Gerçekçi olmayan şeylerden nasıl zevk alabiliyorsunuz?

183206

Megapat
Makaleler
1
Ben de zevk almak istiyorum da. Resident Evil oyunları mesela, oyunda ölümsüz bir karakter olduğunu görünce asla oynanmayacak oyunlar listeme ekliyorum direkt.
Saçma çünkü. Korku filmleri için de aynı şey geçerli, çok saçma hepsi benim için. Asla korku filmi izlemem. Korktuğum için değil, saçma olduğu için. Sadece zombi temasını severim. Siz Resident Evil 2 Remake'teki herifin kafasına 100 mermi sıkılmasına rağmen ölmediğini görünce oyundan soğumuyor musunuz? Nasıl gerçekçilikten tamamen uzak şeylerden zevk alabiliyorsunuz? Yanlış anlamayın, zevklerinize karışmıyorum. Sadece ben de zevk alabilmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fazlasıyla realist bir insansın bunu bilmen gerekiyor öncelikle. İkinci olarak ise RE2 Remake'daki karakterin ölmeme sebebinin oyunun içinde hikayede anlatılmış olması lazım. Yani bazen olan şeyleri bir sebebi vardır oyunlarda.

Size tavsiyem realistik oyunlara el atmanız veya simulasyon tarzı uygulamaları veya oyunları denemeniz.

Ben de zevk almak istiyorum da. Resident Evil oyunları mesela, oyunda ölümsüz bir karakter olduğunu görünce asla oynanmayacak oyunlar listeme ekliyorum direkt.
Saçma çünkü. Korku filmleri için de aynı şey geçerli, çok saçma hepsi benim için. Asla korku filmi izlemem. Korktuğum için değil, saçma olduğu için. Sadece zombi temasını severim. Siz Resident Evil 2 Remake'teki herifin kafasına 100 mermi sıkılmasına rağmen ölmediğini görünce oyundan soğumuyor musunuz? Nasıl gerçekçilikten tamamen uzak şeylerden zevk alabiliyorsunuz? Yanlış anlamayın, zevklerinize karışmıyorum. Sadece ben de zevk alabilmek istiyorum.
Ben de almıyorum.

Böyle düşünürsen hiç bir oyundan zevk alamazsın. Zevk alabileceğin tek şey sokağa çıkıp gerçekten yaşayan bir insanın kafasına sıkmak olur ki bunun sonucunun ne olacağını biliyoruz. CS:GO gerçekçi (nispeten) ama burda da normalde 1 mermide ölmesi gereken adamların 100 canı var. Mantıklı mı? Değil. Zevkli mi? Evet. Her şeyde mantık ararsak bütün bir oyun sektörünü çöpe atmamız gerekir.

Böyle düşünürsen hiç bir oyundan zevk alamazsın. Zevk alabileceğin tek şey sokağa çıkıp gerçekten yaşayan bir insanın kafasına sıkmak olur ki bunun sonucunun ne olacağını biliyoruz. CS:GO gerçekçi (nispeten) ama burada da normalde 1 mermide ölmesi gereken adamların 100 canı var. Mantıklı mı? Değil. Zevkli mi? Evet. Her şeyde mantık ararsak bütün bir oyun sektörünü çöpe atmamız gerekir.
Online bir oyunda mantık aranması gerektiğini düşünmüyorum. Maksat gerçekçilik değil, rekabet çünkü.

Fazlasıyla realist bir insansın bunu bilmen gerekiyor öncelikle. İkinci olarak ise RE2 Remake'daki karakterin ölmeme sebebinin oyunun içinde hikayede anlatılmış olması lazım. Yani bazen olan şeyleri bir sebebi vardır oyunlarda.
O halde karşıma çıkmamalı diye düşünüyorum o karakter. 100 mermi sıktığımda hayatta kalacaksa benim için oyundan aldığım zevk tamamen yok oluyor. Hiç kalmıyor.

Hayatımda daha saçma bir konu görmedim. Böyle düşünürseniz sadece oyun sektörü değil, kitap, müzik, tiyatro ve sinema da (gerçek hikayeler dışında) kurgu. Bence sizin canınız sıkılmış.
Kurgudan yana sıkıntım yok ki. Gerçekçilikten kastım doğallık değil. Konu buraya nasıl geldi?
Kafasına 100 mermi boşaltıldığında ölmekten veya bir şey olmamış gibi kalkıp dolanmaktan bahsediyorum.

Online bir oyunda mantık aranması gerektiğini düşünmüyorum. Maksat gerçekçilik değil, rekabet çünkü. Gene de çok istiyorsanız Squad, EFT gibi oyunlar fazlasıyla gerçekçi.
Kurgudan yana sıkıntım yok ki. Gerçekçilikten kastım doğallık değil. Konu buraya nasıl geldi?
Kafasına 100 mermi boşaltıldığında ölmekten veya bir şey olmamış gibi kalkıp dolanmaktan bahsediyorum.
Online oyunda mantık aramıyorsan tek kişilik oyunda neden mantık arıyorsun? Squad'da gerçekçi değil ki. R'ye basarak mı şarjör değiştiriliyor gerçek hayatta? Veya savaşta tüm yedek şarjörler dolu bir şekilde gökten mi iniyor? Bu söylediğiniz argümanla her oyuna bir kılıf bulunabilir çünkü gerçekçilik ve gerçek farklı olgular. Squad gerçekçi demişsiniz ama orda da ölen adam sonraki oyunda tekrar canlanıyor. E ölmemiş miydi o adam? Nereye gitti ölümü?

Bahsettiğim gibi RE2 remake'daki nemesis karakterinin ölümsüz olma sebebi oyunda ve hikayede zaten anlatılıyor. Onun dışında bazı oyunlarda düşmanlar "bullet sponge" dediğimiz bir özelliğe sahip yani birden çok defa kurşun sıkmak ya da darbe yapmamız gerekiyor öldürmek için bunun sebebi ise oyunun zorluğunu arttırmak.

Mesela Witcher 3 oynuyorum ben her yıl, geçen yıl bitirirken oyuna realist bir mod yükledim karakterlerin levelleri insanlar şövalyeler ne kadar güçlü olursa olsun 2 3 kılıç darbesinde ortadan ikiye ayrılıyorlardı ancak ben de tek yiyordum. Eğer mod olmasaydı 200 defa kılıç sallamam gerekebiliyor. Böyle şeyler de var.

Ben de fantastik olaylardan zevk alan birisiyim mesela, bu kişiden kişiye değişecek bir durum. Ancak sizin ki biraz daha garip bir durum çünkü oyun piyasasında fazlasıyla realistik bir oyun bulmak kolay değil. Çünkü bu sektörde bu tarz oyunlar fazlasıyla tutuluyor ve birçok oyuncuya erişiyor. Oyunlarda pek mantık aramamak gerekiyor, eğer bu tarz oyunlardan pek haz almıyorsanız oynayabileceğiniz oyun listesi epey daralır.

Geri
Yukarı