Garanti süreci

Cumartesi günü bir arızadan dolayı İncehesap'tan aldığım hazır sistemi ekran kartı ayrı kutusunda olmak üzere garantiye verdim. Kargocu bana "yalnız bu kargoda kırılma bozulma olursa biz sorumlu değiliz" dedi.
Ekran kartımı da benim yanımda kasanın üstüne sanki yastıkmış gibi fırlattı 😀

Sorum şu olacak. Eğer benim sistemime kargoda iken zarar gelirse, ne olacak? İncehesap para iadesi mi yapacak yoksa aynı sistemi mi yollayacaklar yoksa sistemim ve param sizlere ömür mü olacak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cumartesi günü bir arızadan dolayı İncehesap'tan aldığım hazır sistemi ekran kartı ayrı kutusunda olmak üzere garantiye verdim. Kargocu bana "yalnız bu kargoda kırılma bozulma olursa biz sorumlu değiliz" dedi.

Sorum şu olacak. Eğer benim sistemime kargoda iken zarar gelirse, ne olacak? İncehesap para iadesi mi yapacak yoksa aynı sistemi mi yollayacaklar yoksa sistemim ve param sizlere ömür mü olacak?

Kargocunun öyle bir hakkı yok diye biliyorum, üzerine kırılabilir etiketi yapıştırdınız mı veya kırılabilir olduğunu söylediniz mi? Kırılabilir olduğunu söyleyip üzerine de etiketi yapıştırdıysanız eğer ve kargoda kırılırsa yeni ekran kartınız hayırlı olsun.

Senden firmaya yapılan gönderilerde sorumluluk konusu kargo firması ile senin arandadır. Satıcıyı bağlamaz,satıcı ürünün kendisine geldiği halinde durum ne ise ona göre değerlendirir konuyu.

Yani ürün satıcıya hasarlı ulaşırsa satıcı hasarlı gelmiş diyecektir ve kargo ile görüşmen gerekecektir.

Ürünü kendi kutusuyla yolladıysan öyle bir hakları yok, kırılabilir etiketi yapıştıracak üzerine ve sorumluluk kargo şirketine ait olacak.

İncehesap'ın anlaşmalı olduğu firmayla, ürünü kendi kutusuna koyup yolladıysan sorumluluk tamamen İncehesap'a ait. Kargocuymuş falan bunlar son kullanıcının, yani senin düşüneceğin şeyler değil. Sen kutuya düzgün ve korunaklı olarak koymaktan sorumlusun, gerisi onlarda. Bir sıkıntı çıkarsa da, İncehesap hesabını kargo şirketine soracak, sana değil.

İncehesap'ın anlaşmalı olduğu firmayla, ürünü kendi kutusuna koyup yolladıysan sorumluluk tamamen İncehesap'a ait. Kargocuymuş falan bunlar son kullanıcının, yani senin düşüneceğin şeyler değil. Sen kutuya düzgün ve korunaklı olarak koymaktan sorumlusun gerisi onlarda. Bir sıkıntı çıkarsa da İncehesap hesabını kargo şirketine soracak, sana değil.

İncehesap ya da X bir satıcı fark etmez, anlaşmalı kargo olduğunda müşterinin ürününü ücretsiz veya indirimli göndermesi için anlaşma yapar satıcı kargo firması ile. Onun dışında hiçbir satıcı kargo firmasına anlaşma yaparken hissedar olmaz, her firma kendi süreçlerinden mesuldür.

Hatta şöyle bir detay daha vardır, firmaların anlaşmalı kargo kodlarında sigorta ahi yoktur. Firma müşteriden gelen ürünün ne halde geleceğini bilmeden kendisine sigortalı ürün gönderisi yaptırmaz. Sadece ilk siparişte gönderdiği ürünü sigortalı gönderir, o da müşteriye sağlam çıkarttığı ürün sağlam ulaşmaz ise zararını tazmin etsin, müşteriyi mağdur etmesin diye.

@Cellat006 Satıcı anlaşma yapsın yapmasın, garanti sürecinde, ürünün firmaya ve tekrar alıcıya ücretsiz olarak ulaşmasından sorumludur.
Sigorta olmayabilir. Peki internetten alışveriş yapan beni bu durum neden ilgilendirsin? Ben alışverişimi yaparım, gelen kutusuyla düzgün ve korunaklı bir şekilde garanti sürecinde geri yollarım. Garanti sürecim de tıkır tıkır işler, kanunlar bunu söylüyor.

@Kadir_m doğru, bu son mesajında hiçbir sorun yok, ama satın aldığın ürünü firmaya herhangi bir sebeple geri gönderdiğinde satıcı ürünü, kendisine ücretsiz ulaştırmanla yükümlüdür. Onun dışında ürünün kendisine hasarsız sorunsuz ulaşacağına dair kargo firmasıyla herhangi bir anlaşma yapmaz, kendisine gelen ürünün hasarlı ulaşmasından dolayı kargo firması ile herhangi bir diyaloğa girmez. Satıcı ürün kendisine hasarlı geldiğinde nereden bilsin ürün kullanıcıda mı hasarlandı? Kargoda mı hasarlandı diye.

Kargo gönderilerinde yaşanan sorunlarda her zaman için taraflar gönderici ve kargo firmasıdır.

Bak ürünün arızalandı mesela, firmaya sorunsuz uaştırdın, firmadan sana gelirken hasarlansa dediğin doğru, gelen ürünü teslim almaz firmaya geri gönderirsin, o zaman gönderici firma olduğu için o süreç satıcı ile kargo arasında olur. Ama müşterinin satıcıya gönderdiği ürünlerin tarafları gönderen müşteri ve kargo firmasıdır. Satıcı anlaşmalı kodu verir ürün geldi mi o anki durumuna göre sürecine bakar.

@Cellat006 Malesef bunun sonu yok. Alıcı nereden bilsin ürünü hasarlı mı göstermeye çalıştılar yoksa kargoda mı sorun çıktı. Nitekim ithalatçı garantisiyle daha önceden başıma geldi, sağlam telefonu çizip, ezip hasarlı geldi demişlerdi.
Mesafeli satışlarla alakalı söylediklerine katılamayacağım. Kanunları içeren kaynak verirsen bakarım tabi ki.

@Kadir_m Olumsuz örnekler her zaman her yerde yaşanmaktadır ama benim bahsettiğim eni konu tek bir söylem var zaten müşteri firmaya ürünü gönderirken korunaklı göndermek müşterinin sorumluluğundadır. E bunun içinde hiç bir şey değilse en azından tüketici hakları kanununu kontrol etsen yeter,başka kaynağa gerek yok veya uygun bir zamanda yolun düşerse bulunduğun ildeki kaymakamlıkta hakem heyeti sekreterliğine müracaat et,yardımcı olurlar açıklama konusunda.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı