Gastrit ölümcül bir hastalığa yol açar mı?

Ölümcüllük meselesini doktor dâhâ iyi bilir.
Genelde açken mide yanması ile cebelleşiyorum ve bazı baharatlar dokunuyor mideme.
Son 4-5 senedir bazı dönemlerde mide problemleri ile uğraşıyorum, "karın ağrısı" deyip yollayan doktor olursa başka doktora muayene olun.

Çok geçmiş olsun bende kesmiş bulunmaktayım çoğu yemek çeşidini rahatladım biraz da olsa.

Her vücudun reaksiyon gösterdiği şeyler farklı olsa da belki söylediklerim işinize yarayabilir.
-Uyumadan önce 2-3 saat bir şey yememeye çalışın. Reflüyü kudurtur. Sabah Aykut Elmas gibi şu şekil uyanabilirsiniz.
-Boynunuzu ağrıtmayacak şekilde yüksek yastıkta yatmanız yemek borusu ve geniz yanmasını biraz engelleyecektir.
-Midenizi tanıyın. Nelerin dokunduğunu gün geçtikçe öğrenip olabildiğince azaltmaya çalışın. Acı, baharatlar, yoğun soslar vesaire
-Sabah uyanır uyanmaz lakır lakır deliler gibi su içmek benim midemi çok bulandırıyor. Yudum yudum ve az içmeyi tercih ediyorum.
-Midenizi rahatlatan pozisyonları öğrenmek çok işe yarıyor. Gaz sıkışmasında, mide bulanmasında kendimi bir tık geriye vererek nefes egzersizi yapıyorum. Kontrollü ve sakince nefes alıp vermek midemi rahatlatıyor.
-Sıkıntı stres en büyük etkenlerin en başında geliyor olabilir. Olabildiğince uzak durmaya çalışın. Temiz havaya atın kendinizi.
-Açlık bulantısı ve tokluk bulantısı çekmemek için 2 3 öğün yemek yerine azar azar sık sık yemeyi tercih ediyorum. Ara sıra ağzıma midemi tutacak şeyler atıyorum. Muz leblebi çubuk kraker bir parça ekmek gibi.
-Kesinlikle doktora gidin. Mide ilaçları tedavide çok büyük rol oynuyor işe yarıyorlar. Ve gündelik yaşamınızı aşırı derecede rahatlatıyorlar.

Geri
Yukarı