Geleceği fazla düşünmek

Öncelikle başınız sağolsun. Sanırım kalıcı, düzgün bir işiniz olmadığını düşünüyorsunuz, geleceği belli değil diye. Memurluk alımlarını, iş fırsatlarını takip etmek, işinizde yükselmeye bakmak zorundasınız yapacak bir şey yok. Yalnız olmadığınızı düşünün. İnsanlar bir şekilde hayatını idame ettiriyor. İyi veya kötü. Sizinle evlenecek kişi de elbette şartların, durumların farkında olarak evlenecektir. Memnun etme stresini şimdiden düşünmeyin. Bunları illa olumsuz olarak düşünmeyin, şu anda memnun olduğunuz bir işiniz varmış en azından. Hiç beklemediğiniz bir fırsatı değerlendirip işinizde, hayatınızda yükselme ihtimali de var. Tabi ben size ne kadar olumlu şeyler anlatsam da bu depresyon halinde, negatif düşüncelerden arınmak zor.

Ara sıra rahatsız ediyordu, şimdilerde artmaya başladı. Geleceğimi çok düşünüyorum ve bu beni sinir ediyor. Bir ay sonra 24 yaşına gireceğim, ofiste çalışıyorum şimdilik memnunum işimden ama ileride ne olacak bilmiyorum.

Geleceği göremeyiz ama onu inşa edebiliriz, bazı şeyler zaman alıyor bazıları hemen oluyor. Ne zaman evleneceğim? Kiminle evleneceğim? Yeni ve daha iyi bir iş bulabilecek miyim? DGS sınavım nasıl sonuçlanacak kısacası.
Hayatım belirsizliklerle dolu, 2 ay önce ilk sevgilimden ayrıldım ve çok kısa sürdü. 1 ay önce babannemi kaybettim bir sürü şey yaşadım. İleride ne olacak artık bilemiyorum, önerileriniz nelerdir? Saçma olmazsa sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Gelecek kaygısı, çoğumuzun yaşadığı bir şey bu bir evre ve zamanla düzelecek, o ucu açık sorular bitmiyor. Hepimizin kafasında cevabını bekleyen yüzlerce soru var, sorunlarını çözmeyi öğrendiğin zaman üzerine yarattığı yük azalıyor. Hayatı öğreniyorsun, zaman birçok problemine ilaç olacak merak etme. Kendini dipsiz kuyulara, çıkmaz yollara sokma hiçbir şey için. Hepsi geçici merak etme.

Biz İslam Devleti değil miyiz hocam?
Laik bir devletiz o yüzden bir ateistin ateist olduğu için şiddet görürse yurtdışına iltica hakkı yok.
Üniversitede iyi bir yeri tutturup mezun olur olmaz ilk fırsatta yurt dışına gitmeyi düşünüyorum, Türkiye’de kalmayı çok isterdim ama bu şartlar altında benim hayallerimi gerçekleştirmem mümkün değil, yanlış anlaşılmasın çok uçuk hayallerim yok, iyi bir ev, araba, PC, eş yeter de artar. 😁
İnsanı bunlar asla tatmin edemez hepsinin en iyisinden olsun ister. İnsan kıskançtır. Kapitalizm de aslında bir nevi insanları birbirine kıskandırtarak kazanır. Erdemli bir insan olmak istiyorsak dünyevi arzularımızı bir kenara bırakmalıyız. Önemli olan neye sahip olduğun değil. İnsanlara hizmet ettiğin yöntemi seviyor musun? İşte asıl mesele bu. En başta ülkedeki insanlar para kazanmak uğruna değil severek yapmalı mesleğini.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı