Gigabyte Aorus 15P KD alınır mı?

Bütçe
15.000
Avantajları
-Mükemmel bir soğutmaya sahip, Warzone oynarken 72 Max gördü GPU
-Hafif ve bataryası uzun gidiyor üniversite için uygun
Dezavantajları
-MUX Switch yok
Ben de bu cihazı almayı düşünüyorum. Önerir misiniz? Bilgisayar mühendisi öğrencisiyim. İlk kez laptop alacağım. Genel olarak yazılım ve oyun alanında kullanmak için bu laptopu düşünüyorum. Kendinizce eksileri ve atlıları neler?

@noktahesefe Ben de Aorus 15P KD almayı düşünüyorum da birkaç sorum olacaktı. İçerisinden çıkan SSD'nin performansı nasıl? SSD yükseltmesi yaptınız mı, ikinci M.2 SSD portu yalnızca Gen 3 destekliyormuş sanırım. Birde yabancı bir inceleme videosunda kutu içerisinden SSD yükseltmesi için thermal pad ve vida çıktığını gördüm, sizde de çıktı mı?

Son olarak cihazdan genel anlamda memnun musunuz, herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı?

Cihazdan çıkan SSD Samsung'un gen4 1TB SSD'si yazma hızları olarak da 6500/4500 gördüm. Bildiğim kadarıyla zaten daha iyisi yok. Ayrıca evet içinden termal pad ve vida da çıktı. Ben cihazdan son derece memnunum tavsiye ediyorum.

Ben de bu cihazı almayı düşünüyorum. Önerir misiniz? Bilgisayar mühendisi öğrencisiyim. İlk kez laptop alacağım. Genel olarak yazılım ve oyun alanında kullanmak için bu laptopu düşünüyorum. Kendinizce eksileri ve atlıları neler?

Avantajları;
+Soğutması çok iyi.
( CS:GO oynarken en yüksek ayarlarda 250-350 FPS alıyorum. "Gaming" fan ayarında İşlemci sıcaklığı 68-75 derecelerde, GPU ise 65-70 derecelerde oluyor. Turbo fanda ise 60-62 derecelerde oynuyorum.)

+Kasası kaliteli.
(Plastik malzeme olmasına rağmen hissiyatı beklediğimden çok çok daha iyi çıktı.)

+SSD mükemmel.
(İtopya'dan aldım. 512 GB yazmasına rağmen 1TB (Samsung MZL21T0HCLR) çıkıyor. Ve 6400 okuma, 4900 yazma hızı aldım.)

+Bataryası yeterli.
(İnternette gezerken veya ofis, yazılım vs. işlerde kullanırken -Ekran parlaklığı %100 olmazsa- 4-5 saatlik bir kullanım sağlayabilir.)

Dezavantajları;
-Wi-Fi
(Modeme uzaksanız -2 oda uzaklığında- oyunlarda yüksek ping alıp, normal kullanımda bile bilgisayarın Wi-Fi ağından kopması gibi problemler yaşayabilirsiniz. Eski laptopum buna göre aynı noktada stabil bir şekilde çalışırken bunun Wi-Fi sinin az çekmesi can sıkıcı. Çekim gücü yüksek bir modem veya modeme yakın olmak gerekiyor.)

-Mavi ekran
(Şimdiye kadar iki mavi ekran hatasıyla karşılaştım. Video izlerken veya Epic Games, Steam altta açıkken oluyor. "VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR" ve "PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA". İlkini DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, son sürüm güncellemesiyle çözdüm. İkinci hatayı az önce Epic Games'ten GTA V indirirken yine aldım. Nedenini henüz çözemedim. Bir daha almam durumunda temiz bir Windows kurulumu yapmayı düşünüyorum.)
Mavi ekran alınca FurMark ve Cinebench testleri yaptım. Donanımsal olarak herhangi bir problemle karşılaşmadım.

Wi-Fi problemi dışında genel olarak çok memnunum. Mavi ekran hatalarının yazılımsal problemler olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Avantajları;
+Soğutması çok iyi.
( CS:GO oynarken en yüksek ayarlarda 250-350 FPS alıyorum. "Gaming" fan ayarında İşlemci sıcaklığı 68-75 derecelerde, GPU ise 65-70 derecelerde oluyor. Turbo fanda ise 60-62 derecelerde oynuyorum.)

+Kasası kaliteli.
(Plastik malzeme olmasına rağmen hissiyatı beklediğimden çok çok daha iyi çıktı.)

+SSD mükemmel.
(İtopya'dan aldım. 512 GB yazmasına rağmen 1TB (Samsung MZL21T0HCLR) çıkıyor. Ve 6400 okuma, 4900 yazma hızı aldım.)

+Bataryası yeterli.
(İnternette gezerken veya ofis, yazılım vs. işlerde kullanırken -Ekran parlaklığı %100 olmazsa- 4-5 saatlik bir kullanım sağlayabilir.)

Dezavantajları;
-Wi-Fi
(Modeme uzaksanız -2 oda uzaklığında- oyunlarda yüksek ping alıp, normal kullanımda bile bilgisayarın Wi-Fi ağından kopması gibi problemler yaşayabilirsiniz. Eski laptopum buna göre aynı noktada stabil bir şekilde çalışırken bunun Wi-Fi sinin az çekmesi can sıkıcı. Çekim gücü yüksek bir modem veya modeme yakın olmak gerekiyor.)

-Mavi ekran
(Şimdiye kadar iki mavi ekran hatasıyla karşılaştım. Video izlerken veya Epic Games, Steam altta açıkken oluyor. "VIDEO_DXGKRNL_FATAL_ERROR" ve "PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA". İlkini DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp, son sürüm güncellemesiyle çözdüm. İkinci hatayı az önce Epic Games'ten GTA V indirirken yine aldım. Nedenini henüz çözemedim. Bir daha almam durumunda temiz bir Windows kurulumu yapmayı düşünüyorum.)
Mavi ekran alınca FurMark ve Cinebench testleri yaptım. Donanımsal olarak herhangi bir problemle karşılaşmadım.

Wi-Fi problemi dışında genel olarak çok memnunum. Mavi ekran hatalarının yazılımsal problemler olduğunu düşünüyorum.
15P KD ile 15G KC arasında kaldım. Biri 26.999,40 TL diğeri 22.999,20 TL. Aradaki fiyat farkı az da değil benim için. Eğer KC model alırsam bir sıkıntı falan olur mu ? İki model arası ne gibi farklılıklar var ? O fiyat farkına değer mi ?

15P KD ile 15G KC arasında kaldım. Biri 26.999, 40 TL diğeri 22.999, 20 TL. Aradaki fiyat farkı az da değil benim için. Eğer KC model alırsam bir sıkıntı falan olur mu? İki model arası ne gibi farklılıklar var? O fiyat farkına değer mi?

15P KD
15G KC
İkisi arasındaki farkları burada görebilirsiniz.
10. nesil işlemcilerin 11. nesillere göre daha fazla ısındığını biliyorum. Ekran kartı da 15G KC modelinde 105W, 15P KD modelinde ise 115W. Ayrıca İtopya.com'da 15P KD modelinden 1TB SSD çıkıyor ve bence bu da önemli bir detay.
Şu an ikisi de İtopya.com'da indirimli satılıyor. Bence verilen fiyat farkına değer. 15G modelinde mecburen SSD yükseltmeniz gerekebilir, onu da düşünerek almanızı tavsiye ederim.

Avantajları;
+Soğutması çok iyi.

+Kasası kaliteli.

+SSD mükemmel.

+Bataryası yeterli.

Dezavantajları;
-Wi-Fi

-Mavi ekran

Merhabalar, ben cs go'da sıcaklık değerleri olarak bunu alıyorum. Minimum 10dk'lık oyun sonucunda mı bunları alıyorsunuz? İşlemci 76-80 arası dolaşıyor, 81'i geçmiyor gaming modda. Turboda ise 70-74. Size kıyasla fazla kalıyor.

Dosya Ekleri

• IMG20220519175345.jpg
    IMG20220519175345.jpg
    102,5 KB · Görüntüleme: 54

Geri
Yukarı