Rehber Gigabyte anakartlarda Secure Boot açma

Öncelikle güncel BIOS sürümünü yükleyin. Gigabyte Windows 11 için BIOS yayınladı. Aksi hâlde soft brick olabilir sorumluluk sizde.

Öncelikle FTPM'in açık olduğundan emin olun. Güncel BIOS'ta kendiliğinden açık geliyor zaten.

CSM Support kısmını "disabled" olarak ayarlayın. Eğer devre dışı değildiyse ve devre dışı moduna aldıysanız kaydedip yeniden başlatıp tekrar BIOS'a girin.

Secure Boot kısmına girin.

220531181159.png

Secure Boot Mode'u Custom olarak ayarlayın. Eğer karşınıza soru çıkarsa Yes'e tıklayın yeniden başlayacak tekrar BIOS'a girin.

Restore factory Keys'e ve ardından Yes'e tıklayın. Yeniden başlayacak ardından tekrar BIOS'a girin.

220531181208.png

Tekrardan Secure Boot kısmına girip Secure Boot Mode'u tekrardan standard olarak seçin. Çıkan sorudan Yes'e tıklayın ve Windows'un başlamasını bekleyin.

Çalıştırdan "msinfo32" yazarak "güvenli önyükleme durumu" kısmının "açık" olduğunu kontrol edin.

Kaynak: Info - How to enable Secure Boot on AMD based Gigabyte motherboards

Teşekkür ederim açtım sayenizde.

Hocam görüntü gelmeme sorunu var çoğu kişide. Siz nasıl hallettiniz?
Bilemiyorum Ekran kartı ile alakalı Umut Göçmen'in dediği gibi F62 BİOS TUF 1650S kullanıyorum.

1672773712228.png

UEFI destekli ekran kartı ya da APU işlemci ile görüntü alabilirsin ya da teknik servise göndermen lazım.
UEFI destekli ekran kartı takılsa bile görüntü gelmeme sorunu devam ediyor. Ben Nvidia GeForce GTX 960 ile denedim. Tek çözüm servise göndermek.

Son düzenleme:
UEFI destekli ekran kartı takılsa bile görüntü gelmeme sorunu devam ediyor. Ben NVIDIA GeForce GTX 960 ile denedim. Tek çözüm servise göndermek.

Bende de GTX750 Ti vardı UEFI desteği olduğu halde görüntü alamadım.

Geri
Yukarı