Gelecekte ne yapmalıyım?

Earas

Hectopat
Yer
İstanbul
Geleceğimi güzel geçirmenin tek yolu köpek gibi ders çalışmak mı? Sınav stresi yüzünden deli olmak mı? Ders kitabını bile açmamış 10 dersten kalmış önüne gelene sataşan adamla aynı kefeye koyulmak mı okul? Kendi işimi nasıl kurarım, ne yaparım bilmiyorum. Ben bir şirkete bağlı çalışmak istemiyorum abi ben kendi işimi kurmak istiyorum. Yazılım konusunda kendi işimi kurmak istiyorum. Fikir verebilir misiniz bana.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şeyin sonu ölümdür. Bu dünyada önemli olan mutlu yaşamaktır ancak bu günümüzde çok kolay değil. Psikolog değilim ama size önerim kripto para e-ticaret veya yazılım videoları izleyerek kendinizi geliştirmeniz üstelik gelecekte hangi meslek sahibi olmak istiyorsunuz?
Seveceğiniz bir iş seçin. Ancak ne olursa olsun mutlu olacağınız şeyler yapın. Asla kendinize ''Ben bunu yapmam imkansız'' demeyin.

Sadece bir şey söyleyeceğim. Bu forumda takılan çoğu kişi daha liseli sana şunu yap bunu yap demek doğru olmaz. Bu hayat senin kendi kararını kendin vermen gerekli.

Evet bende kendi işimi kurmak istiyorum. Gidip birisinin kölesi gibi 9-5 çalışmak istemiyorum. O zaman ona göre hayatımızı kendimiz şekillendireceğiz. Tanıdığın bir büyüğün kendi işini kurduysa aranız çok iyi ise onunla konuşmanı tavsiye ederim. Yol gösterici olur belki.

Her şeyin sonu ölümdür. Bu dünyada önemli olan mutlu yaşamaktır ancak bu günümüzde çok kolay değil. Psikolog değilim ama size önerim kripto para e-ticaret veya yazılım videoları izleyerek kendinizi geliştirmeniz üstelik gelecekte hangi meslek sahibi olmak istiyorsunuz?
Seveceğiniz bir iş seçin. Ancak ne olursa olsun mutlu olacağınız şeyler yapın. Asla kendinize "ben bunu yapmam imkansız" demeyin.

Yazılım öğreneceğim. Kendi oyunumu yapmak istiyorum. Bağımsız olarak. Ayrıca şu anda bilişim lisesi okuyorum. Kripto para için 18 yaş sınırı var ailemi de işe karıştırmak istemiyorum ayrıca yatırım yapacak birikimim de yok.
Sadece bir şey söyleyeceğim. Bu forumda takılan çoğu kişi daha liseli sana şunu yap bunu yap demek doğru olmaz. Bu hayat senin kendi kararını kendin vermen gerekli.

Evet bende kendi işimi kurmak istiyorum. Gidip birisinin kölesi gibi 9-5 çalışmak istemiyorum. O zaman ona göre hayatımızı kendimiz şekillendireceğiz. Tanıdığın bir büyüğün kendi işini kurduysa aranız çok iyi ise onunla konuşmanı tavsiye ederim. Yol gösterici olur belki.

Öyle birisi var. Sanırım web sitesi tasarımı ile uğraşıyor. Ama web tasarım benim aradığım şey değil. İstese oyun yapabilecek bir insan lazım bana. Etrafımda da Unity, UE 4, Python, C++ bilen yok zaten. Kısacası akraba, tanıdık işleri yok.

Gerçekçi bir hedefin varsa ben yarın kendi işimi kuruyorum deyip kuramazsın. Özellikle yazılım gibi komplike bir sektörde (bakkal açmıyorsun sonuçta) bunu asla yapamazsın.

Derslerine çalış, İyi bir üniversite eğitimi al, kendi alanında bir süre çalış, sermaye yap ve daha sonra işini kurmayı hala istiyorsan kur.

Yazılım ve programcılık büyük disiplin ve matematiksel zeka ister. Üniversite okumadan bunu başaran insan sayısı bir elin parmağını zor geçer. Ayrıca bir şirkette çalışmak istediğin zamanda da sana bilginle birlikte diplomanı da soracaklar ne yazık ki.

Geleceğimi güzel geçirmenin tek yolu köpek gibi ders çalışmak mı?
Tek yolu değil ama doğru adımları atıp doğru şekilde kendini geliştirebilirsen şansını en çok yükselten etken iyi bir öğretim hayatı. 2-3 yabancı dili iyi şekilde öğren, okullarını iyi şekilde bitir, öğretim hayatın bitmeden önce istediğin kariyer alanında kendini geliştirmeye devam et ve bir şeyler yapmaya çalış. Bunların hepsini yaptıktan sonra diğerlerine göre şansın çok daha yüksek olacak. Sadece üniversiteyi bitirmeyi marifet sayıp hayatında gelecek planlaması bile yapmamış çoğunluk gibi sonrasında sürünmezsin en azından.

Ders kitabını bile açmamış 10 dersten kalmış önüne gelene sataşan adamla aynı kefeye koyulmak mı okul?
Tam tersine okul o bahsettiklerinle seni ayıran bir olgu. Bahsi geçen kişi %99.99 hiçbir şey olamayacak hayatında, tersi olursan bir şey olma ihtimalin artacak. Zaten sen de öğretim hayatında da kariyer alanında da o tür tiplerin üstüne basarak yükseliyorsun. Hayatı merdiven gibi düşün, her basamakta tökezleyen bir çoğunluk olacak ki kalan azınlık onların üstünden bir üst basamağa geçsin. Sistem böyle işliyor, okullar da bu sistem için ön eleme kurumları sayılabilir. Tabii okul hayatında başarılı olmayıp da yukarıda dediğim gibi kendini dışarıdan geliştirip kariyer alanında başarı gösteren azınlık da yükselme şansı elde edebiliyor.

Ben bir şirkete bağlı çalışmak istemiyorum abi ben kendi işimi kurmak istiyorum.
İş kurmak için bir sermaye gerekiyor, aileden gelecek bir sermaye yoksa da bu sermayeyi kendinin oluşturması gerekecek. En azından ilk başlarda bir şirkette çalışıp birkaç projede kendini kanıtlaman hem işin için birlikte çalışabileceğin bir çevre edinmeni sağlar hem de gerekli sermayeyi oluşturman için bir yöntem. Ayrıca yer aldığın projeler de sana gelecekte ekonomik kredibilite sağlar. Öğretim hayatından hemen sonra kurulan ilk işlerin başarılı olma oranı çok düşük, belli bir temel ve sırtını yaslayabileceğin kişiler edindiğinde kurduğun işin başarılı olma ihtimali daha yüksek.

Sabırlı olmanız lazım, çoğumuz okurken bundan keyif almadık. İyi düzeyde birkaç dil bilen, kariyer alanına çok iyi bir başlangıç yapmış hatta okul devam ederken iş çevresi oluşturmuş, okul bittiğinde küçümsenmeyecek iş tecrübesi edinebilmiş, bunun da üstüne öğretim hayatını sorunsuz atlatmış birinin psikolojik sorunlar hariç süründüğünü henüz görmedim. İstediğini burada bulamayanlar (benim gibi) yurt dışına iş yaparak mis gibi yaşayabiliyor.

Senin jenerasyonun için işler bizimkine göre biraz daha zor ama umutsuz olacak, hele hele kendini geliştirebileceğin imkanları ucundan da olsa veren bir öğretim sistemine burun kıvırmanızı gerektiren bir şey yok. Çalışın, kendinizi gerçekten geliştirin, ot gibi okumak yerine kariyer alanına giriş yapın, diller öğrenin, sosyalleşmeyi maalesef biraz azaltın. Sonunda mutsuz olana pek denk gelmedim. Sözün özü gelecekteki 50-60 yılınızı kurtarmak istiyorsanız bunun en iyi yolu hâlâ 14-15 yıl çalışmaktan (hem öğretim hem gelişim) geçiyor.

Son düzenleme:
Geleceğimi güzel geçirmenin tek yolu köpek gibi ders çalışmak mı? Sınav stresi yüzünden deli olmak mı? Ders kitabını bile açmamış 10 dersten kalmış önüne gelene sataşan adamla aynı kefeye koyulmak mı okul? Kendi işimi nasıl kurarım, ne yaparım bilmiyorum. Ben bir şirkete bağlı çalışmak istemiyorum abi ben kendi işimi kurmak istiyorum. Yazılım konusunda kendi işimi kurmak istiyorum. Fikir verebilir misiniz bana.
Kendini kasma intihar et eğer onu yapamayacak isen kas yapıp yasa dışı dövüş yaparak para kazan. bı arkadaşım anlattı. Eski sınıfından bir kişi yasadışı dövüşmüş 7000tl kazanmış bir dövüşten gerçekmi bilmiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı