Genetik Saç Dökülmesi

sweiss

Megapat
Yer
Pendik, İstanbul
Genetik saç dökülmesi önlenebilir ya da yavaşlatılabilir mi?
Ailemde genetik olarak baba tarafından saç dökülmesi yaşıyorum.
15 yaşındayım ve saçım belirli noktalardan dökülmeye başlıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Genetik olarak mevcutsa ancak yavaşlatılabilir. Ben de saç dökülmesi yaşıyorum ancak aşırı değil. Eğer saçınız uzunsa fazla dökülüyor gibi gelebilir saçlar birbirine dolanıyor zira.
BIOXCIN kullanıyorum bir süredir memnunum eskiden daha fazla dökülürdü şu sıralar azaldı gibi. 2 günde 1 saçımı yıkıyorum ılık suyla ve hiçbir ek krem sürmüyorum.

Ayrıca erkek tipi dökülmenin başlayıp başlamadığını öğrenmek için doktora gidin. En doğru tavsiyeyi doktor verir.

En yakın zamanda Dermatoloji randevusu alın. Özel hastaneye gitme imkanınız var ise tercihi özel hastaneden yana kullanın. Gerekli kan testleri ve gözle kontrol ardından gerekli tedaviyi uygulayacak ya da ufak çözüm önerileri ile sizi bilgilendirecektir.

Gelişme döneminde dökülme çok normal, vücutta salgılanan testosteronun artması dolayısıyla DHT hormonu da artış gösteriyor ve bu hormona duyarlı olan saç kökleri incelip dökülüyor.
Eğer bu yaşlarda DHT baskılayıcı ilaçlar kullanılırsa çoğu cinsellik ve erkeklikle alakalı bir çok yan etkiyi de beraberinde getirebiliyor. Sperm sayısında azalma, hacimde küçülme, jinekomasti vs.

Gelişme döneminde dökülme çok normal, vücutta salgılanan testosteronun artması dolayısıyla DHT hormonu da artış gösteriyor ve bu hormona duyarlı olan saç kökleri incelip dökülüyor.
Eğer bu yaşlarda DHT baskılayıcı ilaçlar kullanılırsa çoğu cinsellik ve erkeklikle alakalı bir çok yan etkiyi de beraberinde getirebiliyor. Sperm sayısında azalma, hacimde küçülme, jinekomasti vs.

Boşuna kellerden korkulur denilmiyor. Filmler’de testosteron hormonunun artışında ki oluşan sonucu gayet iyi aktarıyor.[emoji4]

Biotin içeren şampuan ve vitaminlerle yavaşlatabilirsin. Mastürbasyon falan yapmazsan yine avantajlı olabilirsin. Şeker tüketimini de azalt derim. Ve en önemlisi kafana takma :) Takarsan elindekinden de olursun. Son olarak dermatoloğa görünebilirsin. "Durum ne?" diye baktırırsın.

Malesef hiç bir çaresi yok, kellik üzerinden büyük rant dönüyor ve çare bulunacağını da sanmıyorum. İyi bir yerde saç ekimi yaptırıp saçların tutması için dua etmekten başka çare yok şimdilik.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı