Garsonluk yaparken müşterilere "Bir isteğiniz var mı?" diye sorduğum için dedikodum yapıldı

Hocam aslında haklı olabilirsiniz, ben de konuşmamın bölünmesini istemezdim. İnsanların tepkilerine göre hareket ediyordum daha çok. Bu şekilde memnun oldukları izlenimi oluşturduğu için böyle davranıyordum. Biraz daha aralıklı uğramam belki daha iyi olabilir. Patronla konuştum zaten o elemanlarla bir daha çalışmayacağım. 55 yaşındaki adam arkamdan atıp tutuyor. Yüzüme gelince beni uyarmaya dahi tenezzül etmiyor. Bir de bana karşısında sigara içerken önce izin istemem gerektiğini falan söylüyor. Ciddi manada ağlayasım geldi. Tabiri caizse ben köpek gibi çalışmak istiyorum. Böyle insanlar beni baltalamaktan öte geçmiyor. Bir işi en iyi şekilde yapmayacaksam neden yapayım?

Bence sipariş verecek olsalar garson çağırırlar. 15 dakikada bir garson gelip böyle bir soru soruyor olsa içimden şu geçerdi: "Adamların işi gücü para kazanmaya çalışmak."
Hocam kusura bakmayın ama zaten işim gücüm para kazanmak. Ben elimden geldiğince iyi hizmet vermeye çalışıyorum fakat yalnızca işin ucunda para var diye değil. Çok nadiren bahşiş alıyorum fakat bunu biri hak edecekse o kişi ben olmak istiyorum. Garsonluk gibi basit bir iş olsa dahi neden her zaman daha iyi yapmayayım.

Hocam kusura bakmayın ama zaten işim gücüm para kazanmak. Ben elimden geldiğince iyi hizmet vermeye çalışıyorum fakat yalnızca işin ucunda para var diye değil. Çok nadiren bahşiş alıyorum fakat bunu biri hak edecekse o kişi ben olmak istiyorum. Garsonluk gibi basit bir iş olsa dahi neden her zaman daha iyi yapmayayım.
Hayır para sana gitse sorun yok zaten. Senin sattığın içecekler patronun cebine para indirmek demek. Müşteriye nazik olup hızlı servis yaparsanız bahşiş verecekseler eğer verirler zaten. Şu ekonomi şartlarında eğer lüks bir mekan değilse pek bahşiş bırakan olmaz. Yemeğe zor para yetiriyor insanlar.

Bence sipariş verecek olsalar garson çağırırlar. 15 dakikada bir garson gelip böyle bir soru soruyor olsa içimden şu geçerdi: "Adamların işi gücü para kazanmaya çalışmak."

Şu işe bak ya, biri bir yerde çalışıyor ve amacı para kazanmak. İnsanların para kazanmak için çalıştığını ilk defa duyuyorum, hep keyifleri için çalışıyorlar sanırdım. Bir yaşımıza daha girdik.

Şu işe bak ya, biri bir yerde çalışıyor ve amacı para kazanmak. İnsanların para kazanmak için çalıştığını ilk defa duyuyorum, hep keyifleri için çalışıyorlar sanırdım. Bir yaşımıza daha girdik.
Oradan onu mu anladın? Bir şey satınca garson mu kazanıyor o parayı? Yoksa patron mu kazanıyor?

Şahsen bir garson bana da yemek yiyeceğim yerde 10-15 dakikada bir gelse rahatsız olurum. Bir şey ihtiyacı olan adam çağırır seni zaten.
Hocam mesela adam çay kaşığı isteyecek, bunun için rahatsız etmek istemiyor veya buzu sulanmış değiştirilse onun için daha iyi olacak. Sonuçta adam buraya bir ton para döküyor. Ben bu adama saygı duyarım. Bir küp şeker bile olsa gider alır gelirim. Diğer garsonlar işe bu şekilde bakmadığından ve müşteriler bunun farkında olduğundan önemsiz detaylar için çağırmıyorlar. Bazen bir masa çağırmıyor isteğiniz var mı diye soruyorum bardak çatlak diyor mesela adam 1 saattir çay içemiyor orada. Tabii servisi açan elemana da sormak lazım çatlak bardağın nasıl masaya geldiğini.

Hocam buna bilimsel bir cevap beklemiyordum tebrik ederim.

Bilimsel falan değil tüm tuşlara basmış.

Bilimsel falan değil tüm tuşlara basmış ?

Ya da Üşenmeden yazmış ifadesi kötü olmuş .

İşin Sosyolojik tarafı Yok Sosyal entropisi , Yok iç grupçu dış grupçu , çatışma , içsel savunma mekanizmaları dışsal savunma mekanizmaları , dürtü ve güdü ...

Eğer ki çevrenizde olan biteni gözlemleyip bunu nesnelleştirecek kadar bir uğraş vermiyorsanız ... neden böyle oluyor deyip bir şeyleri düzeltmeye çalışmıyorsanız .

Sonuç olarak ; olan bitende sizin de payınız vardır .

Sonra da insanlar neden bu kadar kötü neden cinnet linç ağır şiddet tecavüz vesaire bu tür kompulsiyonlar da yani eylemler neden yüksek toplumda ?

açıkçası varsa görüşünüz ekleyiniz .

Yoksa kötülemek yerine : makalelere falan bakınız .

Hocam mesela adam çay kaşığı isteyecek, bunun için rahatsız etmek istemiyor veya buzu sulanmış değiştirilse onun için daha iyi olacak. Sonuçta adam buraya bir ton para döküyor. Ben bu adama saygı duyarım. Bir küp şeker bile olsa gider alır gelirim. Diğer garsonlar işe bu şekilde bakmadığından ve müşteriler bunun farkında olduğundan önemsiz detaylar için çağırmıyorlar. Bazen bir masa çağırmıyor isteğiniz var mı diye soruyorum bardak çatlak diyor mesela adam 1 saattir çay içemiyor orada. Tabii servisi açan elemana da sormak lazım çatlak bardağın nasıl masaya geldiğini.

Bu kadar iyi niyetli olmayın, kırılan siz olursunuz hep. Karşınızdakiler çoğu zaman para verdiğini ve sizi altında çalışan eleman olarak görüyor olacak çünkü.

Geri
Yukarı