Geniş SSD Seviye Listesi

TLC olarak da çıkabilir. 980 PRO beklenilenin aksine TLC olarak çıktı çünkü. Kontrolcü dışında bellek katman sayısında artışa gidileceğinden eminim.
Hocam açıkçası umarım 256 GB'dan değil 500 GB'dan başlar seçenekler. 256 GB 860 PRO'ya bile yüksek miktarda para istiyorlar. 870 PRO minimum 500 GB olursa ve fiyatı 600-700 TL arasında olursa tadından yenmez. :) Tasarımı aynı kalır sanırım. 840 PRO'dan beridir aynı tasarım var çünkü.

TLC olarak da çıkabilir. 980 PRO beklenilenin aksine TLC olarak çıktı çünkü. Kontrolcü dışında bellek katman sayısında artışa gidileceğinden eminim.
Hocam İntel 660P modeli neden işletim sistemi kurmaya pek uygun değil. Onun dışında tüm gerekenleri sağlıyor gibi gözüküyor tabloda. Sebebi nedir acaba?

Hocam İntel 660P modeli neden işletim sistemi kurmaya pek uygun değil? Onun dışında tüm gerekenleri sağlıyor gibi gözüküyor tabloda. Sebebi nedir acaba?
QLC bellek kullanması. Ana amaç olarak depolama için üretildikleri için işletim sistemi kurulmasını pek tavsiye etmiyorum.

QLC bellek kullanması. Ana amaç olarak depolama için üretildikleri için işletim sistemi kurulmasını pek tavsiye etmiyorum.
Hocam cahilliğimi maruz görün ama bu QLC, TLC filan tam olarak ne oluyor? Bir de işletim sistemi kurmanın ne tür zararı olabilir QLC belleklere?

Hocam cahilliğimi maruz görün ama bu QLC, TLC filan tam olarak ne oluyor? Bir de işletim sistemi kurmanın ne tür zararı olabilir QLC belleklere?
SLC (Single Level Cell) : Hücre başına 1 bitlik veri depolar, en kararlı ve en pahalı NAND tipidir. Çok uzun ömürlüdür. Firmalar genellikle SLC yonga kullanmak yerine TLC, QLC yongaları SLC gibi çalıştırıp daha yüksek performans elde ederler. Yine Samsung gibi. Bunun genel adı SLC Caching olması lazım, Samsung bu teknolojiye Intelligent TurboWrite ismini vermiş.
TLC: (Triple Level Cell) : Hücre başına 3 bit veri depolarlar. En ucuz NAND tipi, dolayısıyla en çok kullanılan NAND tipi.

QLC: (Quad Level Cell) : Hücre başına 4 bit veri depolarlar, yüksek depolamaya uygun ama diğerlerine göre oldukça yavaş bir NAND tipidir. Bu yüzden genel olarak ikincil disk veya depolama amaçlı SSD alan kullanıcılara önerilir.

MLC: (Multi Level Cell) : Hücre başına 2 bitlik veri depolarlar, SLC'nin ucuz bir çözümüdür, TLC'den daha iyi performansa sahiptirler. Bu NAND tipini en üst seviye SSD'lerde görebiliyoruz ancak. Neyse ki Samsung var. (!)
Tabii ki, tavsiye etmediğim için asla kullanılmaz gibi bir durum yok. Elinizde SSD varsa kurun tabii ki. QLC diye HDD'ye Windows kuracak haliniz yok :D Ama yoksa da, işletim sistemi kurmak için farklı modellere yönelmenizi tavsiye ederim.

Tabii ki, tavsiye etmediğim için asla kullanılmaz gibi bir durum yok. Elinizde SSD varsa kurun tabii ki. QLC diye HDD'ye Windows kuracak haliniz yok :D Ama yoksa da, işletim sistemi kurmak için farklı modellere yönelmenizi tavsiye ederim.
Hocam şu anda sistemim kurulu olduğu ve geri kalan dosyalarımın da bulunduğu bir İntel 660P SSD var. Ben işletim sistemi kurmanın SSD'nin ömrünü filan azaltabileceğinden korktum ve o yüzden sorum. Eğer böyle bir durum olsaydı farklı bir 250 GB olan NvME M.2 SSD alıp ona işletim sistemi kurup, sizin de dediğiniz gibi depolama için İntel kullanacaktım. Eğer bir zararı yok ise benim için sıkıntı yok. Bende meraklandım. Bu arada rehber gerçekten harika olmuş, çok beğendim. Canlı olarak güncellenmesi de ekstrası. İleride ekstra depolama ihtiyacım olursa bakarım buradan 😁. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler hocam.

@hakan yaeger hocam güncelleme gelmiş listeye herhalde. Yenilikler neler acaba? :) Ayrıca Adata SU630 ve SU650'nin açıklamalarını yeşil değil de kırmızı yapsanız daha iyi olur. Yeşil olunca güvenli bir şeymiş gibi duruyor.
Başlıklar da kırmızı olduğu için öyle yapmıştım, düzenledim.
Addlink SSD'leri ekledim, birkaç ürünün özelliklerinde değişiklikler yaptım.

Başlıklar da kırmızı olduğu için öyle yapmıştım, düzenledim.
Addlink SSD'leri ekledim, birkaç ürünün özelliklerinde değişiklikler yaptım.
Başlıkları kırmızı değil de gri falan yapsanız daha iyi olur bence hocam. Bu yabancıların SSD listesinde sayfayı sağa kaydırınca marka ve model adları kaybolmuyordu. Onu da bir halletseniz süper olur hocam. Sağa kaydırınca marka ve model adı kayboluyor ve bazen şaşırabiliyor insan neye baktığını.

Bir de hocam bugün SSD'me 1 ay sonra hız testi yaptım.
Hız testi.png

Bu sefer Magician'dan yaptım testi. 555 Mb/s okuma ve 531 Mb/s yazma hızları çıktı. CrystalDiskMark 565 Mb/s okuma ve 543 Mb/s yazma hızlarını göstermişti ama SS alamadım. Çok iyi sıralı yazma hızları falan ama Random hızlar berbat. 9 yıllık cihazda doğru düzgün performans alamıyorum bir türlü. Sanırım en ilkel SATA 3 versiyonu var benim cihazımda. Bir de bu testi yaptıktan sonra 181 GB olan boş alanım 186 GB oldu. Veri mi kaybettim diye kıllanmaya başladım açıkçası.

Başlıkları kırmızı değil de gri falan yapsanız daha iyi olur bence hocam. Bu yabancıların SSD listesinde sayfayı sağa kaydırınca marka ve model adları kaybolmuyordu. Onu da bir halletseniz süper olur hocam. Sağa kaydırınca marka ve model adı kayboluyor ve bazen şaşırabiliyor insan neye baktığını.

Bir de hocam bugün SSD'me 1 ay sonra hız testi yaptım.
Eki Görüntüle 908494
Bu sefer Magician'dan yaptım testi. 555 Mb/s okuma ve 531 Mb/s yazma hızları çıktı. CrystalDiskMark 565 Mb/s okuma ve 543 Mb/s yazma hızlarını göstermişti ama SS alamadım. Çok iyi sıralı yazma hızları falan ama Random hızlar berbat. 9 yıllık cihazda doğru düzgün performans alamıyorum bir türlü. Sanırım en ilkel SATA 3 versiyonu var benim cihazımda. Bir de bu testi yaptıktan sonra 181 GB olan boş alanım 186 GB oldu. Veri mi kaybettim diye kıllanmaya başladım açıkçası.
E-Tablolar hakkında fazla bilgili değilim maalesef, bir şekline bakarım.

Cihaz eski olduğundan rastgele değerlerin düşük olması normal gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı