Gigabyte Aorus RX 580 ısıdan dolayı kapanma sorunu

ömer şeker

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik elektronik
Merhaba arkadaşlar yeni sistem topladım ve ekran kartının arka plakası aşırı ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor. Isınan bölüm VRM mosfet bileşenlerinin olduğu noktada çıkış portlarının olduğu taraf.
Masaüstünde 36 derece, oyun açtıktan sonra 3-4 dakika içerisinde bilgisayar kapanıyor.
Bilgisayarı açmak için güç kaynağını kapatıp tekrar açmam gerekiyor.
Ekran kartı fanları düşük çalışıyor gibi, herhangi bir fan profili falan oluşturmadım kutudan çıktığı şekilde taktım.
Bu sorun nereden kaynaklanıyor?

Sistemim: Ryzen 5 2600 - Gigabyte B450 Aorus Pro Wifi rev1.0 ATX - Gigabyte Aorus RX 580 8 GB - PSU Kacas 650W 80 Gold - Monitör MG248Q

IMG_20190106_223313.jpg
IMG_20190106_234331.jpg
IMG_20190106_234603.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Biz teşekkür ederiz, umarım bir daha problem yaşamazsın :)
İnşallah hocam elektronikle bukadar haşır neşir olan biriyim mesleğim gereği ve çevremdeki tanıdıklarım birçok kez sıfırdan sistem topladım 2. el tamir ettiğim bilgisayarların sayısını bile bilmiyorum ama yıllar sonra kendime bir sistem toplayım dedim başıma böylesi gelmedi.
Terzi kendi söküğünü dikemezmişya birdaha anladım. :)

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. İlginç olan PSU'yu garantiye gönderim ve sorun çıkmadı. Ekran kartının kullandığı elektriği düşürerek bir yıl kadar kullandım ama ısınma sorunu devam etmekte.
Yer yer 84 dereceyi görüyor. Bakımını yaptıktan sonra bile devam etti aynı sorun. Fanları köklesem bile 80 derecenin üzerine çıkıyor. Driverlar sürekli güncel sistemim de. Kapanırken ekran, çekmeyen televizyon kanalı gibi karıncalanıp restart atıyor.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum. İlginç olan PSU'yu garantiye gönderim ve sorun çıkmadı. Ekran kartının kullandığı elektriği düşürerek bir yıl kadar kullandım ama ısınma sorunu devam etmekte.
Yer yer 84 dereceyi görüyor. Bakımını yaptıktan sonra bile devam etti aynı sorun. Fanları köklesem bile 80 derecenin üzerine çıkıyor. Driverlar sürekli güncel sistemim de. Kapanırken ekran, çekmeyen televizyon kanalı gibi karıncalanıp restart atıyor.

Ben de yaşıyorum ama sadece oyunlarda testlerde veya normal günlük işlerde yaşamıyorum. Güç kaynağını (garantiye gönderdim. Sorun var dediler, çözdük dediler o ara yeni güç kaynağı denedim. Ne yazık ki oyun oynamadık o süre zarfında eskisi gelince tekrar taktım ) ama fark etmedim. Sadece oyunlarda bir süre sonra yaşamaktayım bu sorunu. Benim de ekran kartım aourus RX 580 galiba kronik sorun. Garantisi de bitti.

Tamam bu rehberden faydalanarak GPU'yu da dahil ederek sıcaklık değerlerini gösterebilir misin?
15 dakika yapabilirsin, kapanma durumu ile karşılaşırsan bilgi ver; AIDA64 Stability Test Rehberi

Bazen PSU ile alakalı sorunlardan dolayı herhangi bir koşula bağlı kalmaksızın belirsiz bir zamanda da görüntü gidebiliyor. Benim PSU sorunlu mesela, tesadüfi olarak sinyal vermeyi kesebiliyor sistem :)

Son olarak kapanınca ne oluyor? Yalnızca sinyal mi gidiyor? Komple kasa ve fanlar duruyor mu? Sinyal gidiyor, fan sesleri yükseliyor tarzı bir durum mu var yoksa?

Oyun oynarken bazen de açılırken çat diye kapanıyor. Sonra 5 6 saat açılmıyor. Ekrana görüntü gelmiyor. Klayve mouse kasa ışıkları yanıyor. Fanlar dönüyor (ama sadece ekran kartı fanları deli gibi son hız dönüp görüntü vermiyor) BIOS bile göremiyorum. (fan stop ışığı yanıyor ama fanlar son hızda dönüyor. Normalde fanlar çalışmadığı zaman LED yanıyor olması gerekli)

Son düzenleme:
Ben de yaşıyorum ama sadece oyunlarda testlerde veya normal günlük işlerde yaşamıyorum. Güç kaynağını (garantiye gönderdim. Sorun var dediler, çözdük dediler o ara yeni güç kaynağı denedim. Ne yazık ki oyun oynamadık o süre zarfında eskisi gelince tekrar taktım ) ama fark etmedim. Sadece oyunlarda bir süre sonra yaşamaktayım bu sorunu. Benim de ekran kartım aourus RX 580 galiba kronik sorun. Garantisi de bitti.

Oyun oynarken bazen de açılırken çat diye kapanıyor. Sonra 5 6 saat açılmıyor. Ekrana görüntü gelmiyor. Klayve mouse kasa ışıkları yanıyor. Fanlar dönüyor (ama sadece ekran kartı fanları deli gibi son hız dönüp görüntü vermiyor) BIOS bile göremiyorum. (fan stop ışığı yanıyor ama fanlar son hızda dönüyor. Normalde fanlar çalışmadığı zaman LED yanıyor olması gerekli)

Kartın stok halinde gelen VRAM saat hızı ve gücünü düşürerek çözdüm. Tahminimce VRAM ısındığı için kapanıyor. Termal pet ya da düzgün kesilmiş bakır levhayla soğutma sağlanırsa düzelebilir. Bundan sonra AMD'nin yanına yaklaşmam. Ne illet bir şeymiş.

Geri
Yukarı