GIBIRNet İnceleme

Bu gün 15. gün ve şuana kadar herhangi bir kopma, yavaşlama sorunu yaşamadım ve FTTH altyapı ile kullanıyorum onu belirterek başlayayım. Müşteri hizmetleri ile forumda kötü bir durum yaşayan arkadaş vardı onu okudum biraz endişelenmiştim fakat interneti bağlatmadan ve bağlama sürecinde müşteri hizmetleri ile whatsapp üzerinden birkaç kere görüşme sağladım, bir sorun olmadı hızlıca işimi halledebildim. Kurulum sürecini şöyle göstereyim tarih ve zaman olarak not etmiştim:

20.05.2021 14:50: Gerekli belgeleri doldurarak whatsapp üzerinden kendilerine fotoğraf olarak yolladım.
20.05.2021 16.00: Sesli onay için aradılar.
24.05.2021 10:30: TT çalışanı geldi daireme kadar OBK kablo çekili değildi kendisi bana kablo verdi ve benim çektirmem gerektiğini söyledi, ardından numarasını da verdi çektirdikten sonra beni ara gelir kurulumu yaparım dedi. Buda benim şansıma galiba bazı kişilerde TT kendisi çekmiş. Ama sorun olmadı alt komşum elektrikçi rica ettim ve çekti. Kendi odama kadar OBK kabloyu çektirdikten sonra aradım TT çalışanını.
24.05.2021 14:30: Modem kurulumu ve fiber kutuya OBK takma işlemi tamamlandı. TT'den gelen arkadaş 4 saat içinde internetin açılmazsa ISS ile görüşebilirsin dedi. Ben de 30 dakika bekledim ve açılmayınca yazdım müşteri hizmetlerine sonrasında hattımın aktif olduğunu, modemi yeniden başlatmam gerektiğini söylediler. Yaptım ve kullanıma başladım.

Karışık bazı yaptığım testler:

Speedtest:

1623228173290.png

Steam Download:

Steam downl.png

ping-test.net değerleri:

ping-test.png

Valorant ping değerleri:

Valo ping.png

Vie.valve.net tracert:

valve.png

Twitch tracert:

t.png

Twitter tracert:

twit.png

Son değerlendirme: Turknet VDSL'e göre ping değerlerimde düşüş var. Eskiden Valorant TR 36 ping iken şuan 26-28 olarak oynuyorum. Eskiden CS:GO pingim minimum 62'yi görmüşken şuan 46 ping gördüm. Ping'deki azalma belki VDSL'den Fibere geçtiğimden dolayıdır belki de ISS kaynaklıdır bir yorumda bulunamayacağım. Sadece Turknet'e göre tracert'da daha az hop geçişi var onu söyleyebilirim. 15 günlük süreçte izlenimlerim iyi. Aklında soru işareti olan arkadaşlar için böyle bir incelemede bulunmak istedim. Eklemek, bakmak istediğiniz tracert veya test varsa konu altında belirtirseniz yaparım.

Diğer ay TTNET paketim bitiyor, şimdi hangi servis sağlayıcısı alsam kafam karışık Türknet kullananların sanki çoğunluğu hiç memnun değil. Bir de küçük bir ilçede yaşıyorum sorun daha fazla olur ama TTNET'e de 12 MBPS internet için 100 TL vermek istemiyorum.

Diğer ay TTNET paketim bitiyor, şimdi hangi servis sağlayıcısı alsam kafam karışık Türknet kullananların sanki çoğunluğu hiç memnun değil. Bir de küçük bir ilçede yaşıyorum sorun daha fazla olur ama TTNET'e de 12 MBPS internet için 100 TL vermek istemiyorum.
Zaten TT altyapısı sizdeki altyapınızı biliyorsanız sorun çıkarmaz diyorsanız ben yerinizde olsam 12 MBPS için en ucuz kimse onu seçerdim. TT'ye altarnatif 16 MBPS için TT'den ucuz veren çok ISS mevcut. Fakat bazıları bölgesel sorunlu olabiliyor genel olarak araştırmanda fayda var.

Zaten TT altyapısı sizdeki altyapınızı biliyorsanız sorun çıkarmaz diyorsanız ben yerinizde olsam 12 MBPS için en ucuz kimse onu seçerdim. TT'ye altarnatif 16 MBPS için TT'den ucuz veren çok ISS mevcut. Fakat bazıları bölgesel sorunlu olabiliyor genel olarak araştırmanda fayda var.
Hocam aynı aşamaları geçmişiz sizinle :D. Ben de Türknet'ten geçiş yaptım tracert sonuçlarımız tıpa tıp aynı. Umarım bu ping değerleri daimi olur çünkü Adana'da bu pingden daha düşüğünü almak şu anlık imkansıza yakın. Fifa'da 52-53 ms oynuyorum. Halihazırda abonesi olduğum Kablonet docsis'te 60-68 arası değerler alırken Türknet FTTH'de 68-72 ms arası alıyordum.

Son düzenleme:
Hocam aynı aşamaları geçmişiz sizinle :D. Ben de Türknet'ten geçiş yaptım tracert sonuçlarımız tıpa tıp aynı. Umarım bu ping değerleri daimi olur çünkü Adana'da bu pingden daha düşüğünü almak şu anlık imkansıza yakın. Fifa'da 52-53 ms oynuyorum. Halihazırda abonesi olduğum Kablonet docsis'te 60-68 arası değerler alırken Türknet FTTH'de 68-72 ms arası alıyordum.
:) Demi hocam beni de çok şaşırttı ping değerleri ve hop noktaları. CSGO bir iki kere girdim 46 MS. Oynamasam bile baya iyi bir değer Adana için. Valorant, rocket league, vs vs ping degerleri olarak baya iyileşti.

Geçiş için başvurdum. Sonunda neredeyse 5 yıllık ADSL 8 paketinden kurtuluyorum. İki gün içinde geçeceğimi söylediler. Geçiş işlemi bitince mesajımı güncellerim.
Geçiş için başvurdum. Sonunda neredeyse 5 yıllık ADSL 8 paketinden kurtuluyorum. İki gün içinde geçeceğimi söylediler. Geçiş işlemi bitince mesajımı güncellerim.

Geçiş işlemim 2.gün tamamlandı. Önce ADSL olarak taşıdılar sonra görüştüğümde VDSL'e taşıdılar. Benim sizlere bir sorum var şu an elimde Huawei modem var bunu geri vereceğim. 200-300 TL bandında modem öneriniz var mı?

Son düzenleme:
:) Demi hocam beni de çok şaşırttı ping değerleri ve hop noktaları. CSGO bir iki kere girdim 46 MS. Oynamasam bile baya iyi bir değer Adana için. Valorant, rocket league, vs vs ping degerleri olarak baya iyileşti.
Hocam bugün sabah internet kesildi daha henüz gelmedi, sizde durum nasıl? Acaba TT çalışma mı yapıyor?

Hocam bugün sabah internet kesildi daha henüz gelmedi, sizde durum nasıl? Acaba TT çalışma mı yapıyor?
Bende sorun yok. Hatta gece bir upload işlemi başlamıştım 30 GB daha yükleniyor az önce uyandım. %90'larda. Keske şu TT upload'i da 100 verse. Sanırım bölgesel çalışma yapıyorlar sizin orada. Gece baya su Nokia ONT olan konuyu okudum acaba telekom'u rahatsız etsek bize Huawei verirler mi :D? Sanmıyorum ama.

Son düzenleme:
Bende sorun yok. Hatta gece bir upload işlemi başlamıştım 30 GB daha yükleniyor az önce uyandım. %90'larda. Keske şu TT upload'i da 100 verse. Sanırım bölgesel çalışma yapıyorlar sizin orada. Gece baya su Nokia ont olan konuyu okudum acaba telekom'u rahatsız etsek bize Huawei verirler mi :D? Sanmıyorum ama.
Türk Telekom'dan hizmet alsak belki bir ihtimal değiştirirlerdi ama şu anki durumda hiç sanmıyorum. Gibirnet müşteri hizmetlerine danışdığımda ONT cihazı arızalı olmazsa değişim yapmıyorlar dendi.

Yeni konular

Geri
Yukarı