İnceleme Galax Stealth 03

Merhaba arkadaşlar. Teknobiyotik sitesinde 290 TL'ye bu ürünü aldım, kargoyla beraber 306 TL tuttu.

İlk mekanik klavye incelemem, bir yanlışım falan varsa düzeltirseniz sevinirim. Bu ürünün pek bir incelemesi yok. Ben de 1 haftadır falan kullanıyorum. 1 hafta değerlendirme yapmak açısından yeterli değil belki ama forumda merak edenler çoktu ve bu yüzden bu arkadaşlara biraz olsun yardımcı olmak için inceleme gereği duydum. Uzun kullanım deneyimlerimi de konuya ilerleyen zamanlarda yazacağım.

IMG_20220223_010443.jpg
IMG_20220223_011807.jpg
IMG_20220222_190718.jpg
IMG_20220223_005314.jpg

Kutu içeriği:

Klavye
Bilek desteği
Siyah yedek switchler ve tuş çıkartma aparatı
Kullanım kılavuzu
Garanti belgesi

Klavyeden bahsedelim biraz. Klavyenin üst kısmı metal, alt kısmı ise plastikten oluşuyor. İyi bir malzeme kalitesi var.
IMG_20220222_190608.jpg

Klavyenin alt tarafında ayrıca klavyenin dik tutmasını sağlayan aparat mevcut. Bunun olması da güzel bir şey. Elimize aldığımızda klavye ağırlığını hissettiriyor. Kalitesiz plastik gibi bir hissiyatı yok kesinlikle.

Klavye ile gelen en güzel parçalardan biri bilek desteği. Bilek desteği çok yumuşak ve konforlu. Alt kısmı ise kaymasını engellemek için kauçuk gibi bir yapıya sahip. Bu sebeple kaymıyor yazı yazarken. Bilek desteği, klavyeden bağımsız bir yapıda, mıktanısla falan bağlanmıyor ya da direkt olarak yapışık şekilde gelmiyor. Bilek desteğinin yapısı da kolay kolay yıpranacak gibi durmuyor.
IMG_20220223_015428.jpg
IMG_20220223_015454.jpg

Bilek desteğinin üst kısmı siyah flaş nedeniyle böyle çıktı.
IMG_20220223_015819.jpg

Tuşları söküp hangi switch markasını kullanıyor merak ettim. Ancak tuşlar altında switch markası yazmıyor. Tuşları elle çıkarmak mümkün. Aparat ile çıkarmak daha zor geldi bana ve de tuşların çizilmesine de neden oluyor.
Araştırdığım kadarıyla Outemu switch kullanıyor. Kutu içeriğinden de ekstra 7 adet siyah Outemu switch çıkıyor.
IMG_20220216_231912.jpg

Klavye hissiyatı ve aydınlatması nasıl?

Klavye hissiyatını beğendim. Blue Switch olduğu için sesli çalışıyor ama. Odamda tek kaldığım için benim için sorun değil. Yalnız olmayanlar için ses sıkıntı çıkaracaktır.
RGB aydınlatması da benim için yeterli. Bölgesel aydınlatma mevcut. Fn tuşu kombinasyonlarıyla renk ayarını ve tuş parlaklık seviyesini ayarlamak mümkün. Tuşlar ışığı iyi geçiriyor. Karanlıkta ve aydınlıkta harfleri ayırt etmek bu nedenle kolay. Üst seviye klavyeler gibi her tuşa farklı ışıklandırma yapmak mümkün değil maalesef.

İngilizce klavye olması sorun yaratır mı?

Keşke Türkçe klavye olsaydı daha iyi olurdu. Galax'ın Türkiye'ye gelip Türkçe klavye getirmemesi de tuhaf. Türkçe klavye olsaydı daha da alınabilir olurdu. Mutlaka Türkçe klavye olmamasından kaynaklı tercih etmeyenler olmuştur diye düşünüyorum.
Ben İngilizce klavyeye alıştım ama bazen harfleri şaşıyorum doğal olarak. Yine de benim için sorun değil bu yüzden klavyeden vazgeçemezdim.

Enter tuşunun büyüklüğünü sevmedim, küçük geldi bana. Ara sıra entera basmaya çalıştığımda üst ve altındaki tuşa basıyorum.

Ayrıca F kısayol tuşları da FN tuşuna basılıp tutup bu tuşlara basmadan devreye girmiyor. Mesela ses kısma vb. tuşlara direkt bastığımda işe yaramıyor, fn tuşuna basılı tutup öyle basmam lazım. Bu benim için can sıkıcı bir durum.

Klavyenin yazılım desteği de bulunmamakta.

Kendi görüşlerimi gelirsek klavyeden memnunum.

Umarım faydalı bir inceleme olmuştur.

Artıları:

Fiyat performans
Mekanik
Bilek desteği
Malzeme kalitesi
Tuş geri bildirimi
Yedek siyah switch ve tuş çıkarma aparatı

Eksileri

İngilizce klavye
Blue Switch nedeniyle sesli çalışması
Enter tuşu
Kısayol tuşları
Yazılım desteği olmaması
Aydınlatma seçenekleri daha fazla olabilirdi

Dosya Ekleri

• IMG_20220222_190608.jpg
    IMG_20220222_190608.jpg
    156,9 KB · Görüntüleme: 101
Son düzenleme:
İnceleme güzel ama ben insanlardaki büyük enter hastalığını anlamıyorum ya birazcık daha büyük enter olsa ne olur olmasa ne olur yıllarca küçük enterli TKL laptop klavyesi kullandım ve bu yorumuda o laptopun klavyesinden yazıyorum ve söyleyim küçük büyük enterin farkını alışınca gram hissetmiyorsun...
Evet öyle gerçekten

İnceleme güzel ama ben insanlardaki büyük enter hastalığını anlamıyorum ya birazcık daha büyük enter olsa ne olur olmasa ne olur yıllarca küçük enterli TKL laptop klavyesi kullandım ve bu yorumuda o laptopun klavyesinden yazıyorum ve söyleyim küçük büyük enterin farkını alışınca gram hissetmiyorsun...
Türkçe karakter olmaması daha büyük sorun. İster istemez unutabiliyor insan. Ben o karakterlerin yerini ezbere bilmeme rağmen ara sıra yanlış harfe basabiliyorum.

Neredeyse 1 yıl oldu hala sağlam aktif kullanmama rağmen. Tab tuşunun üstündeki tuşta ışıklandırma yok hiç dikkatimi çekmemişti şimdiye kadar, o tuşun ışıklandırması bozuk sanmıştım ilk aldığımda da öyleymiş konuya şimdi baktığımda. O da herkeste öyle. Üzerinde ışığın yanması için zaten o tuş üzerinde yeterli bir ışık sembolü yok, normal yani.

Türkçe karakter olmaması daha büyük sorun. İster istemez unutabiliyor insan. Ben o karakterlerin yerini ezbere bilmeme rağmen ara sıra yanlış harfe basabiliyorum.

Neredeyse 1 yıl oldu hala sağlam aktif kullanmama rağmen. Tab tuşunun üstündeki tuşta ışıklandırma yok hiç dikkatimi çekmemişti şimdiye kadar, o tuşun ışıklandırması bozuk sanmıştım ilk aldığımda da öyleymiş konuya şimdi baktığımda. O da herkeste öyle. Üzerinde ışığın yanması için zaten o tuş üzerinde yeterli bir ışık sembolü yok, normal yani.

Kral klavyeyi bende 6 aydır aktif olarak kullanıyorum ürünün kendi ambalajında bile orada ışık yok kronik bir sorun ama göze çok çarpmıyor

Geri
Yukarı