Gerçekten Bilinçli miyiz?

BrainHacker

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Königswinter
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Talebe
Bana bilinçli olduğunu kanıtlayabilir misin? Ya da sadece sınırlı bilgilerle donatılmış bir makinamıyız? Ya da sudaki balık? Bilirsin balık suda olduğunu bilmez.

Balık suda olduğunu bilmez. Ama biz bulunduğumuz evreninfarkındayız. Bizi diğer canlılardan ayıran da bu. Teleskopla uzayı gözlemleyen bir maymun gördün mü? Ya da Atom'u parçalamaya çalışan bir hamam böceği ?

Bilibçli olmasan bilincini sorgulayabileceğini hiç sanmıyorum. Bilinçsizliğinin farkında bile olmazdın. Ben aptalım, ben akıllıyım diyebiliyorsan bilinçlisindir bana göre.

İnsan yapabileceğini yapana kadar pes etmeyebilir ama kaçmaya çalışan bir köpeğe uzun süre tasma bağlarsan artık tasma bağlamasanda kaçmaz. Artık pes etmiştir kaçamayacağına inanmıştır fakat insan bu durumları birbirinden ayrıt edebilir.

Burada başlık açıyorsan bilinçlisin, yarın bir gün bir orangutan burada başlık açarsa eğer o da bilinçlidir.

Araba da gaza basınca gidiyor buna araba bilinçli mi diyeceğiz? Elma ile armut toplanmaz, ikisini birbirine karıştırma.
Bilinçli olduğunu kanıtlaman çok zor. Ya sen başka bir insanın programladığı makinesin ama bilmiyorsun. Ya da ben? Uçuk bir fikir ama böyle düşünmek hoşuma gidiyor. Mesela Asimo robot olduğunu biliyor mu?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı