Gigabyte A520M S2H vs Gigabyte B550M S2H

Evet doğru. Hatta sana son tavsiyem 2x16 alıp 32 kullanman. Hem boşta slot kalır hem de sana fazlasıyla yeter.

Ayrıca ne yapmayı düşünüyorsunuz? 48-64GB RAM isteyen ne olabilir diye düşünüyorum da bulamıyorum :)

Son anakart bütçen ne kadardı bu arada? Unuttum artık :)
Hocam isteğim şu: 720p-1080p arası kısa filmler kısa videolar kurgulayıp sorunsuz ve hızlı şekilde render almak. Ve eski ps2 atari oyunlarını oynamak.
Bu yani amacım. Öyle son çıkan 4k oyunları oynamak değil amacım. Haa belki ileride işlemci ve ekran kartımı ve ramleri daha iyileriyle değiştirmek.
Ama o da kaç yıl sonra olur bilmiyorum. Para kazanmama bağlı. Zaten amacım yapacağım videolarla kısa filmlerle kendimi ispatlamak. :)
Ram ne kadar yüksek olursa bilgisayar o kadar hızlı çalışır diye biliyorum. Ondan yani ram en az 64 olsun bari isteğim. Hani bir de ben bir sürü yan sekme sayfayı açıyorum chrome da falan. Kasmasın yani pc. :)

O işlere 16 bile fazla fazla yeter ama çok zorlarsan 32 olsun. RAM tek etmen değil bu arada. CPU gücü de yüksek olmalı.

İyi bir işlemci ve anakart da seçmelisin, kısaca her şey yüksek olmalı :)
Ama sadece RAM'e abanmak mantıksız.
Aldığım ram şu ama daha açmadım: GSKILL 16GB (2X8GB) DDR4 3200MHZ CL16 DUAL KIT PC RAM Flare X F4-3200C16D-16GFX AMD RYZEN UYUMLU

Ben aldığımda 593 TL idi. 2x16gb'lara baktım bin tl den başlıyorr. Uçmuş yine fiyatlar. :( Yani şimdilik dediğiniz gibi 16gb ile işlerimi halledecem.

İşlemcim: Ryzen 5 3600. https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07STGGQ18/ref=ppx_od_dt_b_asin_title_s00?ie=UTF8&psc=1 ben aldığımda 1500lerdeydi.

Ekran kartım da: https://www.depopark.com/GIGABYTE-4...GDDR6-128bit-HDMI-DP-PCIe-16X-v3-0-purn-43270 Bunu da 1427 tl ye almıştım galiba.

Kasam ve PSU'm: Xigmatek 6oow+80plus kasa Ki bunu da 595 tl ye almıştım.
SSD: 500gb m2 Kingston
Yani artık bunları iade edip yenisini almaya kalksam zamlardan dolayı alamam zaten.
Bunlarla idare edecem artık.
Yapmak istediklerim açısından çok da kötü seçimler değil di mi hocam? :) Bir de ileride kasaya ek 2 tane fan ve de 3-4TB bir sağlam hdd aldım mıydı tamamdır galiba...

Ses fan sesi olur büyük ihtimalle. İşlemci için BIOS'dan CPB kapatırsan daha az ısınacak ve stok fan daha az gürültü yapacaktır.

Isınma için de fan ayarlaması yaparsın.
Hocam merhabalar.

Şimdi şu ekran kartını gördüm de. 4 GB ve fyatı da çok uygun:

Bu da benim aldığım:

Bu ekran kartı ile farkı nedir? Tek fark GDDR5 olması mı? Eğer çok bir şey fark etmezse bendekini iade edip bu

Turbox NVIDIA GDDR5 mi alsam?

Hız aşıtma var mı peki B550M S2H'de? Valla hocam isteğim 600-900 TL arası hem hız aşırtma olan hem de ilerisi için; ryzen 9a kadar destekleyen ve 128gb'a kadar destekleyen bir anakart. Ama bu fiyatlara yok galiba. İlla 1000 li fiyatların üstüne çıkmak gerekiyo galiba değil mi? Yoksa var mıdır uygun fiyata tüm bu özellikler olan? :)
kanka sen ram kısmını boşver :D çünkü 128 gb ram taksan pc ne hiçbir işe yaramaz hadi 32 gb neyse 32 gb bile taksan bazı oynayabileceğin oyunlar bile yarısını kullanır ram in 128 gb ram takan insanlar grafik işleri ile uğraşan inşanlar sen işlemci desteğine bak illa ilerde ryzen i yükselticem diyosan ram kısmını geç takılma oralara 32 veya 64 gb zaten en baba sistem kullananların pc leri bile onlarında en babası 32 gb takıyor oda param var fazlası olsun diye sana maks. ram mhz si ve işlemci desteği o da bu anakartta var zaten 550 de fiyatına baktım şu an 486 tl ye düşmüş indirimde bedava yani bence desteklediklerine göre bide yeni model sayılır
Bu arada nereden herkes o M.2'yi oneriyor anlayamiyorum asiri butcede degil headroomunuz var ise Adata XPG SX8200 Pro ASX8200PNP-512GT-C M.2 PCI-Express 3.0 SSD Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe oneririm random read yetenegi cok daha yuksek olan bir urun
128 GB'lik bir workload eger asiri derecede render vs yapmayacaksaniz mumkun degil 5 senelik bir sure zarfinda diye ongoruyorum. Oyunlar için yetmeyecek derseniz muhtemelen 2-3 seneye 16 GB RAM kullanimini gecen oyun sayisi 2-3'ten 20 kusurlere anca cikacaktir ki gene de ekran kartiniz geride kalir. Tamam onu da hallettiniz o zaman zarflarinin tamaminda bu anakart kullanilabilir ve ihtiyacinizi karsilayacak derecede olacaktir.
Ayrica dipnot eger ki bu sekilde yuksek islemelere ihtiyac duyacaksaniz (alaninizi bilmiyorum kusura bakmayin) simdiden islemci ve anakarti kuvvetli tutmanizi oneririm dolar surekli bir yukseliste 1-2 haftadir yeni sistemimi topluyorum ve fiyati 2 haftada yaklasik 1200 lira artti :) kazanciniz TL uzerinden ise gelecegimiz yas gozukuyor teknoloji alaninda.
aynen kanka fark var ama öyle seni üzüp sevindirecek bir farkı yok m2 ile normal ssd nin.
Hocam isteğim şu: 720p-1080p arası kısa filmler kısa videolar kurgulayıp sorunsuz ve hızlı şekilde render almak. Ve eski ps2 atari oyunlarını oynamak.
Bu yani amacım. Öyle son çıkan 4k oyunları oynamak değil amacım. Haa belki ileride işlemci ve ekran kartımı ve ramleri daha iyileriyle değiştirmek.
Ama o da kaç yıl sonra olur bilmiyorum. Para kazanmama bağlı. Zaten amacım yapacağım videolarla kısa filmlerle kendimi ispatlamak. :)
Ram ne kadar yüksek olursa bilgisayar o kadar hızlı çalışır diye biliyorum. Ondan yani ram en az 64 olsun bari isteğim. Hani bir de ben bir sürü yan sekme sayfayı açıyorum chrome da falan. Kasmasın yani pc. :)
kanka render işleri yapcaksan senin için ramleri yükseltmen şart zaten 32 minimum sana kalmış olaran bölümü + ne kadar arttırırsan

Son düzenleme:

Geri
Yukarı