Rehber Gigabyte anakartlarda Secure Boot açma

Hocma benimki de F63C eğer yaptıysan ve sıkıntı olmadıysa yazar mısın?

F63C yazmışım doğrusu F65C pardon ustam
Açıkçası, ben de şu an F65C BIOS sürümüne güncelledim. Ancak, bu sürümde secure boot açığıyla ilgili herhangi bir bugfix açıklaması olmadığı ve F65'in sonundaki "C" harfinden dolayı beta olduğunu düşünmem sebebiyle, hem bu açıklamanın olduğu hem de beta olmayan kararlı bir F65 sürümünü beklemeye karar verdim. Bu yüzden, secure boot ayarlarını yapmayı denemedim ve halen risk olduğunu düşünüyorum.

Teşekkürler hocam bende bekleyeceğim.

ASUS Prime A320 MF kullanıyorum orada eski yazıyor ve güvenli ön yüklemeyi açamıyorum.

Ekran kartım RX580 burayı görmeden bios ayarlarını valorant için değişiklik yapınca pc tepki vermiyor klavye mause hiçbiri çalışmıyor bios pilini söktüm nafile başka ekran kartıda işe yaramadı başka ne yapılabilir

Geçmiş olsun hocam servise gönderin muhtemelen anakart kilit.

Hocam BIOS'u güncelledikten sonra secure boot problemi kalmıyor.

Bu anakartı kullanan biri olarak karşılaştığım problemler.

1- RAM'leri 6400 MHz de çalıştırdığımda (EXPO ile) rahatsız edici takılmalar oluşuyor ve oyunlardan atıyor.
Mavi ekran hatası ya da bilgisayarı yeniden başlatma gibi bir sorunla karşılaşmadım.
RAM'leri 4800 MHz de kullanıyorum ve hiçbir problem ile karşılaşmadım.

RAM MODELİ: G.Skill 32 GB (2x16 GB) TZ5 Neo RGB DDR5 6400MHz CL32 1.4V AMD EXPO Dual RAM (F5-6400J3239G16GX2-TZ5NR)

2- USB ile Linux kurulumu yapabiliyorum ve boot menüsünde görebiliyorum. Fakat boot etmesi için tıkladığınızda boot ekranına geri dönüyor.
Bu durum hakkında Gigabyte Firmasına mail attım. Cevap olarak "Linux desteğimiz yoktur. Windows kurarak deneyiniz." gibi bir cevapla karşılaştım.

4- BIOS'tan UEFI ayarlarını değiştirdiğimde bilgisayar açılmadı ve BIOS Flashback ile BIOS'u yeniden yükleyerek sorunu çözdüm.

Son düzenleme:
Hocam anakartı aldım. Başkaları da sizin söylediğiniz hiç bir problemle karşılaşmamış hiç bir sıkıntısı yok alabilirsiniz dediler. Ben anlamadım bu işi. Kimi hiç bi problemim yok diyor kimisi sizin gibi bir sürü şey sıralıyor. Şans işimi bu anakart olayı. Her üretilen anakart farklı karakteri mi var anlamadım

Zaten 4800 MHz RAM ve Windows 11 kullanımında bir sorun yaşamadım. Belki de kullandığım RAM ile uyumsuzdur.

Secure Boot ile ilgili bir sorun yaşamadım.

CSM Support "Enabled" yaptığımda görüntü alamadım. BIOS Flashback ile BIOS'u yeniden yükleyerek sorunu çözdüm.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…