Gamepadler mi yoksa işletim sistemi mi bozuk

bnrks

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Çok uzun süredir FIFA oynarım. 2 hafta öncesine kadar kolu tanımama gibi hiçbir hata almadım. Her zaman tekte tanıdı. 2 hafta önce nedense bazen tanımamazlık yapmaya başladı. 2 tane oyun kolum var birisi Frisby marka diğeri ise Kontorland isminde dandik bir şey. İkisini de tanıyordu dediğim gibi. Sonra daha da ilerledi ve nadiren tanımaya başladı. Kolların ikisine de elektrik gidiyor fakat PC tanımıyor. Durum böyle olunca işletim sistemim ya da USB girişlerinde sıkıntı var diye düşündüm. 2 tane PC var bende. Diğerine de takıp denedim ve onda da tanımadı. Sonra dedim herhalde kollar bozuldu birden anlamadığım şekilde. Bugün PC'lerden birine format atayım dedim. Kurduktan sonra kolun birini taktım ve Windows tanıma sesi geldi. Şimdi ise oyunu falan yükledim ama kolu tanımıyor. Neyin bozulduğunu gerçekten anlamadım hadi birisi dandik marka da diğeri neden bozuldu? Neden olabilir sizce Windows ile ilgili bir sorun olabilir mi?

Yani bu tarz ürünlerin zaten uzun ömürlü olmasını beklemeyin ancak yüksek ihtimal başka bir sorun oldu. x360ce programı kurup kolu oradan açmayı deneyebilirsiniz

Bozuk oldukarını sanmıyorum, belki X360CE soruna çözüm olabilir.
X360CE ile denedim gene okumadı hocam. Az önce babamın win 7 bilgisayarına taktım kolu tanıdı. Ben sorunun WIN11 de olduğu düşüncesindeyim.

Yani bu tarz ürünlerin zaten uzun ömürlü olmasını beklemeyin ancak yüksek ihtimal başka bir sorun oldu. x360ce programı kurup kolu oradan açmayı deneyebilirsiniz

Hocam şaşırtan ikisinin aynı anda çalışmaması oldu. Frisby bayadır var diğeri 1 ay önce falan almıştım 2 kişi oynamak için.

Hocam şaşırtan ikisinin aynı anda çalışmaması oldu. Frisby bayadır var diğeri 1 ay önce falan almıştım 2 kişi oynamak için.
Windows'u yeni kurduysanız Update'e bakıp güncellemeleri indirmeyi deneyin hocam. Birde DirectX'i de kurun, zira bu tarz kontrolcüler genelde DirectInput'la çalışıyor, belki etkisi olabilir.

Windows'u yeni kurduysanız Update'e bakıp güncellemeleri indirmeyi deneyin hocam. Birde DirectX'i de kurun, zira bu tarz kontrolcüler genelde DirectInput'la çalışıyor, belki etkisi olabilir.

Formattan öncede günceldi hocam pc, şimdi de güncel. Directx kurdum kuruldu yazısı geldi fakat şöylede bir hata verdi.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2023-05-20 222817.png
    Screenshot 2023-05-20 222817.png
    19,6 KB · Görüntüleme: 10
DirectX12 kurulu gözüküyor hocam bu attığınız başka bir şey mi? Bilmediğimden soruyorum da.
DX9, DX10, DX11 paketleri ve XAudio var. Şimdi bu tarz kontrolcüler DirectInput'la çalışıyor ancak DirectInput'un yerini XInput aldı o yüzden kurmayı deneyin denedim. Şuanlık aklıma başka çözüm gelmiyor üzgünüm :(

Geri
Yukarı