Gerçekten devler var mıydı ?

Yanlış hatırlamıyorsam oksijenin fazla olduğu bir yerde canlılar daha iri oluyordu. Bu sebeple daha büyük böcekler, kuşlar vs. vardı. Fakat yine yanlış hatırlamıyorsam insanların boy ve yaşam ortalaması günümüzde daha fazla.

İlk yorumumda söylemiştim, detayıyla tekrar söyleyeyim. O fotoğrafların çoğu Worth1000 internet sitesinin yaptığı fotoğraf yarışmasına katılan birisinin montaj ile yaptığı fotoğraflar. Amacı devler ülkesi gibi bir atmosfer yaratmakmış ve sonra bir şekilde birileri bu fotoğrafları alıp "Devlerin iskeletleri bulundu" şeklinde internette yaymış. İnternete giren bir bilginin doğru da yanlış da olsa yok olmadığını siz de biliyorsunuz zaten. Montajı yapan kişi fotoğrafların montajlanmamış hallerini de yayınlamıştı sonradan. Bu kişiyi hesaba katmadan da düşünebiliriz, fotoğraf düzenleme yazılımlarında biraz tecrübeli birisi çok rahat buna benzer fotoğraflar yaratabilir. Doğruluk payı hiç yok bu olayın.

Yer altinda yaşayan dinozorlari geçtim ilk insanlarin 40m oldugu hakkinda bilimsel kanit var mi? 40 metreden 1,5-2 metreye dustugumuzu mu söylüyorsunuz?

"Allah (cc) Adem peygamberi (as) yarattı. Boyunun uzunluğu 60 ziraydı."
Bu kurandan bir ayet, Daha ne olmasını bekliyorsunuz.

İtalya'da bulunan bal mumu heykeli yıllarca "Kuran'ı yırtan kız" diye yutturuldu ve büyük hit topladı. Bu sebeple büyük gazeteler bile böyle haber üretiyor, yalan olduklarını bile bile.

Yok, ben de tam olarak bundan bahsediyorum. Konunun başlarında da söylemiştim fikrimi, doğruyu/gerçeği arayan sorulara kanıtı olmayan şeylerle, "bence"lerle katılmanın pek mantığı yok o yüzden. Devler var mı sorusuna, "hayır yok" ya da "bence olabilir" diyebilirsin ama "evet, var" dersen kanıtı hani diye sorarız mecburen. Konuyu bilim değil de din başlığı adı altında konuşuyor olsaydık o zaman dediğiniz şekilde yaklaşabilirdik çünkü İslam ve diğer dinlerde devlerle ilgili pek çok anlatı var. Ama bilim konuşacaksan, kanıtlarını görmek zorundasın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı