GeForce GTX 1660 Ti ve R5 2600 sistem oyunlarda takılmalar yapıyor

Semih Arıkan

Hectopat
Merhaba oyuna girdiğim zaman bir sorun yok fakat ilerleyen zamanlarda drop yemeye başlıyorum. Bazen de direkt girdiğim gibi. Örnek CS2'de bazen aniden bir hareket yapınca bir anda oyun kapanıyor. Sürücülerim güncel. BIOS'um güncel. Kasamın bakımlarını, ekran kartı, işlemci pedler, hepsini kaliteli macun ile 6 ayda bir yapıyorum. Dün Prime95, FurMark, Memtest86, OCCT, Power testi, Hard Disk Sentinel bu uygulamalar ile testler yaptım. Hiçbir sorun bulamadım. Yazılım olarak Windows 11, Windows 10 denedim. UEFI ve legacy olmak üzere hepsini denedim. Çok uzun senelerdir bu sorunu yaşıyorum. Örnek CS2'de 1 saat sonunda ekran kartı 80 derecelerde, işlemci 70'lerde derecelerde dolaşıyor ve drop yemeye başlıyorum. Bazen ilk açıldığı zaman da drop oluyor. Cok zamansız. Isı ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. OBS'de video kaydı aldığım zaman da aynı sorunu ekran kartını kullansam da, işlemciyi kullansam da yaşıyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. Kasa 2019 yılında İtopya'dan toplandı. 2 defa İtopya'ya yolladım garanti sürecinde iken fakat bir sorun olmadığını söyleyip geri yolladılar. Boştaki ve FurMark üzerinden CPU burner + FurMark testinde iken olan değerler fotoğraflarda bulunuyor.

Sistemim:
➤Asus Prime B450M K 3200MHz(OC) soket AM4 M.2 DVI VGA mATX anakart.
➤Asus TUF GeForce GTX 1660 Ti OC 6 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
➤Amd Ryzen 5 2600 3.4GHz 19MB önbellek 6 çekirdek AM4 12nm işlemci.
➤Gskıll 8 GB Ripjaws V kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
➤Gskıll 8 GB Ripjaws V kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
➤Seagate 3.5" 1TB Barracuda SATA 3.0 7200RPM 64MB 210Mb/s okuma hard disk.
➤Adata 240GB SU630 3D NAND SATA3 2.5" SSD (520 MB okuma / 450 MB yazma)
➤Twınmos SSD M.2 240 GB işletim sistemi buna kurulu yeni takıldı.
➤Cooler Master Masterbox Lite 5 600W 80 Plus USB 3.0 pencereli midtower kasa.
➤Aigo Aurora C3 3'lü 120mm RGB kasa fanı.

Boşta Değerler.PNG
Yükte 1.PNG
Yükte 1-1.PNG
Yükte 1-2.PNG
Yükte Furmark.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörle ilgili bir durum paylaşmamışsınız. Belki donma,kasma dediğiniz durum monitörünüzle alakalı olabilir. Testlere baktığım zaman genel bir sorun yok gibi duruyor. SSD markanızı ilk defa duydum. SSD de bir sorun olabilir. Bilgisayarınızın soğutmasında bir sorun olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde testlere göre her şey normal çalışmalı.

Monitörle ilgili bir durum paylaşmamışsınız. Belki donma, kasma dediğiniz durum monitörünüzle alakalı olabilir. Testlere baktığım zaman genel bir sorun yok gibi duruyor. SSD markanızı ilk defa duydum. SSD de bir sorun olabilir. Bilgisayarınızın soğutmasında bir sorun olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde testlere göre her şey normal çalışmalı.

Monitörüm Samsung LS22D300hy modeli 2019 yılından beri sorunu yaşıyorum bilgisayar bakımları düzenli yapılıyor ısı değil de başka bir sorun var ama çözemedim monitörun 60 Hz olmasi ile alakalı bir sorun olabilir mi bilmiyorum ama V-Sync açsam da yaşıyorum sorunu SSD olarak daha önce Adata kullanıyordum twinmos a yeni geçtim. Sanırım 144 Hz veya 165 Hz monitör denesem iyi olacak gibi.

Monitörüm Samsung LS22D300hy modeli 2019 yılından beri sorunu yaşıyorum bilgisayar bakımları düzenli yapılıyor ısı değil de başka bir sorun var ama çözemedim monitörun 60 Hz olmasi ile alakalı bir sorun olabilir mi bilmiyorum ama V-Sync açsam da yaşıyorum sorunu SSD olarak daha önce Adata kullanıyordum twinmos a yeni geçtim. Sanırım 144 Hz veya 165 Hz monitör denesem iyi olacak gibi.
İşlemci kullanımı sürekli %100 mü bu şekilde ?
Ekstra olarak 60fps üzerindeki her şey size donma hissi verecektir. Donma hissinden kastım monitör fps kısmında yetişemeyecek olduğu için.

İşlemci kullanımı sürekli %100 mü bu şekilde?
Ekstra olarak 60FPS üzerindeki her şey size donma hissi verecektir. Donma hissinden kastım monitör FPS kısmında yetişemeyecek olduğu için.

Hayır paylaştığım fotoğraflarda FurMark üzerinden aynı zamanda CPU burner testi yapıyordum bundan dolayı kullanım %100 boşta iken %5 - %10 arasında dolaşıyor Chrome flan gezerken. Yüksek Hz monitör denemem iyi olur anlaşılan. Donmadan kastımda bir süre gecince bariz bir sekilde saniyelik drop yiyorum ve OBS üzerinden video kaydı alırken de aynı zamanda ekran kartını kullansamda işlemciyi kullansamda 2019 yılında da aynı şekilde OBS'den drop yiyordum sanki bir anda aşırı yüklenme oluyor gibime geliyor ve garip olan V-Sync açık olsa bile FPS sabit olsa bile drop oluyor.

Örnek CS2'de bazen aniden bir hareket yapınca bir anda oyun kapanıyor.
Her şey normal de. Bu durumu anlayamadım pek.
Yüksek Hz monitör denemem iyi olur anlaşılan.
Sürekli 60Hz kullanan biriyseniz eğer drop konusunda bir fark görmemeniz lazım. Sizin bahsettiğiniz şey (linkte bıraktığım videodaki gibi) ekran yırtılmasıysa eğer o zaman yüksek Hz bir monitöre geçtiğinizde sorununuz çözülecektir. Ama oyunun kapanmasını açıklamıyor dediğim gibi emin olamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı