Geç uyumak boy uzamasını engeller mi?

Hopnereye

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar boyum 171 ve 13 yaşındayım. Boyum daha ne kadar uzar diye doktoruma sordum 184 +5 veya -5 dedi. Bu durum benı uzdu. Basketbolcu olmak ıstıyordum cunku. Her neyse genelde gece 1-2 gıbı yatıyorum su andan ıtıbaren uyku duzenımı 10'a çeksem boyle yapsam bu sekılde devam ettıgımı varsayalım. Pekı eskıden berı hep 10'da yatsaydım daha mı uzun olurdum yoksa enınde sonunda aynı boyda mı olurdum yavaş uzasam bile? Cevaplarınızı beklıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. Boy genetiktir kemiklerde bir yapı bulunur bacağın bilek kısmında kıkırdaksı bir yapı vardır o kıkırdaksı yapı kemiğe döner, kemiğe döndüğü zamanda boyu uzaması durur. Ben askeri okul mülakatı için Endokrinoloji bölümüne randevu almıştım kan testleri falan yaptılar bende ki o kıkırdaksı yapı tamamen kemiğe dönüşmüş artık uzamazsın dedi doktor. Yani tamamen o kıkırdaksı yapıya sahip sizde randevu alarak öğrenebilirsiniz röntgen çekiyorlar ve birkaç kan değerinize bakıyorlar.

Hayır. Boy genetiktir kemiklerde bir yapı bulunur bacağın bilek kısmında kıkırdaksı bir yapı vardır o kıkırdaksı yapı kemiğe döner, kemiğe döndüğü zamanda boyu uzaması durur. Ben askeri okul mülakatı için Endokrinoloji bölümüne randevu almıştım kan testleri falan yaptılar bende ki o kıkırdaksı yapı tamamen kemiğe dönüşmüş artık uzamazsın dedi doktor. Yani tamamen o kıkırdaksı yapıya sahip sizde randevu alarak öğrenebilirsiniz röntgen çekiyorlar ve birkaç kan değerinize bakıyorlar.
Şöyle ufak bir ayrıntı var sadece. Bahsettiğiniz kıkırdak yapı hala açıkken, yani uzayabiliyorken, boy uzaması büyüme hormonunun etkisiyle gerçekleşir. Yani açık kıkırdak + büyüme hormonu gereklidir uzamak için.

Hepimizin boy konusunda bir genetik bir potansiyeli var. Atıyorum bu potansiyel 180-190 arası olsun. Sizin boy uzama döneminizde ne kadar iyi uyuduğunuz, ne kadar iyi beslendiğiniz, spor yapışınız vs, sizi genetik potansiyelinizin üst kısmına taşır, çünkü büyüme hormonunun salgılanmasını arttırır. Kötü beslenirseniz, uyumazsanız, spor yapmazsanız o yıllardaki potansiyelinizi tam karşılayamamış olursunuz.

Pekı eskıden berı hep 10'da yatsaydım daha mı uzun olurdum yoksa enınde sonunda aynı boyda mı olurdum yavaş uzasam bile?
Bir miktar daha uzun olabilirdiniz evet, ancak kesin değil, çünkü salgılayabileceğiniz büyüme hormonunun da bir sınırı var. Belki uykudan dolayı daha az salgıladınız ama spor onu dengeledi vs. Bunu bilemeyiz. Oraya odaklanıp üzülmeye gerek yok, zaten kesin bir durum yok. Bundan sonrasına, yapabileceklerinize odaklanın.

Son düzenleme:
Arkadaşlar boyum 171 ve 13 yaşındayım. Boyum daha ne kadar uzar diye doktoruma sordum 184 +5 veya -5 dedi. Bu durum benı uzdu. Basketbolcu olmak ıstıyordum cunku. Her neyse genelde gece 1-2 gıbı yatıyorum su andan ıtıbaren uyku duzenımı 10'a çeksem boyle yapsam bu sekılde devam ettıgımı varsayalım. Pekı eskıden berı hep 10'da yatsaydım daha mı uzun olurdum yoksa enınde sonunda aynı boyda mı olurdum yavaş uzasam bile? Cevaplarınızı beklıyorum.
Kanka sen her gun 2-3 bardak sutu bal ile gom bak nasil boyun 1.84 kolayca oluyor. 13 yasinda 1.71 sin yani boyun daha cok uzayacak 15-20cm daha uzar ben sana soyliyim.

Kanka sen her gun 2-3 bardak sutu bal ile gom bak nasil boyun 1.84 kolayca oluyor. 13 yasinda 1.71 sin yani boyun daha cok uzayacak 15-20cm daha uzar ben sana soyliyim.

Hocam işin genetik faktörünü tamamen atlamışsınız. Şu an 20 yaşındayım boyum 1.76, 13 yaşında benim de 1.71 civarıydı. Tabi konu sahibi ne kadar uzar bilemem, mümkün olduğu kadar düzensiz uyurum yıllardır.

Düzgün yatıp kalksaydım belki daha uzun olabilir miydim diye düşündüğüm oldu ancak annem 1.55, babam 1.72 boyunda olduğu için uzayacağımı uzadığımı düşünüyorum.

Hocam işin genetik faktörünü tamamen atlamışsınız. Şu an 20 yaşındayım boyum 1.76, 13 yaşında benim de 1.71 civarıydı. Tabi konu sahibi ne kadar uzar bilemem, mümkün olduğu kadar düzensiz uyurum yıllardır.

Düzgün yatıp kalksaydım belki daha uzun olabilir miydim diye düşündüğüm oldu ancak annem 1.55, babam 1.72 boyunda olduğu için uzayacağımı uzadığımı düşünüyorum.
Katılıyorum.Bunun çok yüksek bir kısmı genetik.Beslenme de uyuma da çok ufak bir kısmını etkiliyor.Yani anne baba boyu önemli burada knk 184 e de üzülme.Gayet iyi bir boy.

Ufak şeyler boyu etkilemez boy genetiktir genetiğin varsa istersen hiç uyuma yine uzarsın.

Gece saat 10 ile 3 arası uyku esnasında büyüme hormonu daha fazla salgılanır. O yüzden bir miktar etki edebilir. Fakat genetiğinizde varsa uzamanız zaten kaçınılmazdır. Genel olarak uzun boy genetiğine sahip bir aileden geliyorsanız yüksek ihtimal daha uzarsınız. Fakat kesinlik belirtmek doğru olmaz.

Geri
Yukarı