Gerçekten Bilinçli miyiz?

Bilinçli olduğunu kanıtlaman çok zor. Ya sen başka bir insanın programladığı makinesin ama bilmiyorsun. Ya da ben? Uçuk bir fikir ama böyle düşünmek hoşuma gidiyor. Mesela Asimo robot olduğunu biliyor mu?

Acaba ben robot muyum diye sorgulamıyordur. Köpek arabanın peşinden neden koştuğunu sorgulasa bir daha koşar mıydı? Sen hiç suç işlediği için cezalandırılan bir bilgisayar gördün mü?

Acaba ben robot muyum diye sorgulamıyordur. Köpek arabanın peşinden neden koştuğunu sorgulasa bir daha koşar mıydı? Sen hiç suç işlediği için cezalandırılan bir bilgisayar gördün mü?
Evet. Milyonlarca bigisayar donduğu için format yiyor. :D

Geçen bir arkadaşımın harddiskine göz attım, bu kadar terbiyesiz harddisk görmedim ben, her köşesine +18 içerik kabul etmiş. :) Genelde WD'ler böyle utanmaz oluyor işte, Seagate'den şaşmayacaksın.

Bir düşün. Seni bilinç olup olmadığına iten düşünce nedir? Kendini bir makine gibi mi hissediyorsun? O zaman kocaman pas ve demir yığını olan robottan bir farkın yok. Balık bir hayvan, beyni sınırlı. Hayal etme yeteneği yok. Senin hayal gücün sınırsız. Çünkü beynin var ve diğer canlılardan düşünme olarak daha üstünsün. İşte bu bir kanıt. İnsan düşünür, diğer canlılar düşünemez. Bilinçli olur, çünkü hayal gücü vardır. Hayal gücü de düşünmeyi gerektirir. Hayvanlarda da hayal gücü yoktur. Bu da düşünce güçlerinin olmadığını gösterir. Bu da hayvanların bilinçli yaşamadığını gösterir. Örneğin, kaplan bir zürafaya bilinçsizce saldırır ve kendisi ölür. Çünkü, zürafa kaplandan daha iri bir hayvandır. Bu da düşünme yeteneğinin olmaması ve ileri hayal edemeyişinin nedenidir.

Balık suda olduğunu bilmez. Ama biz bulunduğumuz evreninfarkındayız. Bizi diğer canlılardan ayıran da bu. Teleskopla uzayı gözlemleyen bir maymun gördün mü? Ya da Atom'u parçalamaya çalışan bir hamam böceği ?

Aslında evrenide sadece kendi algımız sınırında görebiliyoruz. Sicim teorisinde ki diğer boyutlar gerçekse bile, bunu algılıyamıyoruz. Bize göre yukarı-aşağı, sağa-sola, ileri-geri ve zaman dışında bir boyutu beyinde canlandırmak imkansız geliyor. Ayrıca kuantum fiziğindeki durumlarda sağ duyumuza aykırı geldiğinden, kelimelerle ifade edildiğinde absürd geliyor. Kuantum formüllerini anlayabilecek kadar matematik bilenler ise şanslı. Sayılarla anlamak daha kolay(mış). Richard Feynman öyle diyor :)

Birde insan dışında başka bazı primatlarında bilinçlerinin, varolmalarının farkında olduğu söyleniyor. Peki varolmamak nasıldır? İnançlara girmeyelim. Genel anestezi ile ameliyat olmuş biri, varolmamanın nasıl birşey olduğunu bilir. :)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı