Rehber Gigabyte anakartlarda Secure Boot açma

Öncelikle güncel BIOS sürümünü yükleyin. Gigabyte Windows 11 için BIOS yayınladı. Aksi hâlde soft brick olabilir sorumluluk sizde.

Öncelikle FTPM'in açık olduğundan emin olun. Güncel BIOS'ta kendiliğinden açık geliyor zaten.

CSM Support kısmını "disabled" olarak ayarlayın. Eğer devre dışı değildiyse ve devre dışı moduna aldıysanız kaydedip yeniden başlatıp tekrar BIOS'a girin.

Secure Boot kısmına girin.

220531181159.png

Secure Boot Mode'u Custom olarak ayarlayın. Eğer karşınıza soru çıkarsa Yes'e tıklayın yeniden başlayacak tekrar BIOS'a girin.

Restore factory Keys'e ve ardından Yes'e tıklayın. Yeniden başlayacak ardından tekrar BIOS'a girin.

220531181208.png

Tekrardan Secure Boot kısmına girip Secure Boot Mode'u tekrardan standard olarak seçin. Çıkan sorudan Yes'e tıklayın ve Windows'un başlamasını bekleyin.

Çalıştırdan "msinfo32" yazarak "güvenli önyükleme durumu" kısmının "açık" olduğunu kontrol edin.

Kaynak: Info - How to enable Secure Boot on AMD based Gigabyte motherboards

Bende de GTX750 Ti vardı UEFI desteği olduğu halde görüntü alamadım.

Hocam ben Gigabyte B450M K R1.0 anakartını aldım. Daha yeni topladım. İlk gün Valorant oynamak istedim. Her şeyi hallettim görüntü gitti. Ekran kartım RX580, kartın üstünde bir Switch var. Bu Switch UEFI BIOS ve LEGACY BIOS olarak çift seçenek var, çok ince bir Switch. Bende de görüntü problemi olduktan sonra siyah ekran hemen o switci yerini değiştim ve tekrar açtım. Kartım UEFI BIOS geçti şu anda sorun yok, Valorant oynuyorum. Kartınızın üstünde illaki Switch vardır. Eğer UEFI BIOS ise Switch yerini değiştirn sorununuz çözülecektir.

Ekran kartımın UEFI desteği olmasına tağmen soft brick olmuştu. Garip, bazı ekran kartı ve anakart kombinasyonlarında bir sıkıntı olmuyor ama bazılarında soft brick yaşanıyor.

Hocam kartınızda UEFI açık değil. Switch ile geçin. Bende sıfır bugün kullanmaya başladım benime kartım brick oldu ilk güncen ama ekran kartını UEFI BIOS'a geçtim Switch ile düzelti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benim Secure Boot'u enabled yapınca aldında active yazmıyor nedendir?

Hocam benim Secure Boot'u enabled yapınca aldında active yazmıyor nedendir?

Hocam enable yaptıktan sonra F10 + enter deyin kaydetmemiş olabilir.
Sıkalayı değiştirince onaylanması için baştan başlatmanız gerekmektedir.
Eğer yine olmuyorsa Secure Boot mode yi costum yapıp kaydedin aktifleşir.

Ekran kartımın UEFI desteği olmasına tağmen soft brick olmuştu. Garip, bazı ekran kartı ve anakart kombinasyonlarında bir sıkıntı olmuyor ama bazılarında soft brick yaşanıyor.

Bende aynı sorunu RX 570 ile yaşıyorum bir çözüm çıkarttılar mı? ASUS anakartımdan keşke Gigabyte'a geçmeseydim

şu an dediklerinizi yaptım biosta açık gözüküyor ama pc yi açıp sistem bilgisine girince güvenli önyükleme kapalı diyor ne yapıcam yardım edin lütfen

GTX 1660 SUPER OC ekran kartım var şu anki b450m s2h bios sürümüm f65b secure boot ayarlarını yapmaya çalışırken görüntü gelmeme hatası alma olasılığım var mı?

GTX 1660 Super OC ekran kartım var şu anki B450M S2H BIOS sürümüm F65b Secure Boot ayarlarını yapmaya çalışırken görüntü gelmeme hatası alma olasılığım var mı?

Hocma benimki de F63C eğer yaptıysan ve sıkıntı olmadıysa yazar mısın?

Hocma benimki de F63C eğer yaptıysan ve sıkıntı olmadıysa yazar mısın?
F63C yazmışım doğrusu F65C pardon ustam

Geri
Yukarı