Rehber Gigabyte Anakart Secure Boot Sorunu

Bildiğiniz üzere birçok arkadaş Gigabyte anakartlarda Secure Boot açtıktan sonra bir daha açılmayan bir sistem ile karşılaştılar. Bu sorunu Gigabyte Türkiye'ye iletmeme rağmen düzelmemişti.

Öncelikle sorunun çözümü sisteme başka ekran kartı takıp öyle açmak. Bu şekilde çözenler var.

Sorunun sebebi ise %100 emin olmamakla birlikte UEFI desteği olmayan ekran kartı. Normalde ekran kartında UEFI desteği yoksa sistem ilk açılışta CSM'yi geri açmalı. ASUS anakartlar bunu yapıyor ama Gigabyte nedense bunu yapamıyor...

Neyse, bugün bu olayı test etme şansı buldum ve B450M S2H anakart ile Secure Boot açtım. Eğer ekran kartınızda UEFI desteği varsa şu anda Gigabyte marka bir anakart ile Secure Boot'u sorunsuz açabilirsiniz.

Durumu henüz UEFI desteği olmayan bir ekran kartı ile test edemedim ama Legacy (UEFI desteği olmayan) ekran kartlarında sorun devam ediyor olabilir. Bunu da test etmeye çalışacağım.

Gigabyte Secure Boot.jpg

BIOS'u yeniden yazmak bu sorunu çözer mi emin değilim zira ayarlar BIOS yazılan kısımda değil, CMOS içinde saklanıyor bildiğim kadarıyla.

Öte yandan bu sorunun çözülmediğini belirten bir videomuz gelecek

Benim sorunum çözüldü açıkçası, kısa bir sürede halledip teslim ettiler kartı ama ayar yapmaya korkar oldum 😂

Fakat şöyle bir problem oldu atıldıktan sonra BIOS açılma süresi aşırı uzadı, yaklaşık 30 40 saniye siyah ekranda bekliyor BIOS ekranı gelmeden önce.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun tam gaz devam ediyor ama yakında yeni bir çözüm daha sunacağız: Ekran kartına UEFI desteği ekleme.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorun tam gaz devam ediyor ama yakında yeni bir çözüm daha sunacağız: Ekran kartına UEFI desteği ekleme.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Recep hocam merhaba. Bende Gigabyte B450M k anakartı var. Windows 11 yükledim ve Valorant oynamak istedim. CSM kapattık sonra scure boot açtık ve görüntü gelmedi. Ekran kartım RX 580. üstünde bir Switch var. Bu Switch ekran kartı içindeki BIOS ile ilgili. Legacy ve UEFI BIOS arası geçiş yapıyor. O Switch hareket ettirdim hemen açıldı bilgisayar. Başıma ilk kurduğum günden gelmesi çok üzdü açıkçası. Şu anda PC açılırken UEFI modda kart. Anakart logosu bozuk açılıyor. F1 BIOS sürümü. Maalesef bu karta daha BIOS sürümü çıkmamış yeni güncellemişler 2022'de Temmuz'da. Daha sonra bozuk götüntü görünce hemen CSM geri açım olmadı. Aynı BIOS yazılımı indirim Gigabyte Center üzerinden BIOS güncellemesi şeklinde yükledim şu anda sorun yok ama valont oynayamuyorum. Ancak bu düzelir mi yoksa kapa aç yapacağım.

Recep hocam merhaba bende Gigabyte B450M k anakartı var Windows 11 yükledim ve Valorant oynamak istedim CSM kapattık sonra scure boot açtık ve görüntü gelmedi ekran kartım RX 580 üstünde bir Switch var bu Switch ekran kartı içindeki BIOS ile ilgili legacy CE UEFI BIOS arası geçiş yapıyor o switct hareket ettirdim hemen açıldı bilgisayar başıma ilk kurgüğüm günden gelmesi çok üzdü açıkçası şu anda PC açılırken UEFI modda kart anakart logosu bozuk açılıyor F1 BIOS sürümü maalesef bu karta daha BIOS sürümü çıkmamış yeni güncellemişler 2022'de Temmuz'da. Daha sonra bozuk götüntü görünce hemen CSM geri açım olmadı aynı BIOS yazılımı indirim Gigabyte Center üzerinden BIOS güncellemesi şeklinde yükledim şu anda sorun yok ama valont oynayamuyorum ancak bu düzelir mi yoksa kapa aç yapacağım.

Hocam bir BIOS güncellersen güncel BIOS'ta açarsan bir problem kalmaz. ASUS anakartlarda böyle bir problem yok. Sadece Gigabyte anakartlarda olan bir problem. Bu senin BIOS'un güncel olmadığı için böyle bir şeyler karşılaşmışsın. Çözüm basit BIOS güncelleyip tekrardan yaptığında bir problem kalmaz.

Hocam bir BIOS güncellersen güncel BIOS'ta açarsan bir problem kalmaz. ASUS anakartlarda böyle bir problem yok. Sadece Gigabyte anakartlarda olan bir problem. Bu senin BIOS'un güncel olmadığı için böyle bir şeyler karşılaşmışsın. Çözüm basit BIOS güncelleyip tekrardan yaptığında bir problem kalmaz.

Hocam zaten en güncel F1 sürümü bu kart için. Şu anda en sonuncuyu yükledim çözüldü ama CSM açılıyor tekrardan.

Ekran kartınız UEFI desteği varsa sorunsuz açılması lazım CSM kapansa bile aslında.

Hocam şu anda açılmasında bir problem yok. Ama açılırken renkli renkleri ekranlarla açılıp sonra düzeliyor.

Uzun süre sonra bir güncelleme yapıyorum. Bir arkadaşım Danca BIOS atıldıktan sonra dili Türkçe'ye çevirince sorun yaşanmadığından bahsetti ve bana Gigabyte dışındaki bir site linki gönderdi, sitede çok fazla sayıda anakartın BIOS dosyaları var, o BIOS ile Secure Boot açınca herhangi bir sorun yaşamadım. 3 aydır bu şekilde kullanıyorum.

Geri
Yukarı