Kedi tırmalaması kuduza yol açar mı?

Dostum kuduzda belirtiler gösterdiği zaman geç kalınmış oluyor ve bu belirtiler kısa zamanda da 1 yıl sonra da ortaya çıkabiliyor. Bazı hastanelerde yapılıyor bu aşı ve sadece kedi ve köpek saldırılarında yapılıyor. Kısa süre içinde yaptırmanda fayda var. Belirti göstermeyi beklememen lazım kısacası.

Kuduz kedi ve köpek başlarda ürkek ve korkak olur, yabancı cisimlere karşı ilgisi artar. Alışık olmadığı gıdaları yeme isteği olur.İştah azalır buna karşın su içme isteğinde belirgin bir artış görülür.Hasta hayvan sık sık idrar yapar, yara yerini kaşır. Gözlerde irileşme ve kızarıklık olur.
Kuduz olduğu için, bir an tedirgin olmuş olabilir.
Beklemeyin aşıyı yaptırın derim.
Kedide yara yok hocam ilk yanına gittiğimde de korkmuyordu

Hocam kedi normal kötü bi davranışı yok hatta kediye elimle mama vermisligim var hiç saldırmaz etmez,isirmaz . Suanlik belirti yok
Kardeşim endişe etme o zaman. Kedilerin bazen nankörlüğü tutar :D
Hayvan hasta gibiyse tabi ki git ama şuan öyle durum gözükmüyor.
Genede en iyisini sen bilirsin istersen aşı olmaya gidebilirsin.

Merhaba, binamızın yaninda kedi var taş altında 2 tane yavrusu var. Bugün kediye yemek vermeye gittim. Yemeğini yedi seviyordum eğik durumdayken yüzüme pati attı burnumun ortasından burun deliğine kadar çizildi. Eve girdim yüzümü yıkadım ve cizilen yeri kolonyayla dezenfekte ettim. Sadece burun deliğinin ucu en az derecede kısa süreli kanadı. Kedi kuduz gibi davranmıyor. Kedinin yanina gittiğimde beni görünce taşın altından hemen çıkıyor yanima geliyor kendini sevdiriyor, bacağıma sürünerek yürüyor. Bana bir şey olur mu?
Benim bildiğim kuduz bulaşması için çok açık bir yara açması gerekiyor. Ve artık kuduz olan kediler acayip nadir. Kediyi bir kaç gün gözetleyin. Kedi eğer ölmediyse kuduz değildir. Ayrıca sağlık ocağı aşı yapmaz büyük ihtimalle. Büyük bir hastaneye gidin. Kuduz aşısı büyük hastanelerde bulunuyor genellikle. Mesela yaşadığım bir anıyı anlatayım. Balıkesirde, bir kedi beni tırmaladı. (Elimi tırmaladı) Ve elimden baya kan aktı ama çok açık bir yara değildi. Hastaneye gittik apar topar. Doktor, "Bu açık yara bile değil, sorun olacağını zannetmiyorum" dedi. Ama yinede garantiye almak için kuduz aşısı yaptırabilirsiniz dedi. Bir kağıda imza falan attırdılar. 4 dozluymuş. 1. ve 2. dozu orada yaptırdık. Ama İstanbula dönmüştük. 3. doz için çam ve sakura hastanesine gittik. Orada bulunmuyormuş. Kanuni Sultan Süleyman hastanesine yönlendirdiler. O hastanede hem 3. hem 4. doz aşıyı oldum. 1-2 yıl geçti ve şuan sağlıklıyım.

Biz gene de önlemimizi alalım bu hastalıktan kurtuluş yok.
Kuduz aşısı kuduzu engellemez. Vücuda yardım eder. Bunu unutmayın. Kurtulma şansıniz var. Ama kurtulmama şansı da var.
Kuduz aşısı, enfekte olma sonrası oluşabilecek beyin iltihabının önüne geçer. Bu anlamda kuduz aşısı, kuduz virüsüne yakalanma riski olan kişilere koruma amaçlı ya da kuduz hastalığı görüldükten sonra hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla uygulanır.

Biz gene de önlemimizi alalım bu hastalıktan kurtuluş yok
Allah bol şifa versin dostum umarım bir sorun yoktur

Kuduz aşısı kuduzu engellemez. Vücuda yardım eder. Bunu unutmayın. Kurtulma şansıniz var. Ama kurtulmama şansı da var.
Kuduz aşısı, enfekte olma sonrası oluşabilecek beyin iltihabının önüne geçer. Bu anlamda kuduz aşısı, kuduz virüsüne yakalanma riski olan kişilere koruma amaçlı ya da kuduz hastalığı görüldükten sonra hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla uygulanır.
Adamı boşa germeyin. Çok nadir bir hastalık sonuçta

Kuduz hastalığı günümüzde gelişmiş ülkelerde daha az görülmektedir. Ancak bazı bölgeler ve hayvanlara yakın yaşayan insanların kuduz hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Kuduz Asya ve Afrika'da her yıl onbinlerce kişinin ölümüne neden olmaktadır.
Ayrıca kuduz ülkemizde, sokak hayvanları sebebiyle çok da nadir bir hastalık değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı