Gigabyte Aorus 15p XC hoparlör ve kulaklıkta cızırdama

Cihazın arka kapağını açmak garantiyi bozmuyorsa fotoğraf atabilir misiniz? Muhtemelen Wi-fi kartı veya benzeri bir bileşen jak girişine yakın ve frekanslar yükseldikçe veya ısındıkça bu durum oluyor.
İnternette yaptığım araştırmalar sonucu bu sıkıntıyı yaşanlara denk geldim. Sorunu yaşayanların ortak noktası ikinci SSD takmış olmaları. Ben de ikinci SSD takmıştım. Çözüm olarak ikinci SSD'yi sökmek önerilmiş. Deneyip sonucu yazacağım.

Ayrıca cihazın arka kapağını sökmek için vidalar üzerindeki siyah bantları delmek gerekiyor. Sanıyorum bu bantlar garanti için ancak ürünün kitapçıklarında bu bantlar hakkında tek satır bilgi bulamadım. İşin ilginç yanı kutu içinden ikinci SSD için termal ped ve nasıl takılacağına dair bir yönerge çıkıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu !

Fotoğrafları ikinci SSD'yi taktıktan sonra çekmiştim. Ses yongası gözükmüyor ancak kulaklık çıkışı fotoğraflarda sağ tarafta yer alıyor. Bataryanın sağ üst köşesi ile kulaklık çıkışı aynı hizada. İkinci SSD ise cihazın öbür ucuna yani bataryanın sol tarafına takılıyor.

2 ssd mi kullanıyorsunuz ve nvidia güç yönetimi ayarı maksimum da mı?
2 SSD kullanıyorum ancak NVIDIA ayarları hakkında bir fikrim yok.
Ekleme : Nvidia güç yönetimi modu NORMAL olarak ayarlı. Cihazın ayarları üzerinde oynama yapmadım. Nasıl geldiyse öyle kullanıyorum. Böyle bir ayarın olduğunu da yeni öğrendim . :)

Dosya Ekleri

• IMG_20210604_232746.jpg
    IMG_20210604_232746.jpg
    318,8 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_20210604_232757.jpg
    IMG_20210604_232757.jpg
    167,7 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_20210604_232801.jpg
    IMG_20210604_232801.jpg
    173,4 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
ben 2 ssd'den tek ssd'ye geçtim bir deneyin cızırtı sorunu böyle kayboldu bende
2. slotu boş bırakın
Not: Bu arada anladığım kadarıyla bu bir üretim hatası gibi gözüküyor çoğu kişide aynı durum görüldüğüne göre. Servise yollayıp bu konuda geridönüş alan var mı merak ediyorum. Laptop'un yanında termal pad verip 2. SSD'yi takınca cızırdaması saçma bir durum çünkü.

ben 2 ssd'den tek ssd'ye geçtim bir deneyin cızırtı sorunu böyle kayboldu bende
2. slotu boş bırakın
Not: Bu arada anladığım kadarıyla bu bir üretim hatası gibi gözüküyor çoğu kişide aynı durum görüldüğüne göre. Servise yollayıp bu konuda geridönüş alan var mı merak ediyorum. Laptop'un yanında termal pad verip 2. SSD'yi takınca cızırdaması saçma bir durum çünkü.

Trajikomik bir durum. Belki de bios güncellemesi ile düzeltilebilir. Firmayı bu durumdan haberdar etmek lazım ama nasıl ?
Ayrıca ikinci SSD 'nin sıcaklık değerlerine SSD'yi taktığımdan beri erişemiyorum. Sanırım ikinci SSD ile ilgili başka problemler de var. Yazılımsal bir sorun olup ilerde çözüleceğini ümit ediyorum.
İkinci SSD'yi çıkarmam mümkün değil. Böyle olacağını bilsem en başında 2TB tek bir SSD alır onu kullanırdım. Üzücü gerçekten...
Son çare SSD'lerin yerlerini değiştirip deneyeceğim , bir umut ...

Trajikomik bir durum. Belki de bios güncellemesi ile düzeltilebilir. Firmayı bu durumdan haberdar etmek lazım ama nasıl ?
Ayrıca ikinci SSD 'nin sıcaklık değerlerine SSD'yi taktığımdan beri erişemiyorum. Sanırım ikinci SSD ile ilgili başka problemler de var. Yazılımsal bir sorun olup ilerde çözüleceğini ümit ediyorum.
İkinci SSD'yi çıkarmam mümkün değil. Böyle olacağını bilsem en başında 2TB tek bir SSD alır onu kullanırdım. Üzücü gerçekten...
Son çare SSD'lerin yerlerini değiştirip deneyeceğim , bir umut ...
Muhtemelen fazla akımdan kaynaklı bir sorun. Fazla akım olunca da raporlamada (sıcaklığı ölçmeme) sorunlar oluşmuş. Evet fabrikasyon bir hata. M.2 SSD ise bu sitede ikisini de satabilirsiniz bence rahatlıkla. Alıcı çıkacaktır.

Muhtemelen fazla akımdan kaynaklı bir sorun. Fazla akım olunca da raporlamada (sıcaklığı ölçmeme) sorunlar oluşmuş. Evet fabrikasyon bir hata. M.2 SSD ise bu sitede ikisini de satabilirsiniz bence rahatlıkla. Alıcı çıkacaktır.
Oynadığım oyunlar ikinci SSD'de kurulu değil. Hatta ikinci SSD'de kurulu program yok sadece veri dolu. Oyunlar ve programlar cihazın kendi SSD'sin de kurulu.
Her iki SSD'nin SMART verileri gayet düzgün. Her iki SSD'de gayet performasnlı çalışıyor.

Konu sahibinin ve internette gördüğüm diğer konulardaki model 15p XC . Ekran kartı 130W.
Ben 15g KC kullanıyorum 105W. Çoğu zaman bu değeri görmüyorum bile. Msi Afterburner ile oynuyorum oyunları 90-100 W arası güç tüketiyor GPU. Sıcaklıklarda 70-80 derece arasında seyrediyor. Bana kalırsa sıcaklık değerleri çok iyi ancak sesin cızırdaması için yeterli oluyor . :)
Akşama doğru SSD yerlerini değiştirir tekrar denerim. Bir de son Bios güncellemesi ile MUX Switch denilen özellik geldi. MUX ayarını RTX 3060 yapıp deneyeceğim.

Denemem gerektiğini düşündüğünüz ayarlar varsa deneyebilirim. Her türlü fikre açığım . :)

Oyunun hangi SSD'de olduğu fark etmiyor. 2. SSD'yi çıkarıp deneyin büyük ihtimal düzelecek.
Not: Yer değiştirme olarak değil 2. Slot'u boş bırakmaktan bahsediyorum bu arada
Not2: Şimdi gördüm ben de 2 TB SSD alıp tek SSD'ye geçtim bu sorun yüzünden.

Geri
Yukarı