Kedi tırmalaması kuduza yol açar mı?

raider3737

Centipat
Merhaba, binamızın yaninda kedi var taş altında 2 tane yavrusu var. Bugün kediye yemek vermeye gittim. Yemeğini yedi seviyordum eğik durumdayken yüzüme pati attı burnumun ortasından burun deliğine kadar çizildi. Eve girdim yüzümü yıkadım ve cizilen yeri kolonyayla dezenfekte ettim. Sadece burun deliğinin ucu en az derecede kısa süreli kanadı. Kedi kuduz gibi davranmıyor. Kedinin yanina gittiğimde beni görünce taşın altından hemen çıkıyor yanima geliyor kendini sevdiriyor, bacağıma sürünerek yürüyor. Bana bir şey olur mu?

Merhaba, binamızın yaninda kedi var taş altında 2 tane yavrusu var. Bugün kediye yemek vermeye gittim. Yemeğini yedi seviyordum eğik durumdayken yüzüme pati attı burnumun ortasından burun deliğine kadar çizildi. Eve girdim yüzümü yıkadım ve cizilen yeri kolonyayla dezenfekte ettim. Sadece burun deliğinin ucu en az derecede kısa süreli kanadı. Kedi kuduz gibi davranmıyor. Kedinin yanina gittiğimde beni görünce taşın altından hemen çıkıyor yanima geliyor kendini sevdiriyor, bacağıma sürünerek yürüyor. Bana bir şey olur mu?

Tırmalayan kedi kuduz ise muhtemelen evet. Değilse bile gitmenizi tavsiye ederim böyle şeylerde risk alınmaması gerekiyor. Sağlık önemli ihmal etmeyin hocam.

Kuduz olmasanız bile tetanoza sebep olabilir aşı yaptırmadıysanız doktora gidin yapıldıysa sıkıntı yok rahat olun.
Çok yakın zamanda tetanos aşısı oldum da kuduzdan korkuyorum. Kedinin davranışları normal

Sağlık ocağında müdahale edebilirler mi?
Tırmalayan kedi kuduz ise muhtemelen evet. Değilse bile gitmenizi tavsiye ederim böyle şeylerde risk alınmaması gerekiyor. Sağlık önemli ihmal etmeyin hocam.

Dostum aynı durum benimde başıma gelmişti.
Endişe etmene gerek yok kuduz hayvanlar arasında yaygın bir hastalık değildir. Şayet hayvan pis ve hastalıklı görünüyorsa (gözlerinde kırmızı damarlar olur ve bazı zamanlar göz bebekleri aşırı büyük olabiliyor) bir doktora görünmende fayda var.
Ben kediyi tanımadığım için ve hasta gibi göründüğünden dolayı aşı olmuştum.
Ama bu nadir bir durum dediğim gibi.
Şiddetli bulantı, baş ağrısı ve terleme yaşarsan acile mutlaka git.

Kuduz kedi ve köpek başlarda ürkek ve korkak olur, yabancı cisimlere karşı ilgisi artar. Alışık olmadığı gıdaları yeme isteği olur.İştah azalır buna karşın su içme isteğinde belirgin bir artış görülür.Hasta hayvan sık sık idrar yapar, yara yerini kaşır. Gözlerde irileşme ve kızarıklık olur.
Kuduz olduğu için, bir an tedirgin olmuş olabilir.
Beklemeyin aşıyı yaptırın derim.

Dostum aynı durum benimde başıma gelmişti.
Endişe etmene gerek yok kuduz hayvanlar arasında yaygın bir hastalık değildir. Şayet hayvan pis ve hastalıklı görünüyorsa (gözlerinde kırmızı damarlar olur ve bazı zamanlar göz bebekleri aşırı büyük olabiliyor) bir doktora görünmende fayda var.
Ben kediyi tanımadığım için ve hasta gibi göründüğünden dolayı aşı olmuştum.
Ama bu nadir bir durum dediğim gibi.
Şiddetli bulantı, baş ağrısı ve terleme yaşarsan acile mutlaka git.
Hocam kedi normal kötü bi davranışı yok hatta kediye elimle mama vermisligim var hiç saldırmaz etmez,isirmaz . Suanlik belirti yok

Yeni konular

Geri
Yukarı