Geleceğin insanları bu tarihe tiksintiyle bakacaklar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dünya da 2 türlü akıl vardır birisi iyilikten dogar digeri şeytanilikten dogar. Bu yapay eti yapacak kişilerin zihniyeti belli. İnsanlıgın yararına bir şey yapacaklarını hiç sanmıyorum.
Niye belli, nasıl anladınız? İnsanlara faydalı olmak için yapıyorlar. Sonuçta kırmızı etin bize doğaya zararları bariz olarak belli.

Dünya da 2 türlü akıl vardır birisi iyilikten dogar digeri şeytanilikten dogar. Bu yapay eti yapacak kişilerin zihniyeti belli. İnsanlıgın yararına bir şey yapacaklarını hiç sanmıyorum.
Dünya Ütopik de değildir Distopik de. Siz sanırım Distopik olduğunu düşünüyorsunuz.

İster beğenin ister beğenmeyin bu şekilde yiyecek elde etmek gayet normal. Bu bir doğa kanunu, üstün olan alttakini ezer ve ezmek zorundadır. Aklımızın olması veya bazı yapay ideallere sahip olmamız doğanın vahşi gerçeklerini değiştirmez. Sen öldürmezsen veya sen yemezsen başkası öldürecek ve başkası yiyecek.

İster beğenin ister beğenmeyin bu şekilde yiyecek elde etmek gayet normal. Bu bir doğa kanunu, üstün olan alttakini ezer ve ezmek zorundadır. Aklımızın olması veya bazı yapay ideallere sahip olmamız doğanın vahşi gerçeklerini değiştirmez. Sen öldürmezsen veya sen yemezsen başkası öldürecek ve başkası yiyecek.
O zaman, örneğin patronunuzu sevmediğiniz için patronunuzu öldürmeniz gerekiyor. Çünkü doğa kanunları böyle. Yavru aslan babasını öldürür...

Katılmıyorum. İnsan hiçbir şekilde besin zincirinin üstünde değil, doğanın dengesini bozuyor. Nereye elini atsa orada bir sorun çıkıyor.

O zaman, örneğin patronunuzu sevmediğiniz için patronunuzu öldürmeniz gerekiyor. Çünkü doğa kanunları böyle. Yavru aslan babasını öldürür...
Öldürebilirsin. Bizim dünyamızda da gayet bu şekilde işliyor. Başkaları kendini yükseklere götürmek için alttakileri eziyor. Sömürgecilik bunun en büyük örneklerinden biridir.

Elimizde öldürmeden yiyebilmek gibi bir imkan olduğunda bunu tercih etmenin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Üstelik, her şey doğada olduğu gibi olsaydı kabul edilebilirdi. Ancak endüstriyel üretimde hayvanlar, doğumlarından itibaren annelerinden ayrıldığı gibi ölümlerine kadar daracık ortamlarda yaşıyorlar. Doğadaki gibi hayatlarını yaşayıp, ardından bir canlının besini olmak için ölmüyorlar. Bütün yaşamları boyunca eziyet çekiyorlar. Dolayısıyla bunu doğanın kanunu olarak değerlendirmeyi doğru bulmuyorum.

Bunun yerine niye et yemiyoruz direkt olarak hocam?
Maalesef ki yaptıklarımız canilik. Müslüman olduğunuzu ve dininizin bunu önerdiğini biliyorum. Sizin dininize göre onlar cennete gidecek. Siz kendi inancınızda ben kendi inancım da haklıyım. O yüzden bu konuyu tartışmamamızı öneriyorum.

Katılmıyorum. İnsan hiçbir şekilde besin zincirinin üstünde değil, doğanın dengesini bozuyor. Nereye elini atsa orada bir sorun çıkıyor.
Besin zincirinin tepesindeyiz ve doğanın da bir parçasıyız. Kendi yarattığımız şeyler doğanın içinden ayrılmamıza neden olmuyor. Daha iyi yaşamak daha doğrusu sadece yaşayabilmek için yaptığımız şeyler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı