Gentoo Minimal kurulumu nasıl yapılır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Huso112

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar.

İlk ve ikinci Gentoo kurulumum hüsrandı.

Ben de şöyle bir şey düşündüm.

Acaba eselect profile list'ten içinde DE olmayan bir profili seçsem (bu arada operc ama mümkünse systemd kullanacağım), (temel olan) her şeyi bitirdikten sonra x11 ve DE işine geçsem dedim.

Sizce nasıl olur? En minimal profil hangisi?

Bu arada gentoo-kernel-bin kullanacağım.

İşlemcim i5 8250u olduğundan dolayı CFLAGS kısmına -march=skylake ve MAKEOPTS ayarını da -j8 yapacağım.

Bu sefer kılavuz yerinde hocalarımın yolunu izleyeceğim.

Bu arada bu fikri veren video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ben de Gentoo denemek istiyorum. Fakat Legacy sisteme sahibim. Biraz daha zor olacak. Şimdi kurmaya kalksam 2-3 hafta kuracak. :)
Minimal kurulumda yanılmıyorsam bizim uzuuuun dediğimiz compile kısmını şöyle kısaltmış:

İlk 1. profili seçmiş.
DistroTube - A Base Gentoo Installation [2sOfX_Lb1As - 1366x768 - 30m43s].png

Compile (@world'lü olan kısım. Yani uzuuun süren kısım) kısmında bu çıktıyı almış.
DistroTube - A Base Gentoo Installation [2sOfX_Lb1As - 1366x768 - 31m44s].png

Kerneli bin kullanmış:
DistroTube - A Base Gentoo Installation [2sOfX_Lb1As - 1366x768 - 48m18s].png

Ve tty1 ekranı:
DistroTube - A Base Gentoo Installation [2sOfX_Lb1As - 1366x768 - 1h07m49s].png

Merhabalar.

İlk ve ikinci Gentoo kurulumum hüsrandı.

Ben de şöyle bir şey düşündüm.

Acaba eselect profile list'ten içinde DE olmayan bir profili seçsem (bu arada operc ama mümkünse systemd kullanacağım), (temel olan) her şeyi bitirdikten sonra x11 ve DE işine geçsem dedim.

Sizce nasıl olur? En minimal profil hangisi?

Bu arada gentoo-kernel-bin kullanacağım.

İşlemcim i5 8250u olduğundan dolayı CFLAGS kısmına -march=skylake ve MAKEOPTS ayarını da -j8 yapacağım.

Bu sefer kılavuz yerinde hocalarımın yolunu izleyeceğim.

Bu arada bu fikri veren video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu rehberi kullan. Gentoo AMD64 Handbook - Gentoo Wiki

Nesi eski yahu? Gentoo'nun resmi rehberi, nasıl eski olacak?
Peki hocam. Bu arada hangi wm'i önerirsiniz? Ben KDE, XFCE, GNOME değil de BSPWM, Awesome,... gibi wm'lerden kullanacağım. hafif ve kolay olursa iyi olur (Bir de özelleştirmesi çok).

Peki hocam. Bu arada hangi Wm'i önerirsiniz? Ben KDE, Xfce, GNOME değil de bspwm, awesome... Gibi Wm'lerden kullanacağım. Hafif ve kolay olursa iyi olur (bir de özelleştirmesi çok).
Dwm deneyebilirsiniz, bspwm de güzel bir Wm'dir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı