GeForce 940MX i5 7200U sistem oyunlarda FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10
Dostum,
Bilgisayara sağ tıklayıp özelliklere gir.
Gelişmiş sistem ayarlarına gir.
Performans kısmından ayarlara gir.
Üstten gelişmişe gir.
İşlemci zamanlamasını kontrol et, programlar da olması gerek.
Altında da sanal bellek olacak, açıksa kapatıp dene, kapalıysa açıp sistem yönetimli boyut yap.
İşlemci zamanlaması Programlara ayarlı.
Sanal bellek açıktı, kapalıyken de FPS düşmesi oluyor açıkken de. Kendim 8192 MB'ye ayarlamıştım, sistem yönetimli boyuta getirdim.
Bu kartın throttling sıcaklığı 70'e ayarlı geliyor, 70 olduğunda frekans düşürüyor. Bu yüzden sıcaklık yüksek değil ama FPS düşüyor. Siz yine de MSI Afterburner ile GPU1 Sıcaklığı, GPU1 Bellek Frekansı, GPU1 Çekirdek Frekansı, CPU Sıcaklığı bir de FPS değerlerini atın. Sorun kesin onda ise ona göre çözüm buluruz. Eğer sorun o ise bu sorununuzu büyük ihtimalle çözecektir:
Ben direkt olarak sizin çözümünüzü uygulasam olur mu? Sorun buysa zaten dediğiniz gibi sorunum çözülür.
Konuyu detaylı okumadım çok uzun geldi. Kendi bilgisayarımda bazı oyunlarda drop yiyordum. Sanal bellek benim kurtarıcım oldu.
@e.n.e.s konu sahibinin bilgisayarının markası nedir acaba?
Casper F800. Sistem özellikleri konuda yazıyor.

İşlemci zamanlaması Programlara ayarlı.
Sanal bellek açıktı, kapalıyken de FPS düşmesi oluyor açıkken de. Kendim 8192 MB'ye ayarlamıştım, sistem yönetimli boyuta getirdim.

Ben direkt olarak sizin çözümünüzü uygulasam olur mu? Sorun buysa zaten dediğiniz gibi sorunum çözülür.

Casper F800. Sistem özellikleri konuda yazıyor.
Tekrardan hatırlatayım konuyu uzun olduğu için okumadım.
Öncelikle cihazınızı temizleyip termal macun yenilemesi yaptığınızı düşünüyorum.
Casper marka cihazlarda fan ve önündeki ızgaralar birbirine yapışık olduğunu görmüşsündür.
Izgara ve fanın arasında tabaka şeklinde toz birikmesi oluşuyor uzun zaman içerisinde.
Eğer ki fanı temizlerken dediğim kısma bakmadıysan bir bakmanı şiddetle öneririm.
Sıcaklık problemi ortadan kalktığında da bilgisayarını nihai performans modu ile kullanmanı öneriyorum.

Öncelikle cihazınızı temizleyip termal macun yenilemesi yaptığınızı düşünüyorum.
Evet, ilk başta az çok güvendiğim bir bilgisayarcıya götürüp temizlik ve termal macun yenilemesi yaptırdım. Fakat işini ne kadar iyi yaptı bilmiyorum.

Casper marka cihazlarda fanın önündeki ızgaralar birbirine yapışık olduğunu görmüşsündür.
Izgara ve fanın arasında tabaka şeklinde toz birikmesi oluşuyor uzun zaman içerisinde.
Eğer ki fanı temizlerken dediğim kısma bakmadıysan bir bakmanı şiddetle öneririm.
Evet, sıkıldıkça laptopumun içini açıp "FPS drop neden olabilir?" diye bakındım hep. Bir toz birikmesi göremedim, fakat fanımı yerinden çıkartamadığım için altına bakamadım. Fanımın 2 vidası var, biri çıkıyor fakat diğer vida dönmüyor bile. Neden olduğunu anlamadım, çok da anlamıyorum zaten bu donanımlardan.
Sıcaklık problemi ortadan kalktığında da bilgisayarını nihai performans modu ile kullanmanı öneriyorum.
Bilgisayarımı sürekli yüksek performansta kullandım, hatta belki FPS drop sorunum da bundandır dolayı diye düşünüp Dengeli moda kadar çektim. Fakat değişen bir şey olmadı.

Evet, ilk başta az çok güvendiğim bir bilgisayarcıya götürüp temizlik ve termal macun yenilemesi yaptırdım. Fakat işini ne kadar iyi yaptı bilmiyorum.
İşte dediğin gibi, ne kadar iyi yaptığı bilinmez. Genellikle bilgisayarcılar, teknik servisler kaliteli termal macun kullanmazlar. Ortalama bir termal macun sürerler. Benim sana tavsiyem piyasadaki kaliteli termal macunlardan bir tane al. İnternette tonlarca video var, termal macun değişimi ve fan temizliği hakkında. Basit bir iş, altından kalkabileceğini düşünüyorum.
Fanın dönmeyen vidasına gelirsek ya vida yalama olmuştur, ya da yuvasına yapışmıştır. Eğer ki vida yalama olduysa yalamanın durumuna göre eğer hafif yalama ise bir lastiği üstüne koyup açabilirsin. Eğer tamamen yalama olduysa sıcak silikon tabancası ile etrafa taşırmadan vidanın üstüne ufak bir damla sıkarak silikon kurumadan vidanın üzerine tornavidayı koyup silikonun kurmasını bekledikten sonra açabilirsin.

Yuvasına yapıştı dan kastım, üzerinde vidaların gevşememesi için fabrikada sürülen bir solüsyon vardır, genellikle mavi renkte olur. Bilgisayar zamanla ısındıkça o solüsyon ve vida yuvaya sıkı sıkıya oturur. Fön makinesi ile ısıtarak belki açabilirsin. Bir de bu vida sökülememesi yuvaya uygun olmayan vida kullanılmasından da kaynaklanır. Belki de verdiğiniz bilgisayarcı çıkardığı vidanın yerine başka bir vida kullanmış olabilir.

Tekrardan eklemek istiyorum, kendi cihazını başkalarına emanet etme, genelleme yapmayayım piyasada mutlaka işini iyi yapanlar tabi ki de vardır. Ama çoğu kişi kendi malı olmadığı için hor çalışır, dikkat etmez, ucuza gelmesi için ortalama ya da kalitesiz ürün kullanır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı