Rehber Gigabyte Anakart Secure Boot Sorunu

Bildiğiniz üzere birçok arkadaş Gigabyte anakartlarda Secure Boot açtıktan sonra bir daha açılmayan bir sistem ile karşılaştılar. Bu sorunu Gigabyte Türkiye'ye iletmeme rağmen düzelmemişti.

Öncelikle sorunun çözümü sisteme başka ekran kartı takıp öyle açmak. Bu şekilde çözenler var.

Sorunun sebebi ise %100 emin olmamakla birlikte UEFI desteği olmayan ekran kartı. Normalde ekran kartında UEFI desteği yoksa sistem ilk açılışta CSM'yi geri açmalı. ASUS anakartlar bunu yapıyor ama Gigabyte nedense bunu yapamıyor...

Neyse, bugün bu olayı test etme şansı buldum ve B450M S2H anakart ile Secure Boot açtım. Eğer ekran kartınızda UEFI desteği varsa şu anda Gigabyte marka bir anakart ile Secure Boot'u sorunsuz açabilirsiniz.

Durumu henüz UEFI desteği olmayan bir ekran kartı ile test edemedim ama Legacy (UEFI desteği olmayan) ekran kartlarında sorun devam ediyor olabilir. Bunu da test etmeye çalışacağım.

Gigabyte Secure Boot.jpg

Eğer olmazsa anakartün üstünde CMOS pinleri var Technopat YouTube kanalında var CMOS sıfırlama diye anakartaki pinlerden sıfırlarsınız.

Hocam bir mesaj daha yazdım. Görüntü hala yok.

Hoca kapatıp deneyin eğer olmazsa AC kablosunu çekip tuşa uzun süre basın tekrar deneyin. Bir de bu şekilde deneyin.

Hocam bir mesaj daha yazdım. Görüntü hala yok.

Bende bir mesaj yazdım hocam bakar mısınız? İnşallah sorunuzunuzu çözersiniz benim ilk PC topladığım gün başıma geldi.

Eğer olmazsa anakartün üstünde CMOS pinleri var Technopat YouTube kanalında var CMOS sıfırlama diye anakartaki pinlerden sıfırlarsınız.

Hoca kapatıp deneyin eğer olmazsa AC kablosunu çekip tuşa uzun süre basın tekrar deneyin. Bir de bu şekilde deneyin.

Bende bir mesaj yazdım hocam bakar mısınız? İnşallah sorunuzunuzu çözersiniz benim ilk PC topladığım gün başıma geldi.

BIOS sıfırlamayı çok kez denedim olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS sıfırlamayı çok kez denedim olmuyor.

Hocam hoca kapatıp deneyin eğer olmazsa AC kablosunu çekip tuşa uzun süre basın tekrar deneyinbu kasadaki son elektriği sıfırlayacaktır. Bir de bu şekilde deneyin. Bir de BIOS sıfırlamak için BIOS pilini de çıkartmayı deneyebilirsiniz. İnşallah sorunuzuz çözülür. Hocam bir de HDMI ekran kartına bağlı değil mi?

Hocam hoca kapatıp deneyin eğer olmazsa AC kablosunu çekip tuşa uzun süre basın tekrar deneyinbu kasadaki son elektriği sıfırlayacaktır. Bir de bu şekilde deneyin. Bir de BIOS sıfırlamak için BIOS pilini de çıkartmayı deneyebilirsiniz. İnşallah sorunuzuz çözülür. Hocam bir de HDMI ekran kartına bağlı değil mi?

Her şeyi denedim gene olmadı. Muhtemelen garantilik olmuş kart. Yarın uzay montaj deneyeceğim.

Her şeyi denedim gene olmadı. Muhtemelen garantilik olmuş kart. Yarın uzay montaj deneyeceğim.

Kusura bakmayın geç cevap verdiğim için şimdi gördüm. Hocam eğer imkanınız varsa ayıplı mal diye iade edin parası ile yeni kart alırsınız. Ben yeni aldım teknik servis muhabbetinden gönderemedim bende pek sorun yoktu kullanabiliyordum ama bu problemi yaşayınca karttan soğudum açıkçası. Tez zamanda BIOS güncellemesi gelirde kurtuluruz bu problemden.

Kusura bakmayın geç cevap verdiğim için şimdi gördüm. Hocam eğer imkanınız varsa ayıplı mal diye iade edin parası ile yeni kart alırsınız. Ben yeni aldım teknik servis muhabbetinden gönderemedim bende pek sorun yoktu kullanabiliyordum ama bu problemi yaşayınca karttan soğudum açıkçası. Tez zamanda BIOS güncellemesi gelirde kurtuluruz bu problemden.

İnşallah garantisi dolmamıştır. Kontrol edeceğim.

İnşallah garantisi dolmamıştır. Kontrol edeceğim.

İnşallah hocam. Ama iade etmeden USB ile yüklenme yöntemleri varsa bir araştırın. en azından servis süresince beklememiş olursunuz.

Merhaba arkadaşlar, uzun lafın kısası bende sistemimi Secure Boot açmaya çalışırken soft brick moduna soktum.(Kasa çalışıyor görüntü gelmiyor) Aşağıdaki videodaki adımları uyguladım açmaya çalışırken

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(1.25'teki gibi Update yaptım res atıp Secure Boot'u açtım TPM'i ellememiştim.)

BIOS pilini çıkardım taktım, CLR_CMOS yaptım ancak bir sonuç elde edemedim.

Sistemim:
  • RX 6600
  • Ryzen 5 2600
  • 8x2 Corsair
  • B450M S2H

Denediğim çözümler dışında elimde R9 270X ekran kartı vardı onu taktım ancak değişen bir şey olmadı.

Not: RX 6600'un üstünde bir Switch var onu da denedim ancak ya ben beceremedim ya da o çözüm yolu da işe yaramadı.

Bu sorunu geçen sene de yaşamıştım garantiye göndermiştim şu an anakartımın garantisi bitti. BIOS yazdırmayı sordum bilgisayarcı 250 TL dedi. Sizce ben kendi başıma çözebilir miyim hala yoksa 250 TL bayılmam mı lazım :( Bir oyun oynayacaktım onda da PC'yi kitledim iyi mi?

Merhaba arkadaşlar, uzun lafın kısası bende sistemimi Secure Boot açmaya çalışırken soft brick moduna soktum.(Kasa çalışıyor görüntü gelmiyor) Aşağıdaki videodaki adımları uyguladım açmaya çalışırken

htps://youtu.be/DJK0wOVJaxE (1.25'teki gibi Update yaptım res atıp Secure Boot'u açtım TPM'i ellememiştim.)

BIOS pilini çıkardım taktım, CLR_CMOS yaptım ancak bir sonuç elde edemedim.

Sistemim:
RX 6600
Ryzen 5 2600
8x2 Corsair
B450M S2H

Denediğim çözümler dışında elimde R9 270X ekran kartı vardı onu taktım ancak değişen bir şey olmadı.

Not: RX 6600'un üstünde bir Switch var onu da denedim ancak ya ben beceremedim ya da o çözüm yolu da işe yaramadı.

Bu sorunu geçen sene de yaşamıştım garantiye göndermiştim şu an anakartımın garantisi bitti. BIOS yazdırmayı sordum bilgisayarcı 250 TL dedi. Sizce ben kendi başıma çözebilir miyim hala yoksa 250 TL bayılmam mı lazım :( bir oyun oynayacaktım onda da PC'yi kitledim iyi mi?
Bu

Anakarttan ekran kartını çıkar öyle aç, sonra ekran kartını tak.

Geri
Yukarı