Gigabyte 990FXA-UD3 Sistemim

Value

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, yaklaşık 15-20 gün önce bir pc topladım sistem özellikleri şu şekilde;

Anakart;
Gigabyte 990FXA-UD3 AMD AM3+ 990FXA/SB950 DDR3 2000MHz (O.C.) SATA 3

Bilgisayar kasası; Cooler Master 912 Advance MidT ATX Pencereli Siyah Kasa

Ekran kartı; ASUS HD7970 DirectCU II GDDR5 3GB 384 Bit Amd Radeon DX 11.1

Güç kaynağı (PSU); Cooler Master RS-850 SILENT PRO M 80+ 850W

RAM;
CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL10 Kit

İşlemci; AMD FX X8 8350 Soket AM3+ 4GHz 16MB Cache 32nn

Soğutucu; THERMALTAKE CONTACT30

SSD; INTEL 120GB 330 Serisi Sata 3.0 (500MB okuma/450MB yazma)

HDD; WD 3.5'' 1TB Cavia Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache

Klavye; Logitech G710+ Mekanik Klavye

Mouse; Mad Catz Cyborg R.A.T. 7 6400dpi

İşletim Sistemi; Windows 7 64 bit

Şimdi sorularıma gelince;

1- Öncelikle sistem nasıl?

2- Bu sistem beni ne kadar süre götürür?

3- Ekran kartı sizce nasıl? Far Cry 3, Assasin's Creed III, BF3 gibi güncel oyunlarda full ayarlarda rahatlıkla oynuyorum lakin bir tek Crysis 3'te antialiasing seviyesini arttırdığımda oyunda hafif kasmalar oluyor ve akıcılık azalıyor, ama biraz araştırdığımda bu kartla antialiasing en üst ayarlarda sorunsuz oynayanlar var. Kullandığım Windows illegal sürümüdür. Ve sanırım crackten kaynaklı Service Pack 1 güncellemesini yapamadım acaba sorun bundan oluyor olabilir mi? Yoksa başka bir neden midir? (Ekran kartı driver sürümüm 13.4)

4- Yeni çıkacak olan GTA 5, BF4, COD Ghost gibi oyunlarda nasıl bir performans alırım?

5- GPU Tweek adlı yazılım gerçekten işe yarıyor mu? Bunu nasıl kullanmalıyım?

6- Şu an kullandığım monitör DV-I çıkışlı ve 60Hz'lik 1280x1024 çözünürlükte bir monitör en kısa zaman da yeni bir monitör alacağım, sorum ise bu monitör oyunlarda bir performans düşüklüğüne yol açar mı? Ya da HDMI çıkışlı full HD bir monitör ile daha mı iyi performans alırım?

7- SSD gerçekten güzel bir olay bilgisayarım PS3'ümden daha hızlı açılıyor neredeyse şu an sadece windows sistem dosyalarım ve sürücü driverları kurulu ve kapasitesi 120 GB ve şu an 55 gb boş bu bir sorun teşkil eder mi? Çok doldurmamak için SSD'ye hiç oyun kurmadım.

Şimdilik sorularım bu kadar, vereceğiniz cevaplar için teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem süper. Ekran kartında. Seni, bana göre bu sistem 4 ve daha fazla sene götürür.
Crysis 3 ağır bir oyun takılman normal ultra ayarlarda.
Yeni çıkacak oyunları gözü kapalı alıp oynayabilirsin.
İşletim sistemin nedir? Forum ahalisi Windows 8 tavsiye ediyor performans artışını hissedeceksin.

Sistem süper. Ekran kartında. Seni, bana göre bu sistem 4 ve daha fazla sene götürür.
Crysis 3 ağır bir oyun takılman normal ultra ayarlarda.
Yeni çıkacak oyunları gözü kapalı alıp oynayabilirsin.
İşletim sistemin nedir? Forum ahalisi Windows 8 tavsiye ediyor performans artışını hissedeceksin.

Öncelikle bu hızlı cevabın için teşekkür ederim. Windows 7 64 bit kullanıyorum illegal sürüm ve Service Pack 1 güncellemesini yapamadım bir türlü sürekli hata veriyor. Crysis 3'te ultra ayarlarda oynuyorum lakin antialiasing seviyesini arttırdığımda kasmalar başlıyor.

Şahsen İşlemci 6300 Anakartı da biraz daha ucuz olanlarından alır. RAM 16GB fazla 8 GB alıp ekran kartına olabildiğince bütçe ayırırdım. Alternatif Gtx680 hızlı bir kart ekran kartı olarak seni uzun süre idare eder.
Hatta şunu söyliyim bütçeni 7990 Malta almanı bile öneririm 8 tane orjinal oyun veriyor. 300 Dolar değerinde oyun ve seni bayağı bayağı idare eder ama dar boğaz ve sığmama sorunu yaşıyacağından 680 idealdir abartılmamıştır bu sisteme :)
7970 Matrix bulabiliyorsan onu tercih etmeni öneririm. Piyasada az bulunuyor ama normallerinden çok çok daha performanslı bir kart. En iyi alternatif bence sadece bulması sıkıntı. HDD blue neden alıyorsun ki ? Black al bence.

Onun dışında birçok kartın performans özelliklerine baktım : 7970 Bütün oyunları en yüksek ayarda çalıştırıyor yalnız. Saydığın Far Cry 3 Ultra 1920x1080 Çözünürlükte sıkıntı yok ama 8AA açarsan 30 35 te oynatır ama zaten ideal oynatma FPS 30.

Ama burda işin erbabları daha iyi bilirler tabi ama şunu düşünüyorum hd8000 serisi yolda. Yeni konsollar geliyor filan jenerasyon değişiyor seneye grafikler çok abartılı olabilir oyun üreticileri grafiklerde acımasız gidebilir ve 7970 erken yaşlanabilir diye tahmin ediyorum. Ben de yeni PC topluyorum idare etmediği için yoksa ben bekliycektim yeni jenerasyonu hatta PS4 bile düşünüyordum ama yapcak bişi yok :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsen İşlemci 6300 Anakartıda biraz daha ucuz olanlarından alır Ram 16 gb fazla 8 gb alıp ekran kartına olabildiğince bütce ayırırdım. Alternatif Gtx680 hızlı bir kart ekran kartı olarak seni uzun süre idare eder.
Hatta şunu söyliyim bütcene biraz abartıp bütcene ekliyip 7990 Malta almanı bile öneririm 8 tane orjinal oyun veriyor. 300 Dolar değerinde oyun ve seni baya baya idare eder ama dar boğaz ve sığmama sorunu yaşıyacağından 680 idealdir abartılmamıştır bu sisteme :)
7970 Matrix bulabiliyorsan onu tercih etmeni öneririm Piyasada az bulunuyor ama normallerinden çok çok daha performanslı bir kart. En iyi alternatif bence sadece bulması sıkıntı. HDD blue neden alıyorsun ki ? Black al bence.

Onun dışında birçok kartın performans özelliklerine baktım : 7970 Bütün oyunları en yüksek ayarda çalıştırıyor yalnız. Saydığın Far Cry 3 Ultra 1920x1080 Çözünürlükte sıkıntı yok ama 8AA açarsan 30 35 te oynatır ama zaten ideal oynatma FPS 30.
Ama burda işin erbabları daha iyi bilirler tabi ama şunu düşünüyorum hd8000 serisi yolda Yeni konsollar geliyor filan jenerasyon değişiyor seneye grafikler çok abartılı olabilir oyun üreticileri grafiklerde acımasız gidebilir ve 7970 erken yaşlanabilir diye tahmin ediyorum. Bende yeni PC topluyorum idare etmediği için yoksa ben bekliycektim yeni jenerasyonu hatta PS4 bile düşünüyordum ama yapcak bişi yok :)

Anladım, bu sistemi aldım zaten ben ama gerekirse sadece ekran kartı değişikliğine gidebilirim. PS4 farklı bir olay merakla bekliyorum.

Bence 6xxx serisinden ucuz bir kart alıp piyasadaki oyunları orta ayarlarda oynarsın. Sonbaharda yeni seriler gelince alıp yüksek grafiklerde oynarsın. Oyunlardan kopmamış olursun amaç ta bu değilmi?

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı