Çözüldü Gigabyte AB350M ve Corsair Vengeance RAM 3000 MHz Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

cerberus123

Kilopat
Yer
Ankara/Eskişehir
Daha fazla  
Merhaba, yeni topladığım sistem:
  • Ryzen 5 2600X
  • Gigabyte AB350M GAMING 3
  • Corsair Vengeance 2x8 GB 3000 MHz RAM

Sistemime Windows 10 kurduktan sonra (henüz Key girmedim, etkinleştirmedim) BIOS ayarlarından RAM'leri 3000 MHz'e almak için XMP'yi aktif edip yeniden başlatıyorum fakat 3000 MHz olmuyor, 5-10 dk bekliyorum sistem açılmıyor, daha sonra resetleyip BIOS'a girdiğimde "BIOS has been reset. Please re-config your BIOS setup items if needed." Şeklinde uyarı verdiği oldu. Hatta bir defasında bilgisayarı açtığımda bilgisayar devamlı kendi kendine açılıp kapanmaya başladı, güç kaynağından kapatarak durdurdum, daha sonra açtım.

Sorun ne olabilir? Birkaç yerde normalde 1.25V ile çalışan RAM'ler için 1.5V tavsiye ediyorlarmış, benimkiler normalde 1.20V, XMP açınca 1.35V oluyor, 1.5V'a çekip deneyeyim mi?

11a.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hepsiburada'da G.Skill Ripjaws RAM'ler indirimde şu an, Nanokatalog'tan da alabilirsin daha ucuza ama 15 günde falan geliyor.

G.SKILL Ripjaws V 16G(2x8GB) 3000MHz DDR4 Ram Fiyatı 1077 TL
Arkadaşlar Corsair'lerin iadesi bugün yapıldı. Bu kırmızı Corsair'ler 4-5 sitede 1030-1050 TL fiyatına kadar düşmüş ama bu sefer tercihimi XPG modelinden yana kullandım :D Anakart destek listesinde de var herzaman doğru göstermese de :)
G.Skill alacaktım fakat dolardan dolayı fiyatlar yükseldi, birkaç haftaya monitör de alacağım için üstüne para koymak istemedim, zaten stok da yok birçok yerde. Bakalım çalışacak mı tekrar güncelleme yapacağım gelince.

Aldığım bellek:

XPG 16 GB (2x8 GB) 3000MHz DDR4 HyperX PC Kutulu RAM AX4U300038G16-DBG Ram XPG 998 TL
Son durum: XPG bellekler bugün geldi ve XMP aktif ederek 3000 hızında sorunsuz çalıştı :) Şimdilik oyun testi yapmadım ama stabil olmazsa da 2933'te sorun olmayacaktır.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.
Bugün GSkill Ripjaws 2x8 GB 3200 MHz bellekler ile denedim, sorunsuz XMP'yi aktif edip 3200 hızında çalıştırdım, henüz oyunlarda vs test edemedim stabil çalışıyor mu ama en kötü 2933'te çalışacaktır herhalde :)
Gigabyte bana en sonki ticket mesajında aynı sistemde sorunsuz 3000'de çalıştırdık dedi ve benim RAM'lerimin yüksek frekans sorunu olabileceğini söyledi.
Şimdi ben bu Corsair RAM'leri alalı neredeyse 1 ay olacak, iade olmaz garantiye falan gitmesi gerekir ve bunun sonuçlanması da 1 ay falan sürebilir herhalde, bilemiyorum ne yapacağım.

Ryzen anakartlarda RAM timing değerlerini yanlış algılama gibi bir sorun var RC-RFC1-RFC2-RFC4-RRDL-RRDS-FAW. Genellikle anakart bu değerleri yanlış algılıyor.(Timinglerin yanlış algılanmasının kimisi Ryzen'den kaynaklı olduğunu kimisi anakarttan kaynaklı olduğunu söylemiş). Aynı sorun olmasada bende sürekli mavi ekran crash hataları gibi sorunlar yaşadım sonrasında internetten çeşitli forumlarda araştırmalarım sonucunda doğru RAM timinglerini ve ayarlarını buldum XMP açmadan bütün ayarları elle yaptım ve 4-5 aydır mavi ekran almadan kullanabiliyorum artık PC'yi. Bu arada 3200MHz benim RAM'ler. Bu yönde araştırmanızı genişletebilirsiniz :)

Ryzen anakartlarda RAM timing değerlerini yanlış algılama gibi bir sorun var RC-RFC1-RFC2-RFC4-RRDL-RRDS-FAW
Genellikle anakart bu değerleri yanlış algılıyor.(Timinglerin yanlış algılanmasının kimisi Ryzen'den kaynaklı olduğunu kimisi anakarttan kaynaklı olduğunu söylemiş). Aynı sorun olmasada bende sürekli mavi ekran crash hataları gibi sorunlar yaşadım sonrasında internetten çeşitli forumlarda araştırmalarım sonucunda doğru RAM timinglerini ve ayarlarını buldum XMP açmadan bütün ayarları elle yaptım ve 4-5 aydır mavi ekran almadan kullanabiliyorum artık PC'yi. Bu arada 3200MHz benim RAM'ler. Bu yönde araştırmanızı genişletebilirsiniz :)

Dostum BIOS ayarlarını paylaşabilir misin?

Dostum bios ayarlarını paylaşabilirmisin?

Anakartım Asus Prime B350 plus.
D.O.C.P. yi açmadım.
Aşağıdaki ayarları elle yaptım gerisini auto olarak bıraktım.

RAM frequency =3200
RAM voltage = 1.350 (En stabil halini 1.345 voltta yakaladım)

DRAM CAS Latency=14
TRCTD=14
TRCDWR=14
DRAM RAS Pretime=14)
DRAM RAS Act Time=34
TRC=48
TRRDS=6
TRRDL=8
TFAW=39
TRFC=560
TRFC2=416
TRFC4=256
Gear Down Mode=Disabled
Make Power Down Enable=Disabled

Arkadaşlar son durumu paylaşayım :) En son Gigabyte'ın bana RAM'lerin yüksek frekans sorunu olabilir demesi üzerine garantiye yolladım. 2 ayrı sistemde (ikisi de Asus anakartmış) test etmişler ve sorun olmadığını söylediler. Anakartımda da sorun gözükmüyor çünkü GSkill Ripjaws 2x8 GB 3200 MHz Siyah RAM'ler 3200 hızına çıkıyor.
Gigabyte benim sistemimin aynısıyla 3000'e çıktıklarını söylemişti önceki sayfalarda resmini paylaştım. Tek fark onların RAM'leri siyah renk, benimki kırmızı. Fark yaratmaması lazım :)
Sanırım RAM'leri satacağım.

Ryzen sistem kuracaklar anakart üreticisinin vermiş olduğu uyumluluk listesine bakmadan RAM almasın. Ryzen işlemcilerin performansı RAM'lerin mhz ve gecikme sürelerinden çok etkileniyor. Yani tam performans almanız için uyumlu bir RAM almanız şart.
Bunları bilerek imzamdaki GSkill FlareX RAM'leri aldım ve sorunsuz olarak 3200mhz cl14 olarak kullanıyorum Gigabyte AB 350 Gaming 3 ile.

Baslik icerisinde yanlis hatirlamiyorsam listede oldugu halde deger alamayan kullanicilar vardi.
Yani firma cozum sunmuyor ben bunu anlamadim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı