Gemi adamı cüzdanı nasıl alınır?

• Konuyu başlatan 1xcs
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 112

1xcs

Centipat
Daha fazla  
Merhaba herkese. Mühendislik alanından mezunum ama uzun yıllardır uzak yol gemi kaptanı olmak istiyordum. Ama kariyer planı olarak başka bir alan seçtim. Şu an kaptan olmak istiyorum deniz işletme mühendisligi okumak şu an benim için zor. Kısa(2-3 sene içinde) sürede kaptan olarak çalışmak için kurs eğitim kurumu var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba herkese. Mühendislik alanından mezunum ama uzun yıllardır uzak yol gemi kaptanı olmak istiyordum. Ama kariyer planı olarak başka bir alan seçtim. Şu an kaptan olmak istiyorum deniz işletme mühendisligi okumak şu an benim için zor. Kısa(2-3 sene içinde) sürede kaptan olarak çalışmak için kurs eğitim kurumu var mıdır?
Hangi bölüm mezunusunuz ?

Tam konunun muhattabı gelmiş bilgisayar müh ama şu anda alanimda sallantılı bir durum söz konusu ama ekstra 4 sene daha okuyup zaman kaybetmek istemiyorum ekstra olarak yaş kısıtlaması var mıdır?
Hocam bilgisayar müh. mezunu iseniz ve kaptan olmak istiyorsanız bu biraz farklı bir durum ve hale giriyor sanırım. Bölümünüzü sormamın nedeni eğerki makine mühendisliği mezunu olsaydınız uzakyol varidiye mühendisliği tamamlama kursu adı altında makine zabiti olabilirdiniz. Zaten o kursa gitmek içinde istenen şartlarda makine mühendisi olmak veya gemi inşaatı gemi mak. mühenmdisi olmak vardı. 14 hafta kurs, 50 puan YDS devletin düzenlediği denklik sınavları vs tarzı şeyleri var. Fakat siz o yoldan gidemiyorsunuz zaten kaptan olmak istiyorsunuz yinede o yolu anlatayım dedim. Birde kaptanlıkla, gemi adamı da farklı şeyler mesela gemici olabilirsin onların kursları vs oluyor diye biliyorum. Gemiciler yanlıtmak istemem ama vasıfsız oluyor bildiğim kadarıyla sonra usta gemici vs olabiliyorsun. Fakat mühendis kimliği edinemezsin diye biliyorum o durumlarda. Belki uzakyol kaptanlığı yerine daha düşük atıyorum sınırlı kaptanlık eğitimleri vs vardır belirli seviyede veya tonajdaki gemiler için kaptan olabilirsin net bilgim yok. Sonradan yükseltme imkanı varsa araştırabilirsin ama şuan senin durumunda kaptanlık için her yol baya uğraştırıcı gibi duruyor hocam bence. Bölümden mezun değilsen makine bölümüne geçiş hakkın varsa ordan makine mühendisliğinden gemiye mühendis kimliğinle atlayabilirsin diye düşünüyorum. Uzakyol vardiya mühendisliği tamamlama eğitimi diye araştırısan işine yarayan birşeyler belki bulursun. Ben gemide çalışmadım fakat kendim zamanında çok fazla araştırdım. 2 yıllık gemi inşşatı mezunuyum, makine mühendilsiğine tamamladım gemi düşüncem vardı sonra vazgeçtim şuanlık. Son olarak gemiye kaptan da olarak çıksan makine zabiti olarak ta çıksan ikisinde de staj durumu olma ihtimali çok yüksek hemen işe başlayamayabilirsin.

Evet makine mühendisliği üzerinden bu meslegi yapma ihtimali var ama makine gibi onarım tamir yeteneğim yok şu anda mezunum iş durumlarım sallantıda olduğu için bayağı yıprandım ınsanlar uzakta durmak istiyorum havacılıkta mesela herhangi bir mühendislikten mezun isen yetiştirme amaçlı uzun eğitimlere alıyorlar başarılı olursan pilot oluyorsun düşündüm acaba bu denizcilik alanındada böyle bir şey var mi diye çeşitli kurslarla belge alabilirim ama okulu okumadan kaptan olmam zormuş bu beni üzdü çünkü tekrardan bir 4 sene daha okuyup masraf yapmak beni çok zorlayacak bu kadar uzun açıklayıcı bir yazı yazdigin için çok teşekkür ederim.

Evet makine mühendisliği üzerinden bu meslegi yapma ihtimali var ama makine gibi onarım tamir yeteneğim yok şu anda mezunum iş durumlarım sallantıda olduğu için bayağı yıprandım ınsanlar uzakta durmak istiyorum havacılıkta mesela herhangi bir mühendislikten mezun isen yetiştirme amaçlı uzun eğitimlere alıyorlar başarılı olursan pilot oluyorsun düşündüm acaba bu denizcilik alanındada böyle bir şey var mi diye çeşitli kurslarla belge alabilirim ama okulu okumadan kaptan olmam zormuş bu beni üzdü çünkü tekrardan bir 4 sene daha okuyup masraf yapmak beni çok zorlayacak bu kadar uzun açıklayıcı bir yazı yazdigin için çok teşekkür ederim.
Rica ederim ne demek seni gayet iyi anladım bende mühendislik okumadan önce makineciler gemiye mühendis olarak çıkabiliyormu diye 3-4 yıl araştırmıştım. Mezun olduktan sonra cevabını net bulmuştum. Belki okula gitmeden daha farklı yollarla bilmiyorum yükselme imkanın vardır ama bana mantıksız geliyor. Fakat şunu hatırlıyorum 2 yıllık kaptanlık bölümü okuyanlar düşük tonajlı gemilerde sanırım kaptan olarak çalışıyor ve sonra ehliyetin belki yükseltme şansın vardır istersen araştır en azından benim üniversiteye gittğim zamanımda 2 yıllık kaptanlık okuyan kişiler oluyordu. Böylelikle 4 değil 2 yıl okursun ve mühendis olduğundan 2 yıllık üniversite seni zorlamaz. Yaşı büyük olan ve çalışan öğrencilerde 2 yıllıklarda hocalar insiyatif gösterebiliyor derslere devamlılık için diye düşünüyorum hatta bazı 4 yıllıklarda bile bölye bilirsin. Hem çalışıp hem 2 yıllık onuda okuyabilirsin. Hatta sana bir link buldum. Orda yükselebileceğin yazılmış. Bakmanı tavsiye ederim. İyi şanslar dilerim dostum.

Çok teşekkür ederim bu bilgiler benim için altın değerinde belki şu olayın gerçekleşmesi bundan sonra farklı bir kariyer planı ile beni mutlu edecek bakalım inceleyip araştıracağım zaman ayırdığınız için minnetarım

Çok teşekkür ederim bu bilgiler benim için altın değerinde belki şu olayın gerçekleşmesi bundan sonra farklı bir kariyer planı ile beni mutlu edecek bakalım inceleyip araştıracağım zaman ayırdığınız için minnetarım
Ben teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar iyi şanslar.

Yeni konular

Geri
Yukarı