Gametech Archon incelemesi

Ürün Gametech Archon, Lian-li tasarımına sahip uygun bir ürün, alacaklar için incelememi buraya yazacağım fakat ilk önce şunu belirteyim, ürün gerçek anlamda mühendislik hataları mevcut. Ürünü almadan öncede YouTuber olan ModArt'ın incelemesine istinaden beğenip almıştım fakat kendisi montaj yapmasına rağmen bu hataları görememesi üzdü. Bunun sonucuyla ModArt'ı abonelikten çıkıp kara listeme ekledim. Power Supply'i almaya bile düşünmüştüm incelediği fakat kesinlikle almamam gerekiyor bunu biliyorum. video bu;


Öncelikle İyi yönlerinden bahsedeyim.
1. İyi yön: Kasanın fanları aydınlatması oldukça iyi tatmin ediyor.

2. İyi yön: Kasanın hava sürkilasyonunu tam tersine çevirdim tüm fanları orjinaline göre bu da alttan ve yanlar havayı alıyorum üstten havayı atıyorum. Xigmatek Aqu. kasamda yaptığımı bunuda yaptım fakat xigmatek kasasına göre daha iyi hava sürkilasyonu mevcut. karşılaştırmamın sebebi iki kasanında Lian-li tasarımı olduğu için.

3. İyi yön: Arka kablolama oldukça iyi yapabiliyorsunuz karmaşa oldukça az kablolamayı seven biri için güzel ayrıntı.

1. hatası: üst kısma 3 fan montajı yapmışlar fakat tam olarak oturmuyor 3. fanın 2 vidası eğimli montajı yapılmış.
Sonuç: Üst kısma 360'lık MSI Coreliquid 360R modelini takmaya denedim fakat uyumlu olmadı farklı bir 360'lık sıvı soğutma montajı mümkün olur mu bilemem.

2. hatası: Alt kısımdaki fanlardan 2'si 3 vida ile montajı yapılmış.
Sonuç: bu ileri dönük 2 fanında balans sorunu ortaya çıkarabilir. Kesinlikle balans gibi sorun çıkaracağını söylemiyorum testleri olmadan bunun sonucuna varamam. fakat çıkaracağını düşünüyorum. Balans ise fanın pallerinin aynı eksende dönmemesidir buda türbin oluşturur bunuda fazla ses ile anlarsınız.

3. hatası: Anakart PCI-e kablolarını geçirebilmeniz için fanları sökmek zorundasınız. sök tak işlem sonucu birkaç vida yalama oldu.
Sonuç: Üretici bu durumu bilmesine rağmen fazladan fan vidası koyabilirdi ya da yan fanları montajını kullanıcıya bırakabilir fakat alalım diye ürünü montajlamışlar. Göze güzel gelmesini istenmiş galiba.

4. hatası: Ekran kartım ASUS TUF GAMING RTX 3080 (29.99 x 12.69 x 5.16 Centimeter) ASUS sitesi bu bilgiyi yazdım. Gametech sitesi üzerinde ise ekran kartı desteklenen uzunluk birimi ise bu; Maksimum Ekran Kartı Uzunluğu: 300 (mm), Maksimum CPU Soğutucu Yüksekliği: 135 (mm). Bu bilgileri karşılaştırdığım uzunluk 29.99 tam sınırda genişlik olarak 135mm denilmiş ekran kartı ise 126.9 mm montajını yapıyorsunuz fakat cam kapanmıyor. Daha iyi anlaşılması için üst kısma kardeşimin ekran kartını taktım, MSI Ventus 3X RTX 3070. Onun da uzun bilgisi (305 x 121 x 52 mm) yani 121mm sınır diyebilirim bu kasa için. Genişlik olarak kabloları biraz sıkışıyor camı takarken fakat RTX 3080'e zorlayıp takmaya çalışırken cam ekran kartını eğiyor ve daha çok zorladığınızda ekran kartını yamultur, belki de kırarsınız. Bilginize.
Sonuç: Gametech'in kendi vermiş olduğu bilgilerin doğru olmadığını gösteriyor.

5. hatası: Power Supply yani güç kaynağını destekleyen hiçbir şey yok. Bu da Power Supply'in ürettiği tüm vibrasyonlar vidalar üzerinde olacaktır. Bu da ileri dönük bir sorunlar çıkarabilir mi bilemiyorum fakat vibrasyonun olduğu yerde sorun çıkmamasını düşünmek biraz tuhaf geliyor.

6. hatası: İnternet sitelerinde toz filtresi olduğundan bahsedilmiş fakat hiçbir toz filtresi yok.

Bu dediklerime yanlış düşünenler için resimleri yüklüyorum.
 

Dosya Ekleri

 • WhatsApp Image 2021-02-19 at 22.42.17.jpeg
  WhatsApp Image 2021-02-19 at 22.42.17.jpeg
  113,4 KB · Görüntüleme: 48
 • WhatsApp Image 2021-02-19 at 22.42.24.jpeg
  WhatsApp Image 2021-02-19 at 22.42.24.jpeg
  53,8 KB · Görüntüleme: 47
 • WhatsApp Image 2021-02-19 at 22.42.31.jpeg
  WhatsApp Image 2021-02-19 at 22.42.31.jpeg
  66,2 KB · Görüntüleme: 49
 • sadsadsa.png
  sadsadsa.png
  37,3 KB · Görüntüleme: 43
 • dadada.png
  dadada.png
  14,9 KB · Görüntüleme: 45

Cemdede

Femtopat
Katılım
18 Nisan 2020
Mesajlar
18
Yer
Küçükçekmece İstanbul
Sizce bu kasa mı yoksa Warcry mı daha iyi? İkisi arasında kaldım karar veremiyorum.

Eğer toz filtresi ve kule tipi soğutucu kullanmayacaksanız archon kasa 10 numara 9 adet fan kasaya ayrı bir hava katıyor warcy kasaya da 9 fan takılıyor ama 6 fanla geliyor ayrıca 3 fan 250 ₺ daha fazla ödeme demek
 

oxny7

Zeptopat
Katılım
26 Şubat 2021
Mesajlar
6
Fan farkı derken kastınız ne anlamadım warcy de 6 adet argb fan archonda 9 adet argb fan var
Kusura bakmayın tam izah edemedim. Benim anakartım ARGB değil , o yüzden kumanda ile kontrol sağlayacağım , modlarında bir fark var mı fanlarında hangisi daha kalitelidir diye sormak istemiştim.
 

Cemdede

Femtopat
Katılım
18 Nisan 2020
Mesajlar
18
Yer
Küçükçekmece İstanbul
Kusura bakmayın tam izah edemedim. Benim anakartım ARGB değil , o yüzden kumanda ile kontrol sağlayacağım , modlarında bir fark var mı fanlarında hangisi daha kalitelidir diye sormak istemiştim.
Anakart modeliniz ne ben çok gökkuşağı renk sevmediğim için anakart ile kullanıyorum anakart ile kullandığınız zaman 7 8 renk de dönüyor sadelik iyidir her zaman
 

oxny7

Zeptopat
Katılım
26 Şubat 2021
Mesajlar
6
Anakart modeliniz ne ben çok gökkuşağı renk sevmediğim için anakart ile kullanıyorum anakart ile kullandığınız zaman 7 8 renk de dönüyor sadelik iyidir her zaman
Gigabyte B450M S2H var , argb desteği olmadığı için kumandadan kontrol edebilirim sadece. Görselliğe de önem verdiğim için kumanda modlarını merak etmiştim kasanızın.
 
Katılım
18 Ağustos 2016
Mesajlar
6.367
Makaleler
6
Çözümler
15
Yer
Dünya
Bu kasa ile Warcry arasından kesinlikle Warcry tercih edilmeli, ModArt'a da yaklaşmamanızı tavsiye ederim, güvenilir bir kanal değil. Bu kasa markasını yansıtmış, Warcry ise tam tersi markasına rağmen iyi bir ürün.
 
KS
selimguvenxx

selimguvenxx

Centipat
Katılım
18 Ocak 2020
Mesajlar
102
Makaleler
1
Yer
Eskişehir
Bende aldım bugün kasadan kurdum incelemelerde fanların Aargb olmadığı yani anakarttaki diğer argb ekipmanlarla beraber çalışmadığı yazıyor hatta üretici sayfasında bile öyle yazıyor ama fanlar senkronize olarak anakart argb yazılımıyla çalışıyor bilginiz olsun birazdan video atarım

Kardeşim bu kasa harika tavsiye ederim

Hayırlı olsun senin adına sevindim. siz fanlardan kaynaklı bu kasayı almışsınız anladığım kadarıyla.
İncelemede argb bağlantısı var anakartınla uyumsuzluk sorunu yaratmaz ise çalışır zaten, msi gigabyte asus markaları bazıları Wgrb dgb gibi şeklinde girişler oluyor örneğin xigmatek aqu. plus kasamda ankartım gigabyte z370 gaming 5 modelde dgb şeklinde 3 pinli dönüştürücü ile bu argbyi kontrol edilebilir ya da wgrb alttaki girişi ile kontrol edilebilir sadece örnekti bu kasada ise montajladığım anakart ise msi x470 jrgb den kontrol sağlanabilir fakat gerek olduğunu düşünmüyorum kontrolcüyü kaybedince bu bağlantı yapılabilir.

Sadece elimde bu kasa yok diğer markalara göre kalitesi düşük bu yüzden insanlara 3 fanı fazla diye bu kasayı aldırmak yanlış olduğunu düşünüyorum. Toz filtresinin önemini açıklayım ben sana en basitçe, ekran kartı daha fazla toz alacağı için ömrü daha kısalır.

3 ayda bir zevkine ekran kartını ve power supply'ide söküp temizle en iyisi :)
İki kasanın arasında fan farkı var mı?
Fan farkı ikisinin modeline bak internette bul farklar ses seviyesi DB , diğeri ise cfm hava akış debisi
Db olarak daha az değer isteniyor , cfm olarak daha fazla değer isteniyor kullanıcılar için. gametech'in mesela 21.2 db 65 cfm fakat bu değerin doğru olup olmamasını bilemiyorum fanlarda yazan bu. gametech sitesinde bile örneğin toz filtresi var gözüküyor ama yok yada cpu gpu yazmış oldukları teknik uzunluk bilgiler yanlış bu fanların değerleride doğru olmazsa saşırmam yani :)

Şu şekilde değerlendirirsem Gamepower warcry kullanmadım, Xigmatek Aqu. plus ve bu kasa kullanım deneyimim oldu. Xigmatek ileri dönük daha avantajlı diyebilirim ekran kartı cpu daha büyük soğutuculu montajı yapılabilir hatta custom sıvı soğutma setuplarıda internette mevcut. Gamepower'a custom yapman imkansız mesela ilerde rtx 4000 serisi ekran kartlarıda çıkacak düşünsene 4060 gibi orta düzeyde bir ekran kartı alıyorsun kasaya sığmıyor :) iaskfias Gamepower kullanıcısı değilim o yüzden yorum yapamıcam kullandığım iki kasanın en büyük farkı diğeri geçmişe dönük diğeri geleceğe dönük kasa gibi.

Tercih senin gametech archon bu kasayı tercih ettiğinde ilerde umarım dediklerimi yaşamazsınız.
Bu kasa ile Warcry arasından kesinlikle Warcry tercih edilmeli, ModArt'a da yaklaşmamanızı tavsiye ederim, güvenilir bir kanal değil. Bu kasa markasını yansıtmış, Warcry ise tam tersi markasına rağmen iyi bir ürün.
Hiçbir youtuber hakkında böyle düşünmüyordum yardımcı olmak için inceliyorlar sanıyordum da ta ki bu kasanın incelemesi sonrası satın aldıktan sonra , iyi niyetli bir inceleme olduğunu düşünmüyorum halbuki en az 1 senedir takip ettiğim youtuberdır belkide. Yazık gerçekten
 
Son düzenleme:
Yukarı