Garanti için gereken fatura neye benzer?

Emre12345

Kilopat
Daha fazla  
İyi akşamlar herkese. Görsellerde yer alanların ne olduğunu öğrenmek istiyordum. Bildiğim kadarıyla bunların ikisi de fatura. Satıcı elimde sadece bunlar var deyince aklıma takıldı; ''Acaba ben mi yanlış biliyorum?'' diye. :D Bunlar nedir tam olarak? Ürün İtopya'dan alınma bu arada. Bunların her ikisi fatura ise; garanti hakkından yararlanabilir miyim?
Elinde bir de bunlar varmış.

266220785_665841167919357_4541933749948288775_n.jpg

266289541_486116746163436_8267210762807274284_n.jpg

1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi akşamlar herkese. Görsellerde yer alanların ne olduğunu öğrenmek istiyordum. Bildiğim kadarıyla bunların ikisi de fatura. Satıcı elimde sadece bunlar var deyince aklıma takıldı; "acaba ben mi yanlış biliyorum?" diye. :D bunlar nedir tam olarak? Ürün İtopya'dan alınma bu arada. Bunların her ikisi fatura ise; garanti hakkından yararlanabilir miyim?
Elinde bir de bunlar varmış.

Eki Görüntüle 1242913
Eki Görüntüle 1242914
Eki Görüntüle 1242921

İtopya sipariş anında bu ikisini gönderiyor alıcıya ben konuşmuştum e postaya 1 hafta içerisinde faturası geliyor denmişti e postanızı kontrol edin bence gelmediyse arayıp isteyebilirsiniz.

3 görsel de ki ile de Tüketici mahkemesinde hiç bir şey yapamazsınız. Satıcının insafına kalırsınız. 2. görsel de e-irsaliye ile size gönderi yapılmış ama bir bilgi yok ve fatura değil. Normal şartlarda bunun 1 hafta içerisinde faturasını kesmesi gerekiyor. Ama irsaliye yi iptal etmiş olabilir, ücretsiz ürün gönderimi diye fatura da etmeyebilir. 2. görsel de ki e-arşiv faturası düzenlemesi gerekiyor tarafınıza arayıp isteyin. Vermiyoruz derlerse şikayette bulunacağınızı belirtin.

İtopya sipariş anında bu ikisini gönderiyor alıcıya ben konuşmuştum e postaya 1 hafta içerisinde faturası geliyor denmişti e postanızı kontrol edin bence gelmediyse arayıp isteyebilirsiniz.
Fatura derken? Benim başta attığım 2 fotoğraftaki mi acaba?
Bu arada karalamalardan dolayı diyorsanız; ben yaptı onları. Alıcının bilgilerinin görükmemesi adına.
3 görsel de ki ile de Tüketici mahkemesinde hiç bir şey yapamazsınız. Satıcının insafına kalırsınız. 2. görsel de e-irsaliye ile size gönderi yapılmış ama bir bilgi yok ve fatura değil. Normal şartlarda bunun 1 hafta içerisinde faturasını kesmesi gerekiyor. Ama irsaliye yi iptal etmiş olabilir, ücretsiz ürün gönderimi diye fatura da etmeyebilir. 2. görsel de ki e-arşiv faturası düzenlemesi gerekiyor tarafınıza arayıp isteyin. Vermiyoruz derlerse şikayette bulunacağınızı belirtin.

2. fotoğraftaki e irsaliyeye benzer e irsaliye yerine e arşiv yazar. Ama onda KDV tutar gibi kısımları dolu olur.
3 görsel de ki ile de tüketici mahkemesinde hiçbir şey yapamazsınız. Satıcının insafına kalırsınız. 2. görsel de e-irsaliye ile size gönderi yapılmış ama bir bilgi yok ve fatura değil. Normal şartlarda bunun 1 hafta içerisinde faturasını kesmesi gerekiyor. Ama irsaliye yi iptal etmiş olabilir, ücretsiz ürün gönderimi diye fatura da etmeyebilir. 2. görsel de ki e-arşiv faturası düzenlemesi gerekiyor tarafınıza arayıp isteyin. Vermiyoruz derlerse şikayette bulunacağınızı belirtin.

Arkadaş doğru söylüyor.

Bu arada karalamalardan dolayı diyorsanız; ben yaptı onları. Alıcının bilgilerinin görükmemesi adına.

e-irsaliye gönderi yapılırken ürün ile gönderilen resmi evrak, normalde (itopya bilinen bir site faturasını kesecektir) 1 hafta içinde e-irsaliye'nin e-arşiv faturası kesilmesi lazım yoksa firma ceza yer ama bazı pazaryeri yerleri size 1. görsel deki gibi bir çıktı gönderip KDV den kaçmayı tercih ediyor. Bu da satıcıya %18 lik bir fiyat avantajı sağlıyor. Kimisi bunu kar olarak cebe indiriyor kimisi ise bunu pazaryerlerinde fiyat avantajı sağlayım buybox da(ürünün fiyatı en düşük olan satıcı seçili satıcı olarak görünüyor pazaryerlerinde) 1. sıraya geçiyor.

Dediğinizi anladım. Ben de geçen hafta ram aldım. Ve bu şekilde gönderildi yine. 2. fotoğraftaki gibi fiyatı 0 yazmışlardı. İkincisinde ise ürnün fiyatından 100 lira kısarak yazmışlar. Yani 700 yerine 600. Belki dediğiniz gibi alttan para haklamak için yapıyorlardır. Ve rami aldığım zaman garanti kağıdı göndermişlerdi. Bu kulaklığın sahibi ya garantiyi kaybetti ya da göndermediler. Yorumlarınız için sağ olun bu arada, fikir sahibi olmama yetti..

Seneler önce çıkan kanun ile garanti kartlarının bir hükmü kalmadı. Fatura asıl unsurdur. Bazı kurnazlar faturanın yanında size verdiğimiz garanti kağıdını da getirmeniz lazım diyor, kesinlikle yalan, hakkını arayan sonucunda istediğini alır.(tabi yorucu bir süreç) Ürünlerde tek geçerli garanti belgesi faturadır. Garanti kartı ile talepte bulunmanız dahilinde satıcı kabul etmezse bir şey talep edemezsiniz. İşinizi sağlama alın derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı