Gaming laptoplarda neden 12-24 GB VRAM yok?

Hocam bizde meraklı değiliz laptop kullanmaya masaüstü daha iyi biliyoruz ama bazılarımız için taşınabilir olması emin olun çok daha önemli.
Alakası bile yok. Sen evinde otuyorsun belki ama millet şehir dışına üni okumaya, erasmusa, work and travela, gezmeye, yaşamaya gidiyor. Masaüstü seni eve bağlar. Hepsinin bir yeri var.
Emin olun, taşınabilir diye değil, all-in-one bir cihaz diye alıp evinden dışarı çıkarmayan milyonlarca laptop kullanıcısı var. Ayrıca bu şikayet etmemek için yine bir sebep değil, herkes Nvidia'nın masaüstü ekran kartlarına düşük VRAM koymasından yakınıyor ama laptoplara ses çıkaranı görmedim şu ana kadar.
Peki şu an bile ekran kartları ısınırken bu 24 gb VRAM nasıl soğuyacak?
Laptop GPU'larının performansı ne ki 24 GB VRAM'e ihtiyaç duysun. Ayrıca 4090 laptoplarda 16 GB VRAM zaten var, bir 8 daha gelmesi ahım şahım bir fark yaratmaz bence.

Hem piyasanın yerinde saydığını da dile getirdim. Klasik yöntemden vazgeçilip daha iyi bir soğutma dizaynı geliştirilebilir.

Firmalardan çok boyun eğen kullanıcıyı linçlemek lazım. Firmalar kârına bakar.
Tamam sen boyun eğme millete öncü ol. Ben de varım. Ne yapıyoruz?
Firmalar kârına bakar.
İşte cevap burada. Dediğim gibi kapitalizmden başka bir şey değil.Laptop olarak 4gb vramli rtx3050 kullanıyorum buna adam 8gb koysaydı şuan kullandığım 12gb vramli sistemi dizmezdim.

Tamam sen boyun eğme millete öncü ol. Ben de varım. Ne yapıyoruz?
Kapitalizm kardeşim, boş ver bu ayakları, deyip çekilmiyoruz mesela. Her konunun altına yazıp insanlara fikir aşılıyoruz, sayı arttıkça gerisi gelir. Vazgeçilen her bir cihaz firmaya kârını düşürtüp yeni yollara zorlar, aynı milletin masaüstü piyasasında yapıp firmalara zorla değişiklik yaptırttığı gibi.

Emin olun, taşınabilir diye değil, all-in-One bir cihaz diye alıp evinden dışarı çıkarmayan milyonlarca laptop kullanıcısı var. Ayrıca bu şikayet etmemek için yine bir sebep değil, herkes NVIDIA'nın masaüstü ekran kartlarına düşük VRAM koymasından yakınıyor ama laptoplara ses çıkaranı görmedim şu ana kadar.

Laptop GPU'larının performansı ne ki 24 GB VRAM'e ihtiyaç duysun. Ayrıca 4090 laptoplarda 16 GB VRAM zaten var, bir 8 daha gelmesi ahım şahım bir fark yaratmaz bence.

Hem piyasanın yerinde saydığını da dile getirdim. Klasik yöntemden vazgeçilip daha iyi bir soğutma dizaynı geliştirilebilir.

Haklısınız hocam o tür all in One diye kullananları gerçekten sorgulamak lazım. Keşke bende laptopa ihtiyaç duymasam dizerim direk bir PC.

Yani, ekran kartı daha iyi olacağı için büyümez mi hocam?Çok bilgi sahibi değilim bu konuda.

İçinde kullanılan çip belli hocam, atıyorum RTX 3050'ye 16 GB VRAM koysanız dahi hiçbir oyunda neredeyse o VRAM'i işleyecek güce sahip değil zaten. Ha ne olur, açarsın Stable Diffusion'u o zaman VRAM ve Hotspot sıcaklığın uçar ama onu da soğuturlar yani isteseler dediğim gibi.

Bunu Nvidia ya sor masaüstü ekran kartlarına bile az vram koyuyorlar fazla koyduklarını da aşırı pahalıya satılıyorlar

İçinde kullanılan çip belli hocam, atıyorum RTX 3050'ye 16 GB VRAM koysanız dahi hiçbir oyunda neredeyse o VRAM'i işleyecek güce sahip değil zaten. Ha ne olur, açarsın Stable Diffusion'u o zaman VRAM ve Hotspot sıcaklığın uçar ama onu da soğuturlar yani isteseler dediğim gibi.
Hiç 1080p üzerinde oyun oynamışsın gibi konuştun bazı oyunlar aşırı vram istiyor

Yeni konular

Geri
Yukarı