Gigabyte Aorus RX 580 ısıdan dolayı kapanma sorunu

ömer şeker

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik elektronik
Merhaba arkadaşlar yeni sistem topladım ve ekran kartının arka plakası aşırı ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor. Isınan bölüm VRM mosfet bileşenlerinin olduğu noktada çıkış portlarının olduğu taraf.
Masaüstünde 36 derece, oyun açtıktan sonra 3-4 dakika içerisinde bilgisayar kapanıyor.
Bilgisayarı açmak için güç kaynağını kapatıp tekrar açmam gerekiyor.
Ekran kartı fanları düşük çalışıyor gibi, herhangi bir fan profili falan oluşturmadım kutudan çıktığı şekilde taktım.
Bu sorun nereden kaynaklanıyor?

Sistemim: Ryzen 5 2600 - Gigabyte B450 Aorus Pro Wifi rev1.0 ATX - Gigabyte Aorus RX 580 8 GB - PSU Kacas 650W 80 Gold - Monitör MG248Q

IMG_20190106_223313.jpg
IMG_20190106_234331.jpg
IMG_20190106_234603.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk önce sorun gerçekten ısınmadan dolayı mı onu öğrenelim, HWInfo ya da WattTool ile VRM sıcaklıklarını kontrol et.

Deniz Örs'ün söylediği gibi "Önce sıcaklık değerlerini bir kontrol edelim". Sıcaklıkla alakalı sorulan soruları cevapsız bırakmamaya çalış, istenilenleri yap bu yüzden.

AIDA64 Extreme Edition indirip Algılayıcı sayfasından tam sayfa ekran görüntüsü atmanı istiyorum öncelikle. Çünkü bu tip problemler "Güç kaynağı problemleri" veya "İşlemci sıcaklıkları" yüzünden gerçekleşebiliyor aynı zamanda.

Son düzenleme:
Deniz Örs'ün söylediği gibi "Önce sıcaklık değerlerini bir kontrol edelim". Sıcaklıkla alakalı sorulan soruları cevapsız bırakmamaya çalış, istenilenleri yap bu yüzden.

AIDA64 Extreme Edition indirip Algılayıcı sayfasından tam sayfa ekran görüntüsü atmanı istiyorum öncelikle. Çünkü bu tip problemler "Güç kaynağı problemleri" veya "İşlemci sıcaklıkları" yüzünden gerçekleşebiliyor aynı zamanda.

Öncelikle cevap veremediğim arkadaşlarımda özür dilerim, bilgisayar başında değildim işteydim.
İstediğiniz resimleri yüklüyorum, iki şey daha denedim ısınma sorununu radeon ayarlarından GPU fan profilini manuele aldım en yüksek durum %85 idi manuel olarak %85 çektim mükemmel soğutma var, fakat dün oyunda iken böyle değildi.
İkinci durum MSİ Kombustur açtığımda yine bilgisayar pat kapanıyor.

Dosya Ekleri

• ScreenShot_20190111225148.png
    ScreenShot_20190111225148.png
    46,3 KB · Görüntüleme: 151
  • ScreenShot_20190111225728.png
    ScreenShot_20190111225728.png
    45,1 KB · Görüntüleme: 147
Tamam bu rehberden faydalanarak GPU'yu da dahil ederek sıcaklık değerlerini gösterebilir misin?
15 dakika yapabilirsin, kapanma durumu ile karşılaşırsan bilgi ver; AIDA64 Stability Test Rehberi

Bazen PSU ile alakalı sorunlardan dolayı herhangi bir koşula bağlı kalmaksızın belirsiz bir zamanda da görüntü gidebiliyor. Benim PSU sorunlu mesela, tesadüfi olarak sinyal vermeyi kesebiliyor sistem :)

Son olarak kapanınca ne oluyor? Yalnızca sinyal mi gidiyor? Komple kasa ve fanlar duruyor mu? Sinyal gidiyor, fan sesleri yükseliyor tarzı bir durum mu var yoksa?

Yeni konular

Geri
Yukarı