Geçmişi hatırlamamak

fiqt

Decapat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Geçmişe dair neredeyse hiçbir şey hatırlamıyorum. Her şeyi çabucak unutuyorum çok mutsuz yorgun gibi hissediyorum. Geçmişe dair sadece ama sadece travmaları mı veya benim için çok özel olan şeyleri hatırlıyorum. Herkeste böyle mi yoksa bende bir sorun mu var birine danışmalı mıyım?

Geçmişe dair neredeyse hiçbir şey hatırlamıyorum. Her şeyi çabucak unutuyorum çok mutsuz yorgun gibi hissediyorum. Geçmişe dair sadece ama sadece travmaları mı veya benim için çok özel olan şeyleri hatırlıyorum. Herkeste böyle mi yoksa bende bir sorun mu var birine danışmalı mıyım?

Zaten genel olarak insanlar hayatlarında dönüm noktası veyahut iz bırakan şeyleri hatırlar ama sizin yakın geçmişi hatırlamamanız çok ilginç. Bir uzmanla görüşün.

Beyin, önemsiz hatıraları siler. Beynimizin sınırsız bir depolaması yok, bilgisayar gibi her yıl en az bir kere temizlenme ihtiyacı duyar. Ama genellikle travma etkisi bırakan veya özel hatıralar silinmez. Bildiğim kadarıyla travma etkisi bırakan hatıraların silinmeme nedeni beynin mevcut olaya bir daha yakalandığında daha hızlı tepki verebilmesi. Ama ben 2-3 yaşındaki rüyamı ve anılarımı hatırlayabiliyorum. Çoğu normal anılar. Bazı kişiler "imkansız" dese dahi gördüğüm kişilerin suratlarına kadar hatırlıyorum :D

Zaten genel olarak insanlar hayatlarında dönüm noktası veyahut iz bırakan şeyleri hatırlar ama sizin yakın geçmişi hatırlamamanız çok ilginç. Bir uzmanla görüşün.

Evet sanırım öyle yapacağım okuduğum kitaplar oynadığım oyunlar her şeyi unuttum gitti. Bir anda çok garipleştim sadece mutsuz ve yorgun olmaya başladım. Neden böyle oldu hiç bir fikrim yok.

Soruya göre değişir hocam eğer bir işlem sorusuysa unutmam. Ama biri bana bir sırrını verse veya bir şeyini anlatsa iki güne unuturum buna flimler de dahil hemen unutuyorum.

Yok o anlamda değil, mesela biriyle daha önce bir olay yaşadınız sonra biri size o olayı anlatınca hatırlıyor musunuz?

Geri
Yukarı