Rehber Gigabyte Anakart Secure Boot Sorunu

Bildiğiniz üzere birçok arkadaş Gigabyte anakartlarda Secure Boot açtıktan sonra bir daha açılmayan bir sistem ile karşılaştılar. Bu sorunu Gigabyte Türkiye'ye iletmeme rağmen düzelmemişti.

Öncelikle sorunun çözümü sisteme başka ekran kartı takıp öyle açmak. Bu şekilde çözenler var.

Sorunun sebebi ise %100 emin olmamakla birlikte UEFI desteği olmayan ekran kartı. Normalde ekran kartında UEFI desteği yoksa sistem ilk açılışta CSM'yi geri açmalı. ASUS anakartlar bunu yapıyor ama Gigabyte nedense bunu yapamıyor...

Neyse, bugün bu olayı test etme şansı buldum ve B450M S2H anakart ile Secure Boot açtım. Eğer ekran kartınızda UEFI desteği varsa şu anda Gigabyte marka bir anakart ile Secure Boot'u sorunsuz açabilirsiniz.

Durumu henüz UEFI desteği olmayan bir ekran kartı ile test edemedim ama Legacy (UEFI desteği olmayan) ekran kartlarında sorun devam ediyor olabilir. Bunu da test etmeye çalışacağım.

Gigabyte Secure Boot.jpg

@XzReaN sende ekran kartı BIOS anahtarının işe yaraması herkeste yarayacağı anlamına gelmiyor öncelikle.

İkincisi, o anahtarın amacı sandığın gibi UEFI/Legacy değişimi değil. O anahtarın amacı genelde sessiz veya OC modları arasında geçiş yapmak.

Üçüncüsü, bu çift BIOS özelliği de her ekran kartında mevcut değil maalesef.

Özetle UEFI destekli başka kartla deneyeceksiniz. Olmuyorsa anakartı servise vermeniz gerekebilir.

@Recep Baltaş hiçbir türlü çözülmedi. UEFI ekran kartı ile alakası olduğunu düşünmüyorum. Çünkü yaptığımda ekran kartım da UEFI destekliyordu. Yani yapınca görüntü gitmesi kronik sorunu açıklıyor aslında.

Benim sistemimde RX 6600 UEFI destekli olmasına rağmen açamadık dediğiniz gibi. 3060 Ti ile denedik açamadık yine. Son olarak servise yolladım.

Son düzenleyen: Moderatör:
@XzReaN Hocam linki bulmaya çalışıyorum, henüz bulabilmiş değilim ama BIOS RAR dosyası(B450M S2H ve B450 Gaming X için) elimde mevcut. Denemek isterseniz upload ederek link paylaşabilirim.

B450M kullanıyorum hocam ben.

Aynı zamanda @Recep Baltaş için de atmıştım, talep gelirse bana belirteceğiniz site üzerinden dosyayı paylaşabilirim Recep bey.

Hocam B450M k modeli için bir BIOS yayındandı. F1a diye global sayfada yayınlanmış tabii. Yükledim hala düzelme yok hatta şu anda geç açılıyor. Sizdeki BIOS dosyalarını bekliyoruz bu arada.

@XzReaN sende ekran kartı BIOS anahtarının işe yaraması herkeste yarayacağı anlamına gelmiyor öncelikle.

İkincisi, o anahtarın amacı sandığın gibi UEFI/Legacy değişimi değil. O anahtarın amacı genelde sessiz veya OC modları arasında geçiş yapmak.

Üçüncüsü, bu çift BIOS özelliği de her ekran kartında mevcut değil maalesef.

Özetle UEFI destekli başka kartla deneyeceksiniz. Olmuyorsa anakartı servise vermeniz gerekebilir.

Recep hocam yorumunuz için teşekkür ediyorum. Çoğu forumda RX 580 8 GB XFX marka ekran kartı için araştırma yaptığımda UEFI/Legacy olarak gösteriyordu. Buna istinaden denedim ve sorunum kendi açımdan çözüldü. Aslında bende o tuşun konumunu hangi tarafı UEFI hangi tarafı legacy olarak bilmiyorum gözüme çarptı denedim ve sorunum çözüldü. Belki diğer arkadaşlar içinde bir çözüm olabileceği düşünerek yazdım. Bu tuş kartı bozmuyor sonuçta. Ek olarak Gigabyte global Support desteğine durumu ilettim kendilerinin CMOS sıfırlayın demekten öteye gidemediler. Sizlerin iletişimi varsa bu kartlar için bu durumu siz bizim adımıza Gigabyte bildirseniz belki platform olduğunuz için durumu dikkate alıp bir bir çalışma başlatabilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı