İnceleme Galaxy S21 - Bir Yıllık Kullanıcı Deneyimi

Merhabalar. Birkaç yıl önceleri buralarda, özellikle telefon tavsiyeleri kategorisinde takılırken bol bol önerdiğim telefonlardan biriydi S21. Uygun fiyatlı arayana (5 bin lira civarındaydı) S20 FE, bütçesi olana ise S21 öneriyordum (o zamanlar pahalısındığımız fiyatlar ne de ucuzmuş aslında). Sınavdan sonra nihayet telefon değiştirme imkânım oldu ve S21 oldu tercihim.

Şimdi ise 1 yılın ardından önünüze bu telefonun artısını eksisini yatıracağım. Evet, S21 satılmıyor artık. S22 ve 23 var. Ne anlamı var demeyin. Uzun vadeli bir cihazdan ve seriden bahsediyoruz, buradaki yorumlarım, haleflerinin ne denli tercih edilesi olduğunun bir işareti aslında.

Teknik rakamlardan ve özelliklerden olabildiğince uzak bir yazı olacak.
gsmarena_001.jpg

GENEL BAKIŞ
Gorilla Glass mevzusu -Olumsuz ancak kabul edilebilir-
Ekran çizilmiyor değil, çiziliyor. Tam 5 ay koruyucu cam olmadan kullandım. Telefonu özenli kullanan biri olmama rağmen yalnızca güneş ışığında gözükür türden çizilmeler başladı. Tırnağa geçen, ekrandaki görüntüleri bozan yahut normal bir ışık altında seçilebilen bir çizik oluşmadı görünürde ancak en nihayetinde çizik var mıydı bu beş ayda, vardı.

Malzeme Kalitesi -Olumsuz ancak kabul edilebilir-
Alüminyum çerçeveye sahip, herhangi bir darbe görmediği için boyası kalkıyor mu bilmiyorum. Polikarbon dedikleri (yani plastik) bir arka kapağı var. Hafif pürüzlü, hafif mat, hafif parlak. Görüntüsü şık, hissiyatı da başarılı. Plus modelindeki camdan ne kadar geride o tartışılır ama malzeme kalitesi başlığı altında herhangi bir plastik unsurdan söz etmek istemezdim bu telefon adına, pek bir olumsuz tarafı olmasa da.

Tasarım -10 üzerinden 10-
Violet adı verilen, pembe-mor/altın sarısı ikilisinden oluşan, lansman rengi bendeki. Çok ufak, ince ve oldukça kompakt bir cihaz. Tek elle rahat bir kullanımı var. Ekran çerçeveleri haleflerinden de ince, yıllar sonraki ilk düz ekranlı S modeli.

gsmarena_008.jpg

Ve ikonikleşmiş kamera tasarımı. Bu konu, renkler ve zevkler tartışılmaz kısmına dahil. Ben “güzel mi görünüyor çirkin mi”den ziyade, kamera çıkıntısının yaşattığı olumsuz durumdan bahsedeyim. Telefon masada yani herhangi bir düz zeminde, düz bir şekilde durmuyor. Bir köşe ucu aşağıda kalarak telefonu taşırken bir köşe ucu ise (kamera çıkıntısı) yüksekten taşıyor telefonu. Diğer iki köşe ise havada asılı kalıyor. Masada (kılıf ile) kullanımda problem teşkil etmiyor, sorunun başladığı yer kasanın formunun belli bir süre sonra bozulması. İlk cümlemde cihazın ince olduğunu söylemiştim. Yerlere yatıp tek gözünüzü kapatıp milimetrik bile diyemeyeceğim bir yamukluk söz konusu. Düz zeminde telefonu taşıyan köşeler, askıdakilere kıyasla içe bükük olmuş. Ancak fark saç teliyle bile ölçülemeyeceği için bunu olumsuz saymıyorum.

SES - GÖRÜNTÜ VE ETKİLEŞİM
Ekran -10 üzerinden 9-
Malumunuz, bu bir Samsung, ilk akıllı telefonum S3’tü, daha sonra S6 edge+ ve şimdi de S21. Hepsinin ortak noktası AMOLED panel kullanmaları. Hep de bu sebeple Samsung tercih etmişimdir zira akıllı telefonlar, mobil cihazlar. Elimizde dış mecrayla iletişim kuruyoruz, tam da avucumuzun içinde. Tıklıyoruz, izliyoruz, sürüklüyor ve kaydırıyoruz. Bu teknolojik icatla iletişimimizin en kilit parçası, ekranlar.
  • 48-120 Hz arasında değişken bir tazeleme hızı var, bunun pile katkısı oldukça büyük.
  • HDR 10+ destekliyor, renk kalitesini ise anlatmaya gerek yok.
Peki neden 1 puan kırdım? Tepe parlaklık. Benim gibi çatır çatır güneşin vurduğu bir yerde yaşıyor da olsanız 2021 model bir amiral gemisi bunu dışarıda size hissettirmemeli. Evet, her şeyi rahat seçebiliyorsunuz ekranda ama 1200 nit düşük mü, bence düşük.

gsmarena_016.jpg

Hoparlör -10 üzerinden 9-
Önce Dolby Atmos’tan bahsedeyim, öyle cihazın hoparörlerine geçeyim. Dolby Atmos desteği var, destekli bir video ya da müzik açtığınızda otomatik devreye giriyor, kapalı tutmayı tercih ediyorsanız medya bittiğinde kapanıyor. Diğer türlü ise devamlı açık, böyleyken tek amacı sese hacim katmak. Bilgisayardaki kadar performanslı çalışmasa da (Apple Müzik kullanıyorum) hiç yoktan iyi. Hoparlör ise, burada varlığını cidden hissettiriyor. Stereo hoparlöre sahip, telefonun boyutuna göre güçlü diyebileceğimiz büyüleyici bir sesi var.
1 puan kırma sebebim en yüksek seviyede ayrıntıların az da olsa kaybolması, kabul edilebilir bir durum.

Yazılım -10 üzerinden 9-
Samsung’un son yıllarda yaptığı en iyi işlerden, One UI. Aklınıza gelebilecek ve hatta asla gelemeyecek her türlü kullanım senaryosu ve ihtiyaç için bir seçenek var telefonda. Kullanırken hiç fark etmeyeceğiniz kadar ince ayarlara sahip. One UI, özellik, seçenek ve etkileşim adına mobilde rakipsiz.
Ancak optimizasyon ve sorunsuz bir kullanım adına bir İos değil, kaç yıldır olamıyor da. Yetersiz olduğunu ara ara hissettiriyor, kullanımı etkilemese de, bu 10 üzerinden 10 olmasının önündeki tek ve hâlâ aşılamayan engel.

Destek -10 üzerinden 10-
Samsung’un 4 yıl yazılım, 5 yıl güvenlik sözünü verdiği 2021 yılından sonra, bundan nasibini alan ilk modellerden. Güvenlik güncellemeleri 1 ay sonra ve 2 ayda bir gelmekte.

Kimse kusura bakmasın ki Apple bu konuda çok iyi diye bir şey söyleyeyim. Hayır, hiç de değil. Geçtiğimiz aylarda Apple tarafında iPhone X’ten, Samsung tarafında ise S10’dan destek çekildi. Bahsi geçen cihazların çıkış tarihleri arasında 1,5 yıl var. S10, 1,5 yıl daha yeni bir cihaz ve destekleri aynı anda sonlandı. Kısaca Apple, Samsung’un muadil segmentteki cihazına karşın yalnızca 1,5 yıl daha fazla destek sunabildi ki Samsung o yıllarda yazılım desteği konusunda iddialı bile değildi. Şu an 5 yıllık destek oldukça cazip. Ek olarak Apple tarafında desteği sonlanan telefonun elden ayaktan kesilmesi de bir başka konu. Kısa bir zaman içerisinde hiçbir şey kullanamaz hâle geliyorsunuz, daha doğrusu getiriliyorsunuz. Samsung’da yeni yazılım sunulmayacak bir cihazı sorunsuzca kullanmaya devam edebilirsiniz ki, en iyi örneği de S20 FE. Fiyatı ve özellikleri nedeniyle hâlâ peynir ekmek gibi satıyor ancak sadece birkaç aylık güvenlik güncellemesi ömrü kaldı, yeni yazılım ise gelmeyecek.

Lafı toparlamak gerekirse. Apple ve Samsung için “Destek” kavramı çok farklılar. Birinde cihazınız atıl duruma düşerken birinde yenilerden muaf kalıyorsunuz. Ve ikisi için de süre hemen hemen benzerken burada amiral gemisi Samsung’ların, iPhone’lara çok bariz bir fark attığı aşikar.

DONANIM
İşlemci -10 üzerinden 6-
Bir önceki nesline göre (Exynos 990) oldukça başarılı aslında. Ancak 990 o kadar kötü bir işlemci ki, ona göre iyi olmak bir işe yaramıyor maalesef.

Telefonda oyun oynamıyorum. Günlük kullanım için gerekenin üstünde zaten. Herhangi bir gecikme, takılma ya da kesintiye taviz vermiyor.
Isınıyor, özellikle yazın, baya ısınıyor. Ancak kronik diyebileceğimiz bir ısınma problemi yok neyse ki.
Yine selefine göre değerlendirecek olursak muazzam bir ilerleme var.

Ülkemizde Exynos 2100 ile satılan S21, Amerikan pazarında Snapdragon 888 ile yerini aldı. Ne var ki 888, başarılı bir işlemci değildi. Bu sebeple Samsung’un, Exynos ile sattığı S serisinde, farkı en az hissettiğimiz model bu idi diyebilirim. Benzer performans ve benzer bir batarya kullanımı sunuyor SD888 de. Tek artısı, bir miktar daha serin çalışması.

Batarya -10 üzerinden 7-
Net rakam vereyim. 6-7 saat pil ömrü var. Sosyal medya, Youtube, tarayıcı ve müzikten ibaret kullanımım. Kamerayı da çok kullandığımı söyleyebilirim. Yazın sıcakta, hem şarj olurken hem de kullanırken bu rakam 5-5,5 saatlere düşüyor.
Ekran süresine 6 saat desem bir yanlış olmaz yani. 1,5 saatte şarj oluyor.
Değerler, boyutuna ve sunduklarına göre iyi, piyasaya göre kötü.

Kamera -10 üzerinden 10-
Özellikle sona sakladım. Telefonun en başarılı olduğu konu. Dönem ve fiyatının en iyisi. Muadili iPhone 11’i bırakın, iPhone 12’den de iyi, 13’e yakın bir performansı var. Özellikle fotoğraf konusunda çok başarılı. Video ise iPhone 12’yle denk / ondan bir tık kötü diyebilirim.

Arkada 3, önde 1 kamera bulunmakta.
  • 12 MP’lik ana kameranın HDR ve ters ışık performansı müthiş. Renkler, parlak ve koyu renkli alanlar birbirinden çok iyi ayrılmakta. Video için 8K 24 kareye kadar seçenek sunsa da en başarılı formatlar 4K 60 ve 4K 30 HDR. Videoda OIS çok iyi çalışıyor, yağ gibi olduğunu söyleyemem, yürüdüğünüzü hissettiriyor.
  • 64 MP’lik kameranın kullanım alanı daha sınırlı. 2x zoom’dan sonra işbaşı yapmaya başlıyor. Herhangi bir kalite kaybı olmadan 2 ve 3x yakınlaştırma yapabiliyorsunuz. Ayrıca bol güneş ışığı altında bir fotoğraf makinesi kalitesi sunabiliyor size bu kamera.
  • 12 MP’lik ultra geniş açılı kamera görüntü kalitesi ve renk çeşitliliği açısından ana kameradan çok geride. Düşük ışıkta kullanmamakta yarar var. Gündüz ise herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Bunla video çekmeyi pek tercih etmediğim için o konuda yorum yapamayacağım.
  • Ön kamera ayna gibi desem yalan söylemiş olmam. Düşük ışıkta da olukça iyi. En başarılı olduğu kısım video, pamukla tutuyormuşsunuzcasına sarsılmıyor. Ne kadar sarsılmadığını çektiğiniz videoyu izlemeden tahmin edemiyorsunuz, öyle söyleyeyim.

20230207_134507.jpg

20230422_180248.jpg

20230422_180248K.jpg

20221209_135126.jpg

20230120_141234.jpg

20221002_173144.jpg

20221119_153040.jpg

20220906_185351.jpg

20221119_153235.jpg

20230228_183221.jpg

20221224_141040.jpg

20230218_150528.jpg

20220923_214735.jpg

20221014_193537.jpg

20221014_222525.jpg

20221119_181331.jpg

20221219_184440.jpg

20221231_220032.jpg

Sırayla;
Fotoğrafın aslı ve kırpılmışı
(Technopat dosyayı sıkıştırdığı için bu şekilde göstermek durumunda kaldım)

20221119_152850.jpg
20221119_152850k.jpg

20230413_135645.jpg
20230413_135645k.jpg

20230210_142800.jpg
20230210_142800k.jpg

20220717_173936.jpg
20220717_173936k.jpg

20220702_112549h.jpg
20220702_112549.jpg

Sırayla;
Bulunduğum konumda 1x ve herhangi bir değerde yakınlaştırılarak çekilmiş fotoğraf

20220721_185428.jpg
20220721_185443.jpg

20230529_121947.jpg
20230529_122111 (1).jpg

20230712_194347.jpg
20230712_193534.jpg

20230516_203727.jpg
20230516_203735.jpg

20221024_140318.jpg

20230501_140512.jpg

Sırayla
Fotoğrafın aslı ve kırpılmış hâli

20220928_154235.jpg
20220928_154235k.jpg

20230731_202116.jpg

20221028_180552.jpg

Sözün özü, keşke üretimi devam etse de satılsa dediğim bir telefon. Bu saatten sonrası için sizlere önerim ise (S22’yi pil konusundan çekindiğim için atlıyorum) bütçeniz uygunsa S23’ü seçenekleriniz arasında ilk sıralara yazmanız. Burada yazdığım batarya ve işlemci performansındaki sorunlardan arındırılmış, kamerada fena olmayan bir ilerleme kaydedilmiş bir telefon.

S21’e dönecek olur isek. Uzun bir süre daha kullanmayı düşündüğüm telefon kendisi. Ömrü uzun, sorunsuz denilebilecek başarılı bir model Samsung adına. Bir sonraki tercihim muhtemelen katlanır bir Samsung’dan yana olacak gibi. Yıllar sonra Flip incelemesi yazmak dileğiyle, sağlıklı günler.

İnceleme muazzam olmuş gerçekten bu kadar özenli bir inceleme görmek zor bugünlerde. Ama telefona gelirsek Samsung'un yaptığı en kötü telefonlardan biri olabilir bu telefon.

Vaay S6 bataklığından kurtulmuşuz. 🥶 Ellerinize sağlık. Samsung son yıllardır S21 ve S22 de çipset anlamında hüsrana uğratsa da S23 ile çözülmesi iyi oldu bu meselenin de. Şu an Android’in Apple’ı diyebileceğimiz tek bir firma var o da Samsung. Qualcomm’un TSMC’ye geçmesi iyi oldu yoksa S23’de felaket olacaktı. Samsung malum çip üretme özürlüsü bir firma.

İnceleme muazzam olmuş gerçekten bu kadar özenli bir inceleme görmek zor bugünlerde.
Teşekkür ederim, şimdilerden haberim yok. Kaç yıl sonra ilk uzun yazım.
Ama telefona gelirsek Samsung'un yaptığı en kötü telefonlardan biri olabilir bu telefon.
Sanırım başka bir telefonla karıştırıyorsunuz. S20 ve S22 bundan daha kötüler. S10, 21 ve S23 son yıllardaki en başarılı modelleri Samsung'un.

Vaay S6 bataklığından kurtulmuşuz. 🥶
Edge Plus'ım vardı. Prize bağlı çalışıyordu 😀. Ekran ve kamera için yine dönemine göre şaheserdi. Onun da incelemesini başka bir yerde yazmıştım.
Samsung son yıllardır S21 ve S22 de çipset anlamında hüsrana uğratsa da
S20'de fecaattı. 21'de bir nebze olsun toparlandı. 22'de işlemciyi toparladılar lakin bataryadan aldılar, 4000'den 3700'e düştü batarya ki bu da tepe değer. Pil konusunda çok kötü bir cihaz.
S23 ile çözülmesi iyi oldu bu meselenin de
İnanır mısınız, nokta kusuru yok.
Şu an Android’in Apple’ı diyebileceğimiz tek bir firma var o da Samsung.
Kesinlikle. Gerek yazılım gerek tasarım anlamında bir form ve kalıp tutturdu. Ayrıca amiral gemileri artık cidden uzun vadeli cihazlar. Katlanabilir telefonlarda ise henüz eksik çok. Fold'un daha da incelmesi ve dahili kalem barındırması, Flip'in küçük ekranda LTPO kullanması gibi daha nice yenilik gelecek ve düşen fiyatla da albenisi artacaktır diye düşünüyorum.
Samsung malum çip üretme özürlüsü bir firma.
Yine de Samsung hâlâ üreticiler için tedarikte bir numara, ve hatta tekel. Bu çok kötü bir durum. Piyasada markası fark etmeksizin çoğu telefonda Samsung üretimi ekranlar, çipler, RAM'ler, SSD'ler ve binbir çeşit zıkkım mevcut. Önüne geçmek gerekiyor ama çok zor. Samsung'un yakalamış olduğu ağı ve üretim kapasitesini başka bir firmanın doldurabilmesi imkansız.

Harika bir inceleme olmuş. @Gökkayahan farkı ile huzurlarmızda... S6 Edge Plus'ın can sıkıcı hafıza sorunundan sonra sana ilaç gibi gelmiştir. Malum 32 GB'nin yanında bir hafıza kartı girişi bile yoktu. Kamera muhteşem, manzaralar hatta Maraş muhteşem. O köye bayıldım hatta. Deprem zamanı haberleşemedik, umarım orada her şey iyidir. Allah orayı ve diğer illerimizi eskisinden daha iyi olmasını nasip etsin.Bu arada değişmeyen tek şey arka planda Apple Music'in çaldığı Taylor Swift şarkılarıdır sanırım.

Yine de Samsung hâlâ üreticiler için tedarikte bir numara, ve hatta tekel. Bu çok kötü bir durum. Piyasada markası fark etmeksizin çoğu telefonda Samsung üretimi ekranlar, çipler, RAM'ler, SSD'ler ve binbir çeşit zıkkım mevcut. Önüne geçmek gerekiyor ama çok zor. Samsung'un yakalamış olduğu ağı ve üretim kapasitesini başka bir firmanın doldurabilmesi imkansız.
Daha yeni iPhone 15'lerin OLED'leri için onay aldılar. Rakibine bile ürün üreten bir firma.

S6 Edge Plus'ın can sıkıcı hafıza sorunundan sonra sana ilaç gibi gelmiştir.
Üzücü kısmı, telefonu kullanmayı bırakır bırakmaz batarya uçmağa gitti. Açılmıyor telefon. İki hafta falan bıraktım hepi topu, bastım baktım açılmıyor. Kaç saat şarjda beklettim, olmadı. Değiştirmeye hatta şoklattığıma bile değmez, rafta yerinde duruyor.
Malum 32 GB'nin yanında bir hafıza kartı girişi bile yoktu.
Haha, bunda da yok maalesef. Ve bana 128 GB yetmiyor, her gördüğümü hangi kamera uygunsa bir saniye beklemeden çekiyorum. Hele depremden ve bazı insanları kaybettikten sonra çok daha iyi anladım fotoğraf ve videonun önemini. Kimi insanların mimikleri, kimi mekanlar ve anıların yerleri şu an bomboş. Şimdi evimin bile eski hali, bunun iki dakikada ve geri dönülmeyecek olması inanılmaz garip geliyor.
Kamera muhteşem
Bana artık öyle gelmiyor, çok alıştım. Başka bir telefonu elime almadan kıymetini bilemiyorum.
manzaralar hatta Maraş muhteşem.
Kimileri Konya'dan, kimileri de kıyı şeridinden hocam. Hatta yarısı Konya diyebilirim. Manzaralara için de; aslında daha güzel manzaralarım vardı ama burada heba etmek istemedim :) Şaka bir yana herhangi bir kritere örnek niteliğinde değillerdi.
O köye bayıldım hatta.
Sanırım Andırın'dan bahsediyorsunuz, ora memleketim, ve ilçe 😀.
Bu arada değişmeyen tek şey arka planda Apple Music'in çaldığı Taylor Swift şarkılarıdır sanırım.
Burada değişen bir şey olmadı aynı devam.

S21 kullanan biri olarak çok tatlı bir yazı olmuş, elinize sağlık.
Sizin yazınızı üç beş gün önce okumuştum. Ondan sonra canım çekmedi diyemem, onun eseri bu.

Edge Plus'ım vardı. Prize bağlı çalışıyordu 😀. Ekran ve kamera için yine dönemine göre şaheserdi. Onun da incelemesini başka bir yerde yazmıştım.
Benim de işte elektrikli ısıtıcı iPhone X'im vardı. İyi ki satıp kurtulmuşum o meretten. Zor zamanlardı gerçekten. :D
S20'de fecaattı. 21'de bir nebze olsun toparlandı. 22'de işlemciyi toparladılar lakin bataryadan aldılar, 4000'den 3700'e düştü batarya ki bu da tepe değer. Pil konusunda çok kötü bir cihaz.
Samsung işte bu yüzden çip falan üretmesin. Yapamıyorlar abi bu işi. Qualcomm bir ara TSMC ile anlaşamadı diye Samsung'a gitti, saçma sapan hatalı çipler ürettiler Qualcomm'a. Verimlilik namına hiçbir şey yoktu.
İnanır mısınız, nokta kusuru yok.
Eğer 12 Pro almasaydım S23 alırdım kesinlikle. Ama şu an için en az önümüzde ki 4 sene telefon değiştirme ihtiyacım yok.
Kesinlikle. Gerek yazılım gerek tasarım anlamında bir form ve kalıp tutturdu. Ayrıca amiral gemileri artık cidden uzun vadeli cihazlar. Katlanabilir telefonlarda ise henüz eksik çok. Fold'un daha da incelmesi ve dahili kalem barındırması, Flip'in küçük ekranda LTPO kullanması gibi daha nice yenilik gelecek ve düşen fiyatla da albenisi artacaktır diye düşünüyorum.
Nereden nereye işte. Maks 2 güncelleme verip haydi kanka ben kaçtım diyen Samsung'dan Apple gibi 5 sene sağlam bir güncelleme garantisi veren Samsung'a. Keşke zamanında yapsaydılar bunu. İş işten geçti o dönem Samsung amiral gemisi telefon alanlar için.

Katlanabilir cihazlar bence halen oturmadılar. Ekranda ki o iz kısmı çok irrite edici duruyor. Ve dayanıklılık anlamında gelişmeleri gerekiyor. Zamanında hatırlarsınız Edge ekranlı cihazlar vardı güzel duruyordu ama dayanıklılık anlamında başarılı değillerdi. Bakalım ne olacak katlanabilir ekran işi. Büyük ihtimalle 2 seneye Apple'da bu trene binecek ve ilk kendisi yapmış gibi tanıtacak. Ama sağlam bir iş çıkartabilirler.
RAM, SSD ve ekran üretsin ama çip falan üretmesinler. Her yıl TSMC'yi şöyle geçeceğiz böyle yapacağız deyip yine her seferinde çuvallıyorlar. Rekabet güzeldir ama Samsung sanki çip alanında rekabet etmek istemiyor gibi duruyor. Yoksa çoktan aşmışlardı verimlilik, ısı gibi sorunları.

Sizin yazınızı üç beş gün önce okumuştum. Ondan sonra canım çekmedi diyemem, onun eseri bu.
İlk makalem olduğu için çok amatörce bir yazıydı. Ama en azından birilerini etkilemiş. S22'ye geçmezsem 2 yılı tamamlayınca daha detaylı bir şekilde yazıp yenileyeceğim. Etkim varsa ne mutlu bana!

Yeni konular

Geri
Yukarı