Gemi mühendisliği okunur mu?

Tersane işi ağır ve ağırlığının yanında maaşlar az. Tavsiye etmem.

Gemi makine işletme mühendisliği, Gemi ulaşım/ulaştırma mühendisliği, Gemi inşaatı mühendisliği. Hangisi?
Tersane dediğine göre Gemi İnşa olmalı. Diğerlerinin odak noktası deniz oluyor.

@LemonTree68 @borisyeisar Gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliği düşünüyordum. Hem paraya ihtiyacım olduğunda çarkçı olarak gemilerde çalışmak için. Tersane de çalışan mühendisler iyi kazanıyor duydum.
Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği okuyup 4-5 sene denizde parayı biriktirip sonra istediğiniz yöne gitseniz daha doğru olur bana kalırsa. Daha tam ayrıntısını bilmesem de sonradan denize dönmek sıkıntılı sanırım.

Ayrıca uzakyol ehliyeti sadece o bölümde mevcut.

@LemonTree68 @borisyeisar Gemi İnşaatı ve gemi makineleri mühendisliği düşünüyordum. Hem paraya ihtiyacım olduğunda çarkçı olarak gemilerde çalışmak için. Tersane de çalışan mühendisler iyi kazanıyor duydum.
Gemi inşaatından mezun olup bir şekilde gemilerde çarkçı olarak çalışabilir misin bilmiyorum. Tersanedekiler maaşını bilmiyorum karaya göre iyi olabilir ama bir uzakyol zabitine göre az olduğunu biliyorum. Severek ve isteyerek seçiyorsan yak gemileri ve ol. Bir kere geliyorsun şu dünyaya.

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği okuyup 4-5 sene denizde parayı biriktirip sonra istediğiniz yöne gitseniz daha doğru olur bana kalırsa. Daha tam ayrıntısını bilmesem de sonradan denize dönmek sıkıntılı sanırım.

Ayrıca uzakyol ehliyeti sadece o bölümde mevcut.
Evet hocam çok duydum öyle birkaç sene para biriktirip sonra karaya geçen. Eğer gurbete dayanabilirse ve paraya ihtiyacı olacağını düşünüyorsa birkaç sene parasını orda biriktirip sonra duruma göre meslek değiştirebilir. YouTube'da bununla alakalı videolar, denizden karaya geçen/geçmeyi düşünen insanlar vardı onlara bakabilir bilgi için.

Gemi inşaatından mezun olup bir şekilde gemilerde çarkçı olarak çalışabilir misin bilmiyorum. Tersanedekiler maaşını bilmiyorum karaya göre iyi olabilir ama bir uzakyol zabitine göre az olduğunu biliyorum. Severek ve isteyerek seçiyorsan yak gemileri ve ol. Bir kere geliyorsun şu dünyaya.
Hocam mesajınız sayesinde bir şey hatırladım. 😁

Gemi İnşa'dan mezun olup denizde çalışmak isteyenlerin ehliyeti sınırlı oluyor.

Çarkçı olarak genellikle makine mühendislerini tercih ediyorlar diye biliyorum. Gemi de çalışan çarkçıbaşı bir tanıdığımda makine mühendisi mezunu.
Hocam bu meslekte çalışmak için gemi ile alakalı bölümlerden mezun olmak gerekiyor diye biliyorum. Emin misiniz?

Geri
Yukarı