Gelecek sizi de korkutuyor mu?

Sefaagook

Hectopat
Daha fazla  
Bildiğiniz gibi insanüstü robotlar piyasaya çıkmaya başladı. Geçen birini görmüştüm bildiğin insan yüzünün replikası. Konuşabiliyor analiz edebiliyor. Sorum şu, eğer ki olur da bu robotlar kontrolden çıkıp bizi yönetmeye başlarlarsa ne gibi tehlikelerle karşı karşıya kalırız? Benim düşüncem işsizlik artacak, insanların cebine para giremeyeceği için zengin daha da zengin olacak. Kısacası işçilere para verilmediği ve vergi de ödenmeyeceği için ülkelerin ekonomilerinde sıkıntılar olacağını düşünüyorum. İyi düşündüğüm tek yanı ise genç vatan evlatları yerine robotların savaşacağı.

Bildiğiniz gibi insanüstü robotlar piyasaya çıkmaya başladı. Geçen birini görmüştüm bildiğin insan yüzünün replikası. Konuşabiliyor analiz edebiliyor. Sorum şu, eğer ki olur da bu robotlar kontrolden çıkıp bizi yönetmeye başlarlarsa ne gibi tehlikelerle karşı karşıya kalırız? Benim düşüncem işsizlik artacak, insanların cebine para giremeyeceği için zengin daha da zengin olacak. Kısacası işçilere para verilmediği ve vergi de ödenmeyeceği için ülkelerin ekonomilerinde sıkıntılar olacağını düşünüyorum. İyi düşündüğüm tek yanı ise genç vatan evlatları yerine robotların savaşacağı.

Muhtemelen asla bir katliam olmayacak aslında etkileri fark etmeyeceğiz şu anki gibi düşündüğümüz zaman şu anda bile büyük bir etkisi var bu yazılımların g-MAFİA ve BAT şu anda elimizden seçme özgürlüğümüzü alıyor yavaş yavaş muhtemelen bu şekilde ilerleyerek kendi başımıza karar vermemiz veya eylem gerçekleştirmemiz engellenecek ve dünya tamamen verimlilik esaslı bir fabrika olacak.

Amerikalı'ların Kızılderililere yaptıkları gibi bize de öyle bir şey yaparlar diye düşünüyorum

Evet.

Hem evet, hem de hayır. O robotların olağanüstü biçimde zekaları olduğunu düşünmüyorum.

Hepsinin zekası alanına göre. Mesela bir kasiyer robot düşünelim. Bunun amacı nedir? Sadece barkotları okutmak, değil mi? Sadece barkot okutarak kolaylık sağlayan bir robotun bana ne gibi bir zararı olabilir? Şu ana kadar insan duygularını, yaşanan olaya göre kendi düşüncesi ile söyleyen bir robota rastlamadım. Hepsi belleklerine sözler kaydedilmiş papağan misali konuşup duruyorlar.

Demem o ki robotların insana dönüşmesi için değil de kolaylık için tasarlanmasından ötürü asla bir mutasyon geçirip savaş açacaklarını sanmam.
Korktuğum yanı ise insanlar işsiz kalacak ve asıl korku salan durum bence bu olmalı.

Düşünsenize kendi kendine öğrenip, kendini geliştiren bir yapay zekanın en sonunda insanları aciz görüp dünyadaki mevcut tüm nükleer füzeleri aynı anda ateşlediğini. The 100 dizisindeki Allie adlı yapay zeka aynen bunu yapmıştı.

İnsanlar robotlaşıyor, robotlar insanlaşıyor. Şu an insan gibi düşünen bir yapay zeka üretmeye çalışıyorlar ve hiç anlamıyorum. Sırf yapabiliyoruz diye yapıyorlar, sonuçları felaket bile olabilecekken.

Ha robotlar kafayı yiyip Dünya'yı ele geçirmez, programını biz yazıyoruz ve iradesi de bulunmuyor. Ama yapay zekalar iradeye, düşünme yetisine sahip olacaklar. Onlar kafayı sıyırabilirler.

Düşünsenize kendi kendine öğrenip, kendini geliştiren bir yapay zekanın en sonunda insanları aciz görüp dünyadaki mevcut tüm nükleer füzeleri aynı anda ateşlediğini. The 100 dizisindeki Allie adlı yapay zeka aynen bunu yapmıştı.

İşte bu gerçekten kötü. Kendi kendine öğrenebilen bir yapay zekanın insandan farkı ne? Ayrıca bu robotlar neden savaş çıkartıyor onu da anlamış değilim :)

Robotlar insanlar yerine para kazanacak herhalde.

Bir robotun paraya niye ihtiyacı olsun ki? Hadi oldu diyelim. İşçilerin maaşlarına %1 bile zam yapmayan işverenler robota para verecek kadar salak mıyım ben diye düşünür. En kötü bakımlarını yaptırır ki o da küçük bir masraf.
İşte bu gerçekten kötü. Kendi kendine öğrenebilen bir yapay zekanın insandan farkı ne? Ayrıca bu robotlar neden savaş çıkartıyor onu da anlamış değilim :)
kötü niyetli insanların eline her şey geçiyor. o robotları ona göre kodlayıp, eğitip süper askerler yapabilirler.

Geri
Yukarı