
Bu bilgisayarı alırken 1800TL'ye almıştım. Almadan önce FPS değerlerine aldığım şirketin YouTube kanalından seyrettim. Videoda ne varsa ben yarı yarıya düşük FPS alıyorum. Artık bilgisayarımı darboğazdan dolayı hiçbir oyunda kullanamayacak hale geldim. Tabii ki de sistemimde ilk yükseltmek istediğim şey işlemci. İşlemciyi değiştirirken de diğer masraflara girmek zorunda kalıyoruz anakart olsun RAM olsun. SSD de yok onu da belirteyim. Benim sizden almak istediğim cevap şu; bu kadar fazla şeyi değiştirirken komple yeni kasaya mı geçmeliyim yoksa tek tek mi almalıyım? Ekran kartımı değiştirmeyeceğimi belirtmek istiyorum. Sinirle yazdığımdan dolayı cümleleri karışık yazmış olabilirim çünkü benden daha düşük sistemi olan birisi oyunu benden daha akıcı ve daha yüksek FPS oynuyor bense droplardan önümü göremiyorum artık.

R5 5600X - R5 3600 - i5-10400F veya alternatif ne seçmeliyim?

Cevaplarda muhtemelen şey görürüm "kanka i3 besliyor o ekran kartını ne gerek var Ryzen falan" ben artık bu düşünceye inancımı kaybettim oynadığım hiçbir oyunda ekran kartının daha artısını görmedim FPS'yi işlemci veriyor resmen.

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 5600X mantıklı bir seçim olacaktır soğutmanız iyi ise. İleriye dönük yeni ekran kartı aldığınızda da kullanabilirsiniz.

MSI Afterburner ile hiç kullanım değerlerini kontrol etmeyi denediniz mi?
Birkaç oyunda denedim. Mesela Gta 5 online'da minimum ayarlarda 40-50 fps maks ayarlarda 35-50 fps alıyorum. Çoğu oyunda işlemcim %90 in üstüne geçiyor. İstediğiniz bilgi varsa verebilirim.

Peki ekran kartı kullanımı nedir o esnada? Oynadığınız oyundan oyuna işlemci kullanımı değişir. Bazı oyunlar işlemciye abanırken bazıları ekran kartına abanır. Mesela ben oyun oynarken ekran kartımın kullanımı genelde %90ın üstünde oluyor.

Peki ekran kartı kullanımı nedir o esnada? Oynadığınız oyundan oyuna işlemci kullanımı değişir. Bazı oyunlar işlemciye abanırken bazıları ekran kartına abanır. Mesela ben oyun oynarken ekran kartımın kullanımı genelde %90ın üstünde oluyor.
İşlemcim %90 çalışıyorken ekran kartım %20-%50 civarı geziyor

İşlemciyi değiştirmen epey işine yarayacaktır diye düşünüyorum. RAM yükseltmesi de yapman epey fayda sağlar. Eğer yeterli bütçem var dersen komple değişime gidebilirsin kasada. Çünkü işlemci değişeyim derken anakart uyumu ram uyumu derken neredeyse sıfır kasa almış gibi olacaksın.

İşlemciyi değiştirmen epey işine yarayacaktır diye düşünüyorum. RAM yükseltmesi de yapman epey fayda sağlar. Eğer yeterli bütçem var dersen komple değişime gidebilirsin kasada. Çünkü işlemci değişeyim derken anakart uyumu ram uyumu derken neredeyse sıfır kasa almış gibi olacaksın.
Bencede.

Yeni konular

Geri
Yukarı